ILPP2/443-1261/09-4/MR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 2 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1261/09-4/MR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2009 r. (data wpływu 23 września 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 listopada 2009 r. (data wpływu 17 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 listopada 2009 r. (data wpływu 17 listopada 2009 r.) o dowód potwierdzający operację wniesienia brakującej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka I. S.A. (dalej Spółka, Wnioskodawca) należy do Grupy Kapitałowej I. (dalej: GK). Spółka jest właścicielem znaku towarowego. Znak ten został zarejestrowany wg ustalonego projektu, na podstawie decyzji Urzędu Patentowego Rzeczpospolitej Polskiej oraz na podstawie decyzji Urzędu Patentowego.

Przedmiotowy znak został wniesiony w ramach przedsiębiorstwa do Spółki w formie aportu przez Spółkę Jawną I. w 1999 r. Od 2000 r. Spółka pobiera opłaty od Spółek powiązanych z tytułu korzystania ze znaku towarowego I.

Wnioskodawca zamierza przystąpić jako komandytariusz do spółki komandytowej (dalej: Spółka Komandytowa). Na poczet swojego wkładu Spółka wniesie znak towarowy (wartość kapitału zakładowego zostanie określona w umowie spółki w kwocie równej wartości rynkowej znaku nie powiększonej o VAT), uzyskując tym samym prawo do udziału w zysku Spółki Komandytowej. Wnioskodawca będzie partycypować w zysku Spółki Komandytowej zgodnie z umową Spółki Komandytowej. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Wniesienie znaku towarowego aportem oraz podwyższenie kapitału w wyniku tej transakcji będzie uregulowane zgodnie z wymogami k.s.h. w jednym akcie notarialnym.

Spółka Komandytowa będzie wykorzystywać znak towarowy będący przedmiotem aportu w ramach swojej działalności poprzez udzielenie licencji na odpłatne korzystanie ze znaku towarowego wybranym spółkom z GK.

Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT), zarejestrowanym w charakterze podatnika VAT czynnego. Spółka Komandytowa będzie podatnikiem podatku VAT oraz będzie zarejestrowana w charakterze podatnika VAT czynnego. Przedmiotowa transakcja zostanie zgodnie z przepisami ustawy o VAT opodatkowana na zasadach ogólnych (22% VAT) właściwych dla odpłatnego świadczenia usług. W efekcie, Wnioskodawca udokumentuje analizowaną transakcję wniesienia znaku towarowego aportem fakturą VAT.

W odniesieniu do opodatkowania transakcji wniesienia wkładu do spółki osobowej podatkiem VAT, jeżeli stanowisko przedstawione przez Spółkę zostanie uznane za prawidłowe, przyjmie ona następujący sposób rozliczenia podatku:

* Spółka wystawi na rzecz Spółki Komandytowej fakturę VAT obejmującą wartość wkładu (jako wartość netto) oraz wartość podatku VAT obliczoną od wartości netto wg odpowiedniej stawki; podatek VAT wykazany na fakturze zostanie przekazany przez Spółkę do urzędu skarbowego zgodnie z przepisami ustawy o VAT,

* Spółka Komandytowa wyda na rzecz I. udziały o wartości równej wartości netto wkładu,

* Spółka Komandytowa odliczy podatek VAT naliczony wykazany na fakturze wystawionej przez Spółkę, podatek zostanie zwrócony Spółce Komandytowej na zasadach przewidzianych w ustawie o VAT,

* Spółka Komandytowa dokona zapłaty na rzecz Spółki pozostałej części kwoty brutto określonej na fakturze, tj. kwoty podatku VAT określonej na fakturze.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka Komandytowa, do której zostanie wniesiony znak towarowy w formie wkładu niepieniężnego, w związku z przedmiotowym aportem, będzie miała prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Wnioskodawcę w rozliczeniu za okres rozliczeniowy jej otrzymania lub w ciągu kolejnych dwóch okresów rozliczeniowych.

Spółka wnosi pytanie jako osoba planująca utworzenie nowej spółki komandytowej w rozumieniu art. 14n Ordynacji Podatkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Komandytowa będzie uprawniona do odliczenia VAT naliczonego w związku z wniesieniem przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego w postaci znaku towarowego do Spółki Komandytowej.

Jak wskazano we wcześniejszych częściach niniejszego wniosku, w ocenie Spółki, czynność wniesienia aportu do Spółki Komandytowej w postaci prawa do znaku towarowego będzie stanowiła odpłatne świadczenie usług i konsekwentnie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych (w rezultacie Spółka zobowiązana będzie do udokumentowania przedmiotowej transakcji fakturą VAT wystawioną na Spółkę Komandytową). Spółka Komandytowa będzie bowiem wykorzystywała nabyty w ramach aportu znak towarowy do udzielania licencji na korzystanie ze znaku spółkom z GK. W przypadku świadczenia usług na rzecz spółek w Polsce, czynności te będą opodatkowane VAT, natomiast potencjalnie w przypadku świadczenia usług na rzecz spółek zagranicznych, usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu VAT z prawem do odliczenia podatku VAT naliczonego na podstawie art. 86 ust. 8 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Biorąc pod uwagę fakt, iż prawa do znaków towarowych nabyte przez Spółkę Komandytową w formie wkładu niepieniężnego wniesionego przez Spółkę służyć będą wykonywaniu przez nią czynności opodatkowanych VAT, zdaniem Wnioskodawcy, Spółce Komandytowej przysługiwać będzie prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Spółkę, dokumentującej transakcję wniesienia do spółki osobowej przedmiotu aportu (tj. świadczenie usług na rzecz spółki osobowej) na zasadach ogólnych.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Natomiast zgodnie z ust. 11 tego artykułu jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w powyższym terminie, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, zdaniem Wnioskodawcy, Spółka Komandytowa nabędzie prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem praw do znaku towarowego w drodze aportu w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą aport, lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Należy dodać przy tym, że w przypadku wniesienia przez Spółkę znaku towarowego na pokrycie udziału w Spółce Komandytowej, Spółka Komandytowa zgodnie z k.s.h. nabędzie prawo do znaku z chwilą podpisania stosownej umowy Spółki lub wprowadzenia zmian do umowy Spółki (w formie aktu notarialnego).

W konsekwencji, usługa polegająca na przeniesieniu praw do wartości niematerialnych i prawnych (tutaj: znaku towarowego), zostaje wykonana w tym samym momencie. W konsekwencji, w ocenie Wnioskodawcy, nie znajdzie zastosowania przepis art. 86 ust. 12 ustawy o VAT, zgodnie z którym prawo do odliczenia podatku VAT może zostać odroczone w czasie w przypadku otrzymania faktury VAT przed wykonaniem usługi.

Podsumowując, w ocenie Wnioskodawcy, Spółka Komandytowa nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem praw do znaku towarowego w drodze aportu w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzyma fakturę VAT dokumentującą aport lub w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Na potwierdzenie swojego stanowiska Spółka powołuje interpretacje indywidualne Ministra Finansów:

* z dnia 7 lipca 2009 r., wydaną za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1-443-573/09-2/MP),

* z dnia 6 maja 2009 r., wydaną za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPP1/443-270/09-2/AP).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wniosek dotyczący zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania dla czynności wniesienia aportem znaku towarowego zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie z dnia 2 grudnia 2009 r. nr ILPP2/443-1261/09-3/MR.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl