ILPP2/443-1266/09-6/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1266/09-6/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 17 września 2009 r. (data wpływu 23 września 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 21 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.), pismem z dnia 29 września 2009 r. (data wpływu 1 października 2009 r.) oraz pismem z dnia 7 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.), a także pismem z dnia 4 listopada 2009 r. (data wpływu 10 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

* prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z zamontowaniem windy w budynku przychodni lekarskiej,

* nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku w związku z zamontowaniem klimatyzacji w budynku przychodni lekarskiej.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zamontowaniem windy oraz klimatyzacji w budynku przychodni lekarskiej. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 września 2009 r. (data wpływu 28 września 2009 r.) o dowód wniesienia opłaty za wydanie interpretacji, pismami z dnia 29 września 2009 r. (data wpływu 1 października 2009 r.) oraz z dnia 4 listopada 2009 r. (data wpływu 10 listopada 2009 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego, a także pismem z dnia 7 października 2009 r. (data wpływu 12 października 2009 r.) o własne stanowisko w sprawie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest firmą świadczącą usługi lekarskie w zakresie ochrony zdrowia. Prowadzi również sklep medyczny z zaopatrzeniem ortopedycznym - sprzedaż całkowicie opodatkowana. Usługi medyczne są ze stawką "ZW", natomiast sprzedaż w sklepie jest opodatkowana stawkami 22%, 7% i 3%. Obecnie Zainteresowany ubiega się o dofinansowanie ze środków unijnych na zainstalowanie w budynku przychodni windy osobowej do przewozu pacjentów na piętro (gabinety lekarskie znajdują się na i piętrze budynku) oraz na wyposażenie gabinetów lekarskich w urządzenia klimatyzacyjne. w budynku przychodni Zainteresowany wynajmuje dwa gabinety lekarskie - przychód opodatkowany stawką 22%. Zamierzona inwestycja dotyczyć będzie tylko budynku przychodni. Inwestycja ta przewidziana jest na 5 lat - 2009-2013. Pomieszczenia sklepu znajdują się w zupełnie innym budynku (adres ten sam), którego projekt nie będzie dotyczył. Wydatki związane z tym projektem będą dotyczyły przychodów związanych ze sprzedażą zwolnioną oraz z przychodami z najmu lokali, których wysokość prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Przychodnia lekarska uzyskuje przychody ze stawką VAT - "ZW" oraz przychody z najmu lokali opodatkowane stawką 22%.

Przychody za 2008 r. ze stawką "ZW" to XX natomiast przychody za 2008 r. ze stawką 22% to XX. Procentowy udział przychodów z najmu w skali roku to 0,58%.

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wyjaśnił, iż w budynku przychodni nie będzie zainstalowane centralne urządzenie klimatyzacyjne, lecz kilka oddzielnych klimatyzatorów. w gabinetach stomatologicznym i dermatologicznym, których dotyczy najem będą zainstalowane oddzielne klimatyzatory.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z wykonaniem instalacji windy osobowej i urządzeń klimatyzacyjnych Wnioskodawca będzie mógł odliczyć VAT naliczony.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie przysługuje mu odliczenie podatku naliczonego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zamontowaniem windy w budynku przychodni lekarskiej

* nieprawidłowe - w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z zamontowaniem klimatyzacji w budynku przychodni lekarskiej.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Podstawowe uprawnienia podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostały zawarte w dziale IX ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje zatem wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, przy nabyciu których podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest prowadzenie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej, prowadzenie sklepu ze sprzętem ortopedycznym oraz najem gabinetów lekarskich. w ramach działalności związanej z prowadzeniem Niepublicznego ZOZ Zainteresowany w przeważającym stopniu świadczy usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział trzy stawki preferencyjne: 7%, 3% i 0%. Ustawodawca daje także podatnikom możliwość stosowania zwolnień podatkowych.

W myśl przepisu art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. w poz. 9 powołanego załącznika ustawodawca wymienił usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej (PKWiU ex 85), z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2).

Z opisu sprawy wynika, że w budynku przychodni znajdują się gabinety lekarskie, dwa z nich są wynajmowane. Powyższy najem opodatkowany jest 22% stawką podatku VAT. Procentowy udział przychodów z najmu tych gabinetów w skali roku to 0,58%. w związku z planowaną inwestycją Zainteresowany zamierza m.in. założyć urządzenia klimatyzacyjne. w budynku przychodni nie będzie zainstalowane centralne urządzenie klimatyzacyjne, lecz kilka oddzielnych klimatyzatorów. w gabinetach, których dotyczy najem będą zainstalowane oddzielne klimatyzatory. w ramach powyższej inwestycji Wnioskodawca zamierza również zainstalować w budynku przychodni windę osobową do przewozu pacjentów na piętro (gabinety lekarskie znajdują się na i piętrze budynku). Przedmiotowa inwestycja dotyczy budynku przychodni lekarskiej, w której znajdują się tylko gabinety lekarskie, natomiast nie będzie związana ze sklepem medycznym, gdyż ten znajduje się w innym budynku.

Jak wynika z konstrukcji cytowanych wyżej przepisów, obowiązkiem podatnika w pierwszej kolejności jest przypisanie konkretnych wydatków do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi wydatki te są związane. Natomiast zasada proporcjonalnego odliczania podatku ma zastosowanie do tej kategorii zakupów, których nie da się jednoznacznie przypisać do konkretnego rodzaju sprzedaży.

W związku z tym, że wydatki na zakup klimatyzatorów można przypisać do poszczególnych gabinetów, również tych wynajmowanych, Wnioskodawca będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup urządzeń klimatyzacyjnych zainstalowanych w gabinetach, których najem generuje obrót opodatkowany. Natomiast od zakupu pozostałych klimatyzatorów, które zostaną zainstalowane w gabinetach, w których świadczone są usługi związane z ochroną zdrowia i opieki społecznej (usługi zwolnione od podatku VAT), Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż nie zostaną spełnione przesłanki art. 86 ust. 1 ustawy.

Jeśli określone wydatki nie mogą być przypisane do poszczególnych gabinetów, jak ma to miejsce w przypadku windy osobowej do przewozu pacjentów, wtedy Zainteresowany winien skorzystać z proporcjonalnego odliczania podatku.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku, z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku, z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określania kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami w stosunku, do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Artykuł 90 ust. 2 ustawy stanowi, że jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

W myśl art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej (ust. 4 ww. artykułu).

Stosownie do art. 90 ust. 5 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

Na mocy art. 90 ust. 6 ustawy, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w załączniku nr 4 do ustawy w poz. 3, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Zgodnie z art. 90 ust. 10 ustawy, w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:

1.

przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;

2.

nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.

Powyższe oznacza, iż w sytuacji, gdy udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo, nie przekroczył 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Z opisu sprawy, wynika iż przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest prowadzenie ZOZ. Spółka w niewielkim stopniu (ok. 0,58% wartości sprzedaży) wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, świadcząc usługi najmu dwóch gabinetów lekarskich. Zainteresowany zamierza starać się o dofinansowanie ze środków unijnych na lata 2009-2013, na zamontowanie m.in. windy osobowej do przewozu pacjentów w budynku przychodni. Winda będzie wykorzystywana do wykonywania czynności zwolnionych, jak i opodatkowanych Wnioskodawcy.

Mając na uwadze opis zdarzenia przyszłego oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zamontowanie windy zgodnie z proporcją, obliczoną według zasad określonych w art. 90 ustawy. Zainteresowany uzyskując obrót z tytułu wykonywania czynności opodatkowanych na poziomie niższym niż 2%, nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatek związany z zamontowaniem windy.

Reasumując, Wnioskodawca będzie miał możliwość odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zakup urządzeń klimatyzacyjnych zainstalowanych w gabinetach, których najem generuje obrót opodatkowany. Natomiast od zakupu pozostałych klimatyzatorów, które zostaną zainstalowane w gabinetach, w których świadczone są usługi związane z ochroną zdrowia i opieki społecznej Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, gdyż nie zostaną spełnione przesłanki art. 86 ust. 1 ustawy. Zainteresowany nie będzie miał również możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych w związku z zamontowaniem windy osobowej do przewozu pacjentów w budynku przychodni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl