ILPP2/443-108/11-4/BA

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-108/11-4/BA

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 12 stycznia 2011 r. (data wpływu 17 stycznia 2011 r.), uzupełnione pismem z dnia 31 marca 2011 r. (wpływ 4 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki VAT przy usłudze drukowania publikacji książkowych. Pismem z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 4 kwietnia 2011 r.) uzupełniono przedmiotowy wniosek w zakresie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność na podstawie wpisów do ewidencji działalności gospodarczej oraz regon, które klasyfikują działalność: introligatorstwo i podobne usługi. Usługa drukowania realizowana jest przy wykorzystaniu własnych materiałów. Książki drukowane są pod zamówienie przypisane konkretnej publikacji książkowej. Zawarta umowa (zamówienie) z konkretnym klientem precyzuje dokładnie rodzaj świadczonej usługi jak również kwestię, iż z chwilą dostarczenia wydawnictwu wydrukowanych książek, drukarnia przeniesie prawo do rozporządzania nimi jako właściciel na nabywcę.

Drukowane książki naukowe, popularno-naukowe, fachowe itp. mają nadany ISBN i PKWiU (58.11.1). Sprzedaż potwierdzona jest fakturą VAT, na której opis usługi potwierdzony jest PKWiU oraz numerem ISBN. Do końca 2010 r. sprzedaż ta obejmowana była stawką 0% po uzyskaniu indywidualnej interpretacji z zapytania indywidualnego z dnia 19 listopada 2009 r. Od 1 stycznia 2011 r. Podatnik rozpoczął stosowanie stawki 5% w związku ze zmianą stawki VAT zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 27 grudnia 2010 r. Nr 246, poz. 1649).

Ze złożonego uzupełnienia do wniosku wynika, że Wnioskodawca nie jest w posiadaniu dokumentacji potwierdzającej fakt przekazania książek (gotowych wyrobów) do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r., gdyż cała produkcja wyrobów gotowych z 2010 r. została zbyta w tymże roku. Na sporządzonym przez na dzień 31 grudnia 2010 r. spisie z natury żadne gotowe książki przeznaczone do dystrybucji w 2011 r. nie widnieją. Wnioskodawca nie może zatem dokonać dostawy książek wyprodukowanych w 2010 r. do dnia 30 kwietnia 2011 r. ponieważ takich nie posiada.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługa drukowania publikacji książkowych sklasyfikowana przez GUS PKD, przy drukowaniu książek o symbolu PKWiU 58.11.1 objęta jest stawką 5%.

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi te objęte są stawką VAT 5%, ponieważ publikacje są drukowane przy wykorzystaniu własnych materiałów, a prawo do rozporządzania nimi drukarnia przenosi na nabywcę co określa umowa. Wcześniej wydana interpretacja indywidualna pozwalała na stosowanie stawki obniżonej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie natomiast z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. przepisem art. 5a ustawy, który dodany został do ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, identyfikowane są za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją, do której odwołują się przepisy ustawy w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, a w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. - 23%, o czym stanowi przepis przejściowy art. 146a ustawy, z zastrzeżeniem art. 146f.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych wydanych na podstawie zawartych w ustawie delegacji, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy stawkę podatku w wysokości 5% należy stosować przy dostawie, której przedmiotem są oznaczone symbolem PKWiU ex 58.11.1: książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille'a.

Uwzględnić również należy, że zgodnie z brzmieniem § 36 pkt 1 i § 38 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649), dla:

1.

dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

2.

importu drukowanych książek i broszur (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN

stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 2a ustawy w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. obniża się do wysokości 0% - pod warunkiem, że zostały one:

1.

przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r., lub

2.

ujęte w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r. przez dokumentującego ich dostawy.

Pierwszy z wymienionych warunków powiązany z okolicznością wydania książek do dystrybucji, ma charakter przedmiotowy.

Spełnienie tego warunku oznacza, że o ile książki (tzn. konkretne egzemplarze nakładu) zostały wprowadzone do obrotu (dystrybucji) przed dniem 1 stycznia 2011 r., a czynność ta miała się wiązać w efekcie z ich dostawą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług wg stawki 0% (obowiązującej dla tych towarów do końca 2010 r.), to do dnia 30 kwietnia 2011 r. na wszystkich dalszych etapach obrotu książki te będą korzystać z preferencyjnej stawki podatku VAT 0% (jeśli dokonujący ich dostawy posiada stosowną dokumentację potwierdzającą przekazanie tych książek do dystrybucji do końca 2010 r.).

Warunek drugi ma charakter podmiotowo - przedmiotowy, co oznacza, że preferencja ta może dotyczyć tylko jednego etapu obrotu i tylko tych książek, które u dokonującego ich dostawy zostały objęte spisem z natury.

Nadmienić w tym miejscu należy, że wyrób będący przedmiotem zapytania, to jest książki drukowane oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN (PKWiU 58.11.1) wymieniony został również pod poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy, określającego katalog towarów i usług opodatkowanych stawką 7% (od 1 stycznia 2011 r. 8%) Jednakże w objaśnieniach do załącznika nr 3 do ustawy zastrzeżono, że wykaz towarów i usług nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Oznacza to, że jeżeli dany towar (lub usługa) został jednocześnie wymieniony w załączniku nr 3 i 10 do ustawy to podlega opodatkowaniu stawką niższą, to jest stawką 5%.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy usługi drukowania książek oznaczonych symbolem ISBN zaklasyfikowanych do grupowania PKWiU 58.11.1 przy wykorzystaniu własnych materiałów. Książki drukowane są na konkretne zamówienie i zgodnie z umową zawieraną ze zlecającym z chwilą dostarczenia wydawnictwu wydrukowanych książek drukarnia przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania nimi jak właściciel. W sporządzonym przez Zainteresowanego na dzień 31 grudnia 2010 r. spisie z natury, nie figurują żadne książki przeznaczone do dystrybucji w 2011 r. Cała produkcja wyrobów gotowych z 2010 r. została bowiem zbyta do dnia 31 grudnia 2010 r. i Drukarnia nie posiada dokumentacji potwierdzającej przekazanie książek do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r.

Dokonując zatem oceny przedstawionego we wniosku stanu faktycznego w świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że skoro Spółka dokonała przekazania wytworzonych w 2010 r. wyrobów gotowych - książek do dnia 31 grudnia 2010 r. w sprawie nie zachodzą okoliczności uprawniające do stosowania obniżonej 0% stawki VAT w okresie przejściowym. W odniesieniu do przedstawionych we wniosku czynności począwszy od dnia 1 stycznia 2011 r. Podatnik winien zatem stosować 5% stawkę podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl