ILPP2/443-1086/10-2/BA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 października 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1086/10-2/BA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu 14 lipca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy przekazaniu gruntów na cele osobiste wspólnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania przy przekazaniu gruntów na cele osobiste wspólnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest Spółką jawną zajmującą się sprzedażą hurtową z zakresu chemii budowlanej. Właścicielem Spółki jest trzech Wspólników z I grupy podatkowej tzn. ojciec i jego dwaj synowie. W umowie Spółki zapisano, że ojciec posiada 55% udziałów, czyli większość. W lipcu 2005 r. Spółka zakupiła grunty (działki) o wartości ok. 410.000,00 zł (czterysta dziesięć tysięcy zł) netto. Zaksięgowano je jako składniki majątku trwałego na koncie "011" - "grunty własne". Grunty te zakupiono w celu wybudowania na nich dodatkowego magazynu oraz biur. Wspólnicy jednak zadecydowali, że w związku z istniejącymi problemami ze sprzedażą towarów (maleje sprzedaż) nie będą na nich nic budować. W tym roku (2010 r.) na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników Spółka zamierza przekazać te grunty aktem notarialnym jednemu ze wspólników, tzn. wspólnikowi większościowemu (ojcu). Przekazana nieruchomość gruntowa będzie przekazana nie na sprzedaż, lecz na wybudowanie na tym gruncie domu. Wnioskodawca nadmienia, że w związku z zakupem tych gruntów Spółka nie generowała żadnych kosztów oraz nie amortyzowała ich (w myśl przepisów podatkowych nie ma prawa do amortyzacji gruntów). Odliczono VAT jako VAT naliczony z faktur na zakup działek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Na podstawie jakiej wartości Spółka powinna zapłacić VAT należny, czyli VAT od darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, VAT powinien być zapłacony od wartości rynkowej - art. 7 ust. 2, art. 29 ust. 10. Wartość tę można ustalić we własnym zakresie np. w oparciu o oferty sprzedaży biur nieruchomości lub taryfikatory w urzędzie skarbowym. Nie jest konieczne korzystanie z pomocy rzeczoznawcy - przepisy tego nie obligują.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W art. 7 ust. 1 ustawy postanowiono, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez dostawę towarów rozumie się również - zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek - art. 7 ust. 3 ustawy.

Z powołanego wyżej przepisu wynika zatem, iż obowiązek opodatkowania czynności przekazania towarów dotyczy takich towarów, w odniesieniu do których podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i uzależniony jest od tego na jaki cel takie przekazanie nastąpiło.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca zajmuje się sprzedażą hurtową z zakresu chemii budowlanej. Właścicielem Spółki jest trzech Wspólników: ojciec i jego dwaj synowie. W umowie Spółki zapisano, że ojciec posiada 55% udziałów, czyli większość. W lipcu 2005 r. Spółka zakupiła grunty (działki) w celu wybudowania na nich dodatkowego magazynu oraz biur. Wspólnicy jednak zadecydowali, że w związku z istniejącymi problemami ze sprzedażą towarów (maleje sprzedaż) nie będą na nich nic budować. W roku 2010 r. na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników, Spółka zamierza przekazać te grunty aktem notarialnym jednemu ze wspólników tzn. wspólnikowi większościowemu (ojcu). Przekazana nieruchomość gruntowa będzie przekazana nie na sprzedaż, lecz na wybudowanie na tym gruncie domu. Odliczono VAT naliczony z faktur dokumentujących zakup działek.

Jak stanowi art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 -22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Z kolei z brzmienia art. 29 ust. 10 ustawy, wynika, iż w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów (bez podatku), a gdy nie ma ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż w przypadku towarów przekazanych na cele osobiste podatnika podstawą opodatkowania jest cena nabycia tego towaru bądź koszt wytworzenia określona w momencie dostawy tego towaru, tj. w momencie przekazania towaru na cele nie związane z prowadzoną działalnością. Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest cena nabycia towaru (koszt wytworzenia), skorygowana na dzień, w którym dochodzi do jego przekazania.

Reasumując, biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż w przypadku przekazania przez Spółkę gruntów na rzecz jednego ze wspólników bez wynagrodzenia w formie darowizny, podstawę opodatkowania będzie stanowić cena nabycia gruntów, określona w momencie dostawy towarów. Przedstawiony we wniosku sposób ustalania wartości przekazywanego gruntu, tj. w oparciu o oferty sprzedaży biur nieruchomości lub taryfikatory w urzędzie skarbowym nie jest nieprawidłowy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W kwestii pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przekazanej darowizny została wydana interpretacja indywidualna w dnia 7 października 2010 r. nr ILPB1/415-811/10-4/AGr.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl