ILPP2/443-1238/12-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1238/12-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 grudnia 2012 r. (data wpływu 7 grudnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rejestracji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu rejestracji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Od 2005 r. Wnioskodawczyni prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą, polegającą głównie na:

* handlu opałem, materiałami budowlanymi, zbożem, paszami dla zwierząt nawozami (PKD: 46.71.Z; 46.73.Z; 46.21.Z; 46.76.Z),

* transporcie drogowym towarów (PKD: 49.41.Z).

Zainteresowana prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, płaci podatek dochodowy liniowy 19% oraz jest "płatnikiem" podatku od towarów i usług, składającym deklaracje VAT-7.

Poza ww. działalnością prowadzi gospodarstwo rolne, w ramach którego prowadzi produkcję roślinną oraz produkcję zwierzęcą (trzoda chlewna). Produkty te sprzedaje innym rolnikom, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalniającym od podatku VAT dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywanej przez rolnika ryczałtowego.

W dniu 25 marca 2010 r. Wnioskodawczyni rozszerzyła wpis w Ewidencji Działalności Gospodarczej o PKD 01.61.Z "działalność usługowa wspomagająca produkcję rolną" w celu uzyskania pomocy w ramach programu wspierania rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na zakup podnośnika, ciągnika rolniczego oraz agregatu uprawno-siewnego.

W ramach rozszerzonej działalności gospodarczej Zainteresowana planowała wykonywać usługi zakupionym z dofinansowania sprzętem oraz sprzętem posiadanym w gospodarstwie w zakresie:

* koszenia zbóż, traw i innych roślin;

* siewu zbóż i innych roślin uprawianych w rolnictwie;

* zbioru traw, zbóż i innych roślin;

* rozsiewu nawozów i oprysków;

* prac agregatorem talerzowym;

* orki;

* innych prac związanych z uprawą roli.

Odbiorcami ww. usług miałyby być przede wszystkim osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej - rolnicy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Rodzaj odbiorców usług miał być uwarunkowany popytem na tego typu usługi oraz czasem i sprzętem, jakim będzie ona dysponowała w ramach prowadzonej działalności.

W dniu 29 lutego 2012 r. Wnioskodawczyni zakupiła w ramach dofinansowania unijnego pierwszy sprzęt - podnośnik. Kolejny sprzęt tzn. ciągnik rolniczy zakupiła w dniu 22 maja 2012 r., a kombajn uprawno-siewny w dniu 25 maja 2012 r.

W dniu 27 września 2012 r. Zainteresowana złożyła aktualizację VAT-R, rezygnując ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w celu rzeczywistego uruchomienia od dnia 1 października 2012 r. wykonywania działalności usługowej wspomagającej produkcję roślinną (PKD 01.61.Z).

Do dnia 1 października 2012 r. pomimo rozszerzonego wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej w dniu 25 marca 2010 r. o PKD 01.61.Z (działalność usługowa wspomagająca produkcję rolną) i zakupionego sprzętu, nie wykonywała ona działalności usługowej wspomagających produkcję roślinną związaną z PKD 01.61.Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Co w przypadku Wnioskodawczyni decydowało o konieczności przejścia gospodarstwa rolnego na VAT:

1.

Czy dzień rozszerzenia wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej o PKD 01.61.Z "działalność usługowa wspomagająca produkcję roślinną" czyli dzień 25 marca 2010 r.

2.

Czy dzień zakupu pierwszego sprzętu (podnośnik) do świadczenia usług wspomagających produkcję roślinną, czyli dzień 29 lutego 2012 r.

3.

Czy złożenie przed wykonaniem pierwszej usługi wspomagającej produkcje roślinną (PKD 01.61.Z) w dniu 27 września 2012 r. aktualizacji VAT-R, w której zrezygnowała ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawczyni, pomimo rozszerzenia wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej w dniu 25 marca 2010 r. o PKD 01.61.Z (działalność usługowa wspomagająca produkcję rolną) do dnia 1 października 2012 r. firma nie świadczyła usług wspomagających produkcję roślinną.

Firma świadczyła jedynie usługi związane z głównym przedmiotem działalności, a mianowicie:

* handel opałem, materiałami budowlanymi, zbożem, paszami dla zwierząt oraz nawozami (PKD: 46.71.Z; PKD: 46.73.Z; PKD: 46.21.Z; PKD: 46.76.Z),

* transport drogowy towarów (PKD: 49.41.Z).

Wnioskodawczyni w gospodarstwie rolnym prowadzi tylko produkcję: roślinną oraz zwierzęcą (trzoda chlewna), nie świadczy usług innym rolnikom, osobom prywatnym ani też firmom.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Natomiast z art. 43 ust. 3 ustawy wynika, iż rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3 ustawy, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Stosownie do art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty o których mowa w art. 15 ustawy, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3, który stanowi, że podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Stosownie do art. 96 ust. 5 pkt 3 ustawy, rolnicy ryczałtowi korzystający ze zwolnienia obowiązani są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, przed początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Podsumowując:

Zainteresowana uważa, że do chwili złożenia aktualizacji VAT-R, co miało miejsce dnia 27 września 2012 r. mogła ona prowadzić działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług i jednocześnie gospodarstwo rolnicze jako rolnik ryczałtowy zwolniony z VAT, polegające na sprzedaży zboża oraz innych produktów rolnych, gdyż spełniała definicję rolnika ryczałtowego dokonującego dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej jako rolnik ryczałtowy mogła korzystać ze zwolnienia określonego w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Wnioskodawczyni podkreśla, że do dnia 1 października 2012 r. nie wykonywała usług zleconych związanych z działalnością usługową jaką obejmuje PKD 01.61.Z, czyli usług wspomagających produkcję roślinną zarówno z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jak i gospodarstwa rolnego.

Uważa ona, że według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dopiero przed wykonaniem pierwszej usługi wspomagającej produkcję roślinną (PKD: 01.61.Z), miała obowiązek rezygnacji ze statusu rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia z podatku od towarów i usług.

Uważa, że jej interpretacja przepisów była właściwa i stosownie do art. 96 ustawy o podatku towarów i usług, prawidłowo w dniu 27 września 2012 r. złożyłam aktualizację VAT-R - "podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy", w związku z faktycznym rozpoczęciem działalności usługowej wspomagających produkcję roślinną od października 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak stanowi art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 15 ust. 4 ustawy, w przypadku osób fizycznych prowadzących wyłącznie gospodarstwo rolne, leśne lub rybackie za podatnika uważa się osobę, która złoży zgłoszenie rejestracyjne, o którym mowa w art. 96 ust. 1.

Zgodnie z art. 2 pkt 19 ustawy, przez rolnika ryczałtowego rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Przepis art. 2 pkt 15 ustawy stanowi, iż przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Stosownie do art. 2 pkt 16 ustawy, przez gospodarstwo rolne rozumie się gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

Powołane przepisy jednoznacznie wskazują, iż prowadzenie działalności rolniczej stanowi prowadzenie działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 3 ustawy, rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze, które są zwolnione od podatku na podstawie ust. 1 pkt 3, może zrezygnować z tego zwolnienia pod warunkiem dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2.

Na podstawie art. 96 ust. 1 ustawy, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

W myśl art. 96 ust. 2 ustawy, w przypadku osób fizycznych, o których mowa w art. 15 ust. 4 i 5, zgłoszenie rejestracyjne może być dokonane wyłącznie przez jedną z osób, na które będą wystawiane faktury przy zakupie towarów i usług i które będą wystawiały faktury przy sprzedaży produktów rolnych.

Zgodnie z art. 96 ust. 3 ustawy, podmioty wymienione w art. 15, zwolnione od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 lub wykonujące wyłącznie czynności zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 82 ust. 3, mogą złożyć zgłoszenie rejestracyjne.

Stosownie do art. 96 ust. 4 ustawy, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".

Artykuł 96 ust. 5 ustawy stanowi, że jeżeli podmioty, o których mowa w ust. 3, rozpoczną dokonywanie sprzedaży opodatkowanej, utracą zwolnienie od podatku lub zrezygnują z tego zwolnienia, obowiązane są do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w ust. 1, a w przypadku podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT zwolnieni - do aktualizacji tego zgłoszenia, w terminach:

1.

przed dniem dokonania pierwszej sprzedaży towaru lub usługi, innych niż zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-13 oraz art. 82 ust. 3, w przypadku rozpoczęcia dokonywania tej sprzedaży;

2.

przed dniem, w którym podatnik traci prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, w przypadku utraty tego prawa;

3.

przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1, w przypadku rezygnacji z tego zwolnienia;

4.

przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5, w przypadku rezygnacji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 9.

Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio.

Co do zasady, rejestracji należy dokonać przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 ustawy. Przepis nie określa, jak wcześnie rejestracja powinna nastąpić - należy więc przyjąć, iż nie ma to znaczenia. Powinna natomiast nastąpić najpóźniej w dzień poprzedzający dokonanie pierwszej czynności opodatkowanej. Jest to termin o charakterze instrukcyjnym - ustawa nie wiąże żadnych rzeczywistych sankcji w przypadku późniejszej rejestracji lub braku rejestracji. Rejestracji należy dokonać w urzędzie skarbowym, którego właściwość określa art. 2 pkt 13 ustawy zgodnie z którym, przez urząd skarbowy należy rozumieć urząd skarbowy, którym kieruje właściwy dla podatnika naczelnik urzędu skarbowego.

Natomiast w stosunku do rolnika ryczałtowego korzystającego ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, zastosowanie znajdzie przepis art. 96 ust. 5 pkt 3 ustawy, tj. zobowiązany jest on do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Z opisu sprawy wynika, iż od 2005 r. Wnioskodawczyni prowadzi jako osoba fizyczna działalność gospodarczą, polegającą głównie na:

* handlu opałem, materiałami budowlanymi, zbożem, paszami dla zwierząt nawozami (PKD: 46.71.Z; 46.73.Z; 46.21.Z; 46.76.Z),

* transporcie drogowym towarów (PKD: 49.41.Z).

Zainteresowana prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, płaci podatek dochodowy liniowy 19% oraz jest "płatnikiem" podatku od towarów i usług, składającym deklaracje VAT-7.

Poza ww. działalnością prowadzi gospodarstwo rolne, w ramach którego prowadzi produkcję roślinną oraz produkcję zwierzęcą (trzoda chlewna). Produkty te sprzedaje innym rolnikom, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Korzysta ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zwalniającym od podatku VAT dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej dokonywanej przez rolnika ryczałtowego.

W dniu 25 marca 2010 r. Wnioskodawczyni rozszerzyła wpis w Ewidencji Działalności Gospodarczej o PKD 01.61.Z "działalność usługowa wspomagająca produkcję rolną" w celu uzyskania pomocy w ramach programu wspierania rozwoju obszarów wiejskich z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich na zakup podnośnika, ciągnika rolniczego oraz agregatu uprawno-siewnego.

W ramach rozszerzonej działalności gospodarczej Zainteresowana planowała wykonywać usługi zakupionym z dofinansowania sprzętem oraz sprzętem posiadanym w gospodarstwie w zakresie: koszenia zbóż, traw i innych roślin; siewu zbóż i innych roślin uprawianych w rolnictwie; zbioru traw, zbóż i innych roślin; rozsiewu nawozów i oprysków; prac agregatorem talerzowym; orki; innych prac związanych z uprawą roli.

Odbiorcami ww. usług miałyby być przede wszystkim osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej - rolnicy oraz osoby prowadzące działalność gospodarczą. Rodzaj odbiorców usług miał być uwarunkowany popytem na tego typu usługi oraz czasem i sprzętem, jakim będzie ona dysponowała w ramach prowadzonej działalności.

W dniu 29 lutego 2012 r. Wnioskodawczyni zakupiła w ramach dofinansowania unijnego pierwszy sprzęt - podnośnik. Kolejny sprzęt tzn. ciągnik rolniczy zakupiła w dniu 22 maja 2012 r., a kombajn uprawno-siewny w dniu 25 maja 2012 r.

W dniu 27 września 2012 r. Zainteresowana złożyła aktualizację VAT-R, rezygnując ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w celu rzeczywistego uruchomienia od dnia 1 października 2012 r. wykonywania działalności usługowej wspomagającej produkcję roślinną (PKD 01.61.Z).

Do dnia 1 października 2012 r. pomimo rozszerzonego wpisu w Ewidencji Działalności Gospodarczej w dniu 25 marca 2010 r. o PKD 01.61.Z (działalność usługowa wspomagająca produkcję rolną) i zakupionego sprzętu, nie wykonywała ona działalności usługowej wspomagających produkcję roślinną związaną z PKD 01.61.Z.

Stwierdzić należy, iż Zainteresowana - rolnik ryczałtowy korzystający ze zwolnienia - jest zobowiązana do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego, przed początkiem miesiąca, w którym zrezygnuje ze zwolnienia, przysługującego jej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Zatem, o konieczności zgłoszenia gospodarstwa rolnego Wnioskodawczyni, jako podatnika podatku od towarów i usług zgodnie z art. 96 ust. 5 pkt 3 ustawy, decyduje fakt wykonania pierwszej usługi wspomagającej produkcję roślinną (PKD 01.61.Z).

Reasumując, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz przepisy prawa, w przedmiotowej sprawie o rejestracji Wnioskodawczyni jako podatnika podatku od towarów i usług zadecydował fakt złożenia w dniu 27 września 2012 r. VAT-R, w którym wskazano datę 1 października 2012 r. jako dzień rozpoczęcia wykonywania usług wspomagających produkcję roślinną.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl