ILPP2/443-1218/11-2/AK - Dokumentowanie zakupu skórek zwierząt futerkowych dla celów podatku VAT oraz prawo do powiększenia podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 listopada 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1218/11-2/AK Dokumentowanie zakupu skórek zwierząt futerkowych dla celów podatku VAT oraz prawo do powiększenia podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 17 sierpnia 2011 r. (data wpływu 19 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania zakupu skórek zwierząt futerkowych i prawa do powiększenia podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania zakupu skórek zwierząt futerkowych i prawa do powiększenia podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Prowadzi przedsiębiorstwo, w którym zajmuje się m.in. zakupem od rolników surowych skór zwierząt futerkowych, w szczególności nutrii, lisów i norek. Na tę okoliczność wystawia faktury VAT RR spełniające wymogi art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w tym zawierające oświadczenie dostawcy, że jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Po spełnieniu wszystkich wymogów ustawowych, zwrócony przez Zainteresowanego rolnikowi zryczałtowany podatek powiększa podatek naliczony Wnioskodawcy. Nabywane przez Zainteresowanego skóry sklasyfikowane zostały w PKWiU z 2008 r. pod poz. 01.49.31.0 Skóry futerkowe surowe, z wyłączeniem skór jagnięcych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przy nabyciu takich skór od rolnika, który oświadcza, że jest rolnikiem ryczałtowym Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia faktury VAT RR oraz czy ma prawo po spełnieniu wymogów art. 116 ust. 6 ustawy do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku zawarty w wystawionej fakturze VAT RR.

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie skórek futerkowych od rolnika, który oświadcza, że jest rolnikiem ryczałtowym korzystającym ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, powinno zostać udokumentowane przez Zainteresowanego, jako nabywcę, który jest czynnym podatnikiem podatku od towaru i usług, fakturą VAT RR. Przy spełnieniu wszystkich wymogów art. 116 ust. 6 ustawy Wnioskodawca ma prawo powiększyć podatek naliczony o zryczałtowany zwrot podatku, który został wypłacony rolnikowi ryczałtowemu.

UZASADNIENIE

Załącznik nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług zawiera wykaz towarów i usług, od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług. Pod poz. 17 zostały wykazane zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego z wyłączeniem, m.in. (w punkcie 4 poz. 17): "skór surowych świńskich poubojowych i zakonserwowanych, włącznie z poddaniem odwracalnemu procesowi garbowania, ale dalej nieprzetworzonych, dla przemysłu garbarskiego (PKWiU 01.49.31.0)".

Zgodnie z art. 2 pkt. 30 ustawy: "PKWiU ex - rozumie się przez to zakres wyrobów i usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług".

W związku z powyższym zawarte w punkcie 4 pozycji 17 wyłączenie nie obejmuje towarów sklasyfikowanych pod PKWiU 01.49.31.0 (tj. skór futerkowych surowych, z wyłączenie skór jagnięcych) - wyłączenie obejmuje tylko wskazane przez ustawodawcę skóry surowe świńskie poubojowe i zakonserwowane, włącznie z poddaniem odwracalnemu procesowi garbowania, ale dalej nieprzetworzonych, dla przemysłu garbarskiego, (które są sklasyfikowane pod numerem PKWiU 01.49.31.0 Skóry i skórki zwierzęce surowe, świeże lub zakonserwowane, ale dalej nieprzetworzone, gdzie indziej niesklasyfikowane).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, stosownie do ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Działalność rolnicza została zdefiniowana w art. 2 pkt 15 ustawy, zgodnie z którym przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro", fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (PKWiU 02.20.13.0) oraz bambusa (PKWiU ex 01.29.30.0), a także świadczenie usług rolniczych.

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6 (art. 86 ust. 2 pkt 3 ustawy).

Stosownie do treści art. 116 ust. 1 ustawy, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.

Na mocy art. 116 ust. 2 ustawy, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać co najmniej:

1.

imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy;

2.

numer identyfikacji podatkowej lub numer PESEL dostawcy i nabywcy;

3.

numer dowodu osobistego dostawcy lub innego dokumentu stwierdzającego jego tożsamość, datę wydania tego dokumentu i nazwę organu, który wydał dokument, jeżeli rolnik ryczałtowy dokonujący dostawy produktów rolnych jest osobą fizyczną;

4.

datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury;

5.

nazwy nabytych produktów rolnych;

6.

jednostkę miary i ilość nabytych produktów rolnych oraz oznaczenie (opis) klasy lub jakości tych produktów;

7.

cenę jednostkową nabytego produktu rolnego bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

8.

wartość nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku;

9.

stawkę zryczałtowanego zwrotu podatku;

10.

kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku od wartości nabytych produktów rolnych;

11.

wartość nabytych produktów rolnych wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku;

12.

kwotę należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną cyfrowo i słownie;

13.

czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

W myśl art. 116 ust. 3 ustawy, faktura VAT RR powinna również zawierać oświadczenie dostawcy produktów rolnych w brzmieniu: "Oświadczam, że jestem rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług".

Zgodnie z treścią art. 116 ust. 6 ustawy, zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:

1.

nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;

2.

zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;

3.

w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty.

Zatem, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca jako zarejestrowany czynny podatnik podatku VAT nabywający produkty od rolnika ryczałtowego, zobowiązany jest do dokumentowania zakupów fakturą VAT RR, która powinna zawierać elementy określone w art. 116 ust. 2 ustawy o podatku VAT, w tym stawkę i kwotę zryczałtowanego zwrotu.

Przez rolnika ryczałtowego - według definicji zawartej w cyt. art. 2 pkt 19 ustawy - rozumie się rolnika dokonującego dostawy produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczącego usługi rolnicze, korzystającego ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3, z wyjątkiem rolnika obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów do prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Natomiast przez produkty rolne rozumie się, zgodnie z art. 2 pkt 20 ustawy, towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy oraz towary wytworzone z nich przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Prowadzi przedsiębiorstwo, w którym zajmuje się m.in. zakupem od rolników surowych skór zwierząt futerkowych, w szczególności nutrii, lisów i norek. Na tę okoliczność wystawia faktury VAT RR spełniające wymogi art. 116 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w tym zawierające oświadczenie dostawcy, że jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy. Nabywane przez Zainteresowanego skóry sklasyfikowane zostały pod symbolem PKWiU z 2008 r. - 01.49.31.0 Skóry futerkowe surowe, z wyłączeniem skór jagnięcych.

Jak wynika z art. 2 pkt 20 ustawy przez produkty rolne rozumie się towary wymienione w załączniku nr 2 do ustawy.

W poz. 17 załącznika nr 2 do ustawy, który stanowi wykaz towarów i usług, od których dostawy i świadczenia przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług, jako produkty rolne wymienione zostały pod symbolem PKWiU ex 01.4 Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem:

1.

wełny strzyżonej pranej oraz surowych skórek z włosiem, niegarbowanych ani wykończonych (PKWiU ex 01.45.30.0; ex 01.49.31.0),

2.

sierści zwierzęcej cienkiej lub grubej, niezgrzeblonej i nieuczesanej pozostałej (PKWiU ex 01.49.28.0),

3.

spermacetu (PKWiU ex 01.49.26.0),

4.

skór surowych świńskich poubojowych i zakonserwowanych, włącznie z poddaniem odwracalnemu procesowi garbowania, ale dalej nieprzetworzonych, dla przemysłu garbarskiego (PKWiU ex 01.49.31.0).

W myśl art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Uwzględniając treść powołanych przepisów oraz opisany stan faktyczny stwierdzić należy, iż wykaz produktów rolnych (towarów) i usług, od których dostawy przysługuje zryczałtowany zwrot podatku od towarów i usług zawiera załącznik nr 2 do ustawy o VAT, w którym pod poz. 17 zostały zawarte pod symbolem PKWiU ex 01.4 Zwierzęta żywe i produkty pochodzenia zwierzęcego, z wyłączeniem m.in. wełny strzyżonej pranej oraz surowych skórek z włosiem, niegarbowanych ani wykończonych (PKWiU ex 01.45.30.0; ex 01.49.31.0). Natomiast kupowane przez Wnioskodawcę skóry zwierząt futerkowych, w szczególności nutrii, lisów i norek zostały przez niego zaklasyfikowane do PKWiU z 2008 r. pod symbolem 01.49.31.0 - skóry futerkowe surowe, z wyłączeniem skór jagnięcych. Zatem w świetle powyższego, jeśli nabywane przez Wnioskodawcę produkty rolne takie jak skóry zwierząt futerkowych zostały wyłączone z tego wykazu to do zakupu tych towarów nie ma zastosowania zryczałtowany zwrot podatku VAT, a tym samym ich zakup nie może być dokumentowany fakturą VAT RR. Ponadto skór tych nie można również uznać za towar wytworzony z produktów rolnych przez rolnika ryczałtowego z produktów pochodzących z jego własnej działalności rolniczej przy użyciu środków zwykle używanych w gospodarstwie rolnym, leśnym i rybackim, ponieważ surowe skóry zwierząt futerkowych nie są wytworzonymi produktami ze zwierząt tylko częścią zwierząt.

Reasumując, zakup przez Wnioskodawcę skór zwierząt futerkowych sklasyfikowanych w PKWiU pod poz. 01.49.31.0 nie może być dokumentowany fakturą VAT RR, pomimo oświadczenia sprzedającego, iż jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Tym samym pytanie Zainteresowanego dotyczące prawa do zwiększenia kwoty podatku naliczonego o zryczałtowany zwrot podatku stało się bezprzedmiotowe.

Podkreślić również należy, że analiza prawidłowości dokonanej przez Wnioskodawcę we wniosku klasyfikacji czynności do właściwego grupowania statystycznego, nie mieści się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego. Zatem, Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska przedstawionego przez Zainteresowanego w zakresie klasyfikacji statystycznej czynności będącej przedmiotem wniosku.

Wobec powyższego, niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl