ILPP2/443-1079/10-3/ISN

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 września 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1079/10-3/ISN

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 8 lipca 2010 r. (data wpływu 14 lipca 2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 lipca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 17 sierpnia 2010 r. (data wpływu 23 sierpnia 2010 r.) o podpis drugiej osoby upoważnionej do występowania z wnioskiem oraz brakującą opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Telekomunikacja Związku Gmin S.A. (dalej: Spółka) powstała w 1994 r. Obecnie jedynym Akcjonariuszem Spółki jest Związek Gmin Ziemi. Spółka jest czynnym podatnikiem VAT. Rejestracja podatku VAT nr X odbyła się dnia 13 lutego 1995 r.

Spółka prowadzi działalność usługową i handlową z podmiotami krajowymi zgodnie z zapisami statutu. Najważniejszą pozycją w jej podstawowej działalności jest świadczenie usług telekomunikacyjnych w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej. Obejmuje ono zakres tradycyjnych usług telefonicznych, takich jak: połączenia telefoniczne lokalne i w strefie numeracyjnej, połączenia międzystrefowe i międzynarodowe, połączenia do sieci telefonii komórkowych, połączenia do różnego rodzaju usług, w tym do sieci teleinformatycznych. Oferuje ona zarówno zwykłe, analogowe linie abonenckie, jak również linie cyfrowe ISDN, a także usługi teleinformatyczne, w tym głównie dostęp do Internetu, zarówno w sieci kablowej, jak i bezprzewodowej. Spółka działa na podstawie zezwolenia na świadczenie usług telekomunikacyjnych na terenie całego kraju, w tym na terenach objętych zezwoleniem na świadczenie tego rodzaju usług przez Związek Gmin Ziemi (14 gmin w rejonie W.).

Spółka ubiega się o środki w ramach działania IV. 1. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie posiadanej sieci szerokopasmowej. Na potrzeby wniosku aplikacyjnego konieczne jest uzyskanie interpretacji indywidualnej w sprawie możliwości prawnej odzyskania podatku od towarów i usług (VAT) w związku z realizacją projektu, wydaną przez właściwego Dyrektora Izby Skarbowej.

Rozbudowa sieci dostępu do Internetu w zasadniczej części odbywać się będzie z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury sieciowej: linii światłowodowych, radiolinii, kablowych sieci miejscowych, dostępnych masztów i obiektów. Konieczny będzie jednak zakup odpowiednich urządzeń i oprogramowania (mosty radiowe, multipunkty dostępowe, switch, UPS, szafki i elementy instalacyjne, D 48). Zakup sprzętu umożliwi także budowę nowej sieci dostępowej na obszarach nieobjętych dotychczasowym działaniem Spółki. Realizowana będzie ona w technice bezprzewodowej, zarówno jeśli chodzi o połączenia punktów dostępu zbiorowego z węzłem dostępu do Internetu, jak i łącza dostępu abonenckiego. Zakup sprzętu i rozszerzenie działalności służyć będą wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z przedstawionym wyżej opisem sprawy Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku VAT od nabywanych towarów.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie miał on prawo do odliczenia podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany), bądź pośredni.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Prowadzi działalność usługową i handlową z podmiotami krajowymi zgodnie z zapisami statutu. Zainteresowany świadczy usługi telekomunikacyjne w stacjonarnej publicznej sieci telefonicznej, które obejmują swoim zakresem tradycyjne usługi telefoniczne, a także usługi teleinformatyczne, w tym głównie dostęp do Internetu, zarówno w sieci kablowej, jak i bezprzewodowej. Spółka działa na podstawie zezwolenia na świadczenie usług telekomunikacyjnych na terenie całego kraju, w tym na terenach objętych zezwoleniem na świadczenie tego rodzaju usług przez Związek Gmin Ziemi (14 gmin w rejonie W.). W ramach działania IV. 1. Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa ubiega się ona o dofinansowanie przedsięwzięcia polegającego na rozbudowie posiadanej sieci szerokopasmowej. Rozbudowa sieci dostępu do Internetu w zasadniczej części odbywać się będzie z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury sieciowej: linii światłowodowych, radiolinii, kablowych sieci miejscowych, dostępnych masztów i obiektów. Konieczny będzie jednak zakup odpowiednich urządzeń i oprogramowania (mosty radiowe, multipunkty dostępowe, switch, UPS, szafki i elementy instalacyjne, D 48). Zakup sprzętu umożliwi także budowę nowej sieci dostępowej na obszarach nieobjętych dotychczasowym działaniem Wnioskodawcy. Realizowana będzie ona w technice bezprzewodowej, zarówno, jeśli chodzi o połączenia punktów dostępu zbiorowego z węzłem dostępu do Internetu, jak i łącza dostępu abonenckiego. Zakup sprzętu i rozszerzenie działalności służyć będą wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy, warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie zostanie spełniony podstawowy warunek wskazany w art. 86 ust. 1 ustawy, czyli nabywane towary i usługi będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną, tym samym Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na zakup sprzętu i rozszerzenie działalności, z zastrzeżeniem art. 88 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl