ILPP2/443-104/09-4/SJ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-104/09-4/SJ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 30 stycznia 2009 r. (data wpływu 30 stycznia 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu 31 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia - brak daty sporządzenia (data wpływu 31 marca 2009 r.) o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, w listopadzie i grudniu 2008 r., zakupił kostkę brukową o grubości 6 cm i 8 cm, w celu utwardzenia wjazdu do garaży, a także wjazdu na teren gospodarstwa. Przed domem i garażami położono słabszą kostkę brukową, tzw. 6, natomiast przed bramą wjazdową i na podwórku mocniejszą (8). Wjazd, który wyłożono kostką 8 jest wykorzystywany w celach związanych z gospodarstwem i wszelkimi pracami gospodarczymi, tzn. dla ciągników i maszyn, w celu wywozu obornika czy gnojowicy, transportu słomy. Służy on także jako wjazd dla samochodów ciężarowych dostarczających, np.: zboże, premiksy, nawozy, jak również dla samochodów odbierających tuczniki. Zatem, aby zapewnić tym wszystkim pojazdom przyzwoite warunki przejazdu do gospodarstwa, jak i poruszania się na jego terenie wjazd ten został utwardzony poprzez założenie kostki brukowej 8. Dzięki temu ciężkie samochody oraz sprzęt gospodarczy nie grzęźnie. Wcześniej były już podejmowane próby utwardzenia (np. aszką), jednak z czasem wjazd ulegał rozjeżdżaniu, robiły się koleiny i zbierała się przed nim woda. Dlatego też Zainteresowany podjął decyzję o założeniu kostki i dodatkowemu utwardzeniu pod nią podłoża (poprzez gruz, piasek i beton).

W uzupełnieniu do wniosku, Zainteresowany wskazał, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT składającym comiesięczne deklaracje VAT-7 oraz, że poniesione przez niego wydatki na zakup kostki brukowej mają w całości związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartą w fakturach dotyczących zakupu kostki brukowej o grubości 8 cm.

Zdaniem Wnioskodawcy, w powstałej sytuacji faktycznej wydatki poniesione na zakup kostki brukowej 8 cm, służą do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, bowiem służy ona jako wjazd dla wszelkich czynności związanych z chowem i sprzedażą tuczników.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami w myśl art. 2 pkt 6 - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Artykuł 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do zapisu art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni (...) - art. 88 ust. 4 ustawy.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione warunki: odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług, a towary i usługi, z których nabyciem wiąże się podatek naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca (zarejestrowany jako podatnik podatku VAT czynny) w listopadzie i grudniu 2008 r. zakupił kostkę brukową o grubości 6 cm i 8 cm, w celu utwardzenia wjazdu do garaży oraz na teren posesji. Kostką o grubości 8 cm wyłożono wjazd, który jest wykorzystywany w celach związanych z gospodarstwem i wszelkimi pracami gospodarczymi - wjazd dla ciągników i maszyn, dla samochodów ciężarowych dostarczających zboże, premiksy, nawozy oraz odbierających tuczniki. Zainteresowany zajmuje się chowem i sprzedażą tuczników, a poniesione wydatki na zakup przedmiotowej kostki w całości mają związek z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz stan faktyczny opisany we wniosku stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartą w fakturach dotyczących zakupu kostki brukowej o grubości 8 cm, w związku z tym, iż poniesione wydatki mają związek z wykonywanymi przez Zainteresowanego czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl