ILPP2/443-1158/08-2/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1158/08-2/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2008 r. (data wpływu 24 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka podpisała umowę z kontrahentem z Niemiec. Przedmiotem tej umowy jest: wykonanie, dostawa, montaż łącznie z instalacjami i izolacją absorbera. Absorber to urządzenie wykonywane w Polsce, a montowane w Niemczech. Jest elementem układu technologicznego. Urządzenie po montażu będzie stało na fundamencie trwale związanym z gruntem. Do wykonania absorbera Spółka zatrudnia na terenie Polski firmy podwykonawcze (podmioty polskie), które dokonują częściowych robót polegających na: spawaniu elementów, montażu podzespołów, cięciu blach, gięciu rur itp. Czynności te są niezbędne aby powstał absorber. w dalszej części Wnioskodawca obrabia, przewozi i montuje to urządzenie na terenie Niemiec. Firmy podwykonawcze za wykonane usługi obciążają firmę Zainteresowanego fakturami za stawką VAT 22%. Spółka odlicza naliczony VAT w deklaracji VAT-7.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy firmy podwykonawcze stosują prawidłową stawkę VAT na świadczone przez siebie usługi, tj. 22%.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosowana stawka VAT jest prawidłowa, z uwagi na fakt, że podmioty te świadczą usługi na terenie Polski, dla polskiego podmiotu, który posiada siedzibę na terenie Rzeczypospolitej, niezależnie od tego, że usługa świadczona przez Spółkę nie podlega podatkowi VAT ze względu na to, że jest świadczona na terenie Niemiec, a montaż urządzenia dokonany jest na nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Z opisu Wnioskodawcy wynika, iż podpisał umowę z kontrahentem z Niemiec. Przedmiotem tej umowy jest: wykonanie, dostawa, montaż łącznie z instalacjami i izolacją absorbera. Absorber to urządzenie wykonywane w Polsce, a montowane w Niemczech. Do wykonania absorbera Spółka zatrudnia na terenie Polski firmy podwykonawcze (podmioty polskie), które dokonują częściowych robót polegających na: spawaniu elementów, montażu podzespołów, cięciu blach, gięciu rur itp. Czynności te są niezbędne aby powstał absorber.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie zawiera legalnej definicji "usług na ruchomym majątku rzeczowym", w związku z tym, określenie tego terminu należy interpretować w oparciu o wykładnię językową, a więc jako usługi wykonywane przez podatnika, w wyniku których następuje wytworzenie nowego produktu z powierzonych materiałów, jego przerobienie lub ulepszenie, przy czym podatnik świadczący usługę nie jest właścicielem towaru powierzonego ani towaru wytworzonego, przerobionego lub ulepszonego.

Zdaniem tut. Organu, usługi świadczone przez podwykonawców na rzecz Zainteresowanego są usługami na ruchomym majątku rzeczowym. w związku z powyższym, miejsce świadczenia przedmiotowych usług wynika z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d) ustawy.

Zgodnie z tym przepisem, w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

W związku z powyższym, miejscem świadczenia wykonywanych przez podwykonawców Wnioskodawcy usług na ruchomym majątku rzeczowym, polegających na: spawaniu, elementów, montażu podzespołów, cięciu blachy, gięciu rur itp., jest terytorium kraju.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2 -12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Z regulacji art. 106 ust. 1 ustawy wynika, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Reasumując, wykonywane na rzecz Wnioskodawcy usługi będące przedmiotem zapytania podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju, wg stawki podatku w wysokości 22%.

Tut. Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie faktycznym oraz we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności miejsca świadczenia usługi wykonanej przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl