ILPP2/443-1159/10-3/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 20 października 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1159/10-3/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 21 lipca 2010 r. (data wpływu 26 lipca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 9 sierpnia 2010 r. (data wpływu 16 sierpnia 2010 r.) o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni w kwietniu 2010 r. rozpoczęła pierwszą w życiu działalność gospodarczą w zakresie Biuro Rachunkowe 69.20.Z, jest płatnikiem podatku VAT. Na otwarcie biura Zainteresowana otrzymała środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego, Kapitał Ludzki Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia.

W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowana wyjaśniła, iż jest podatnikiem podatku VAT, a środki finansowe otrzymane w kwietniu br. z Europejskiego Funduszu Społecznego Kapitał Ludzki, Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia pochodzą z funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Z otrzymanych środków finansowych Wnioskodawczyni zakupiła: meble biurowe (tekst jedn.: biurka, szafy, krzesła, fotele obrotowe), 2 drukarki, 2 komputery stacjonarne, 2 laptopy, oprogramowanie komputerowe i księgowe, telefax, niszczarkę, literaturę książkową, czasopisma Gofin w formie on-line. W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej jaką jest biuro rachunkowe Wnioskodawczyni wykonuje czynności opodatkowane. Asortyment zakupiony ze środków EFS, służy do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionej sytuacji możliwe jest odliczenie podatku od towarów i usług od zakupów sfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny, Kapitał Ludzki Działanie 6.2.

Zdaniem Wnioskodawczyni, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej jaką jest biuro rachunkowe wykonuje ona czynności opodatkowane, w związku z powyższym Zainteresowana uważa, iż zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje jej odliczenie podatku VAT od zakupów środków trwałych i wyposażenia poczynionych z dofinansowania w ramach działania 6.2.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

nbspnbsp - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawczyni w kwietniu 2010 r. rozpoczęła działalność gospodarczą w zakresie Biuro Rachunkowe 69.20.Z. Na otwarcie biura Zainteresowana otrzymała środki finansowe z Europejskiego Funduszu Społecznego, Kapitał Ludzki Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia. Jest ona podatnikiem podatku VAT, a środki finansowe otrzymane w kwietniu br. z Europejskiego Funduszu Społecznego Kapitał Ludzki, Działanie 6.2 Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samo zatrudnienia pochodzą z funduszy strukturalnych na lata 2007-2013. Z otrzymanych środków finansowych zakupiła: meble biurowe (tekst jedn.: biurka, szafy, krzesła, fotele obrotowe), 2 drukarki, 2 komputery stacjonarne, 2 laptopy, oprogramowanie komputerowe i księgowe, telefax, niszczarkę, literaturę książkową, czasopisma Gofin w formie on-line. W zakresie prowadzonej działalności gospodarczej jaką jest biuro rachunkowe Wnioskodawczyni wykonuje czynności opodatkowane. Asortyment zakupiony ze środków EFS, służy do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z uwagi zatem na fakt, iż zakupy poczynione w związku z otrzymanym dofinasowaniem służą wykonywaniu czynności opodatkowanych - jak wskazała we wniosku Zainteresowana - w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy.

Reasumując, Zainteresowana ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów sfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny, Kapitał Ludzki Działanie 6.2 wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w dniu 7 października 2010 r. zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie nr ILPB1/415-843/10-6/KŁ.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl