ILPP2/443-1030/12-3/AKr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 stycznia 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-1030/12-3/AKr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 października 2012 r. (data wpływu 8 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymania darowizny przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymania darowizny przedsiębiorstwa. 28 grudnia 2012 r. Wnioskodawca dokonał dodatkowej wpłaty w wysokości 40 zł, za wydanie interpretacji indywidualnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W miesiącu grudniu 2012 r. żona Wnioskodawcy, z którą jest on objęty wspólnością majątkową, zamierza przekazać nieodpłatnie - w formie darowizny na jego rzecz jednoosobową działalność gospodarczą.

Żona Zainteresowanego prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa telekomunikacyjnego opartą na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, rozliczając się z podatku od towarów i usług oraz z podatku dochodowego PIT "liniowo" prowadząc książkę przychodów i rozchodów. Jako adres siedziby firmy wskazany jest wspólny adres zameldowania Wnioskodawcy i jego żony (jednocześnie zamieszkania).

W skład majątku firmy wchodzą następujące środki trwałe: drukarka, laptop, ekspres do kawy, samochód marki (...), rok prod. 2010, który został zakupiony w salonie i zarejestrowany jako samochód ciężarowy. Ww. samochód został w pełni zamortyzowany, a podatek należny VAT został pomniejszony o kwotę podatku naliczonego - w pełnej kwocie, wynikającego z jego zakupu. Ponadto, przekazane zostaną wszelkie środki pieniężne, a także po dokonaniu darowizny firmy przeprowadzone zostaną cesje umów zawartych z dotychczasowymi kontrahentami.

Przekazanie przedsiębiorstwa odbędzie się w następujący sposób:

I.

Zarejestrowanie działalności gospodarczej osoby fizycznej - na Wnioskodawcę (od dnia 1 grudnia 2012 r.), zakładana działalność gospodarcza z inną nazwą i o rozszerzonym zakresie działania, w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Mąż złoży formularz VAT-R, w którym będzie podana między innymi data rozpoczęcia działalności oraz miesiąc, za który będzie złożona pierwsza deklaracja.

II.

Przekazanie przedsiębiorstwa - w formie darowizny.

III.

Sporządzenie remanentu likwidacyjnego i ustalenie dochodu na dzień likwidacji. Dochód w tym przypadku wyniesie 0 zł, ponieważ przed dokonaniem likwidacji całe przedsiębiorstwo przekazane zostało w darowiźnie.

IV.

Wyrejestrowanie działalności żony Wnioskodawcy poprzez złożenie w urzędzie skarbowym formularza VAT-Z.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wyniku opisanego przyszłego zdarzenia wystąpi, u którejś ze stron podatek od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W związku z powyższym Zainteresowany stoi na stanowisku, że podatek od towarów i usług w opisanym zdarzeniu przyszłym nie wystąpi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Towarami natomiast, w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Jednocześnie ustawodawca w art. 6 pkt 1 ustawy wskazał, iż przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Jak wynika z przywołanych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega dostawa towarów oraz świadczenie usług, przy czym obowiązek podatkowy w tym zakresie (bądź brak takiego obowiązku - w przypadku wskazanym w art. 6 pkt 1 ustawy) dotyczy, co do zasady, podatnika zdefiniowanego w art. 15 ustawy - dokonującego dostawy towarów lub świadczenia usług.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Stosownie do art. 17 ust. 1 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne:

1.

na których ciąży obowiązek uiszczenia cła, również w przypadku, gdy na podstawie przepisów celnych importowany towar jest zwolniony od cła albo cło na towar zostało zawieszone, w części lub w całości, albo zastosowano preferencyjną, obniżoną lub zerową stawkę celną;

2.

uprawnione do korzystania z procedury celnej obejmującej uszlachetnianie czynne, odprawę czasową, przetwarzanie pod kontrolą celną, w tym również osoby, na które, zgodnie z odrębnymi przepisami, zostały przeniesione prawa i obowiązki związane z tymi procedurami;

3.

dokonujące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;

4.

będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;

5.

nabywające towary, jeżeli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju;

6.

obowiązane do zapłaty podatku na podstawie art. 42 ust. 8 lub ust. 10;

7.

nabywające towary wymienione w załączniku nr 11 do ustawy, jeżeli dokonującym ich dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9, a dostawa nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2;

8.

nabywające usługi w zakresie przenoszenia uprawnień do emisji do powietrza gazów cieplarnianych, o których mowa w ustawie z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784, z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 oraz z 2009 r. Nr 215, poz. 1664) (1), jeżeli usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, niekorzystający ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9.

Cytowany powyżej art. 17 ust. 1 ustawy stanowi zatem, jako wyjątek od generalnej zasady (dotyczącej opodatkowania sprzedawcy - dostawcy towarów lub świadczącego usługę), iż obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług może spoczywać na podatniku, na rzecz którego dokonywane jest świadczenie usług lub dostawa towarów.

Z treści wniosku wynika, iż w miesiącu grudniu 2012 r. żona Wnioskodawcy zamierza przekazać nieodpłatnie - w formie darowizny na jego rzecz jednoosobową działalność gospodarczą. Żona Zainteresowanego prowadzi działalność gospodarczą w zakresie doradztwa telekomunikacyjnego opartą na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, rozliczając się z podatku od towarów i usług oraz z podatku dochodowego PIT "liniowo" prowadząc książkę przychodów i rozchodów. Jako adres siedziby firmy wskazany jest wspólny adres zameldowania Wnioskodawcy i jego żony (jednocześnie zamieszkania). W skład majątku firmy wchodzą następujące środki trwałe: drukarka, laptop, ekspres do kawy, samochód marki (...), rok produkcji 2010, który został zakupiony w salonie i zarejestrowany jako samochód ciężarowy. Ponadto, przekazane zostaną wszelkie środki pieniężne, a także po dokonaniu darowizny firmy przeprowadzone zostaną cesje umów zawartych z dotychczasowymi kontrahentami.

Mając na uwadze opisane zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy stwierdzić należy, iż otrzymanie nieodpłatnie, w formie darowizny, przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, nie spowoduje powstania u niego obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, bowiem w odniesieniu do tej transakcji, nie wystąpi on w charakterze podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy, dokonującego dostawy towarów. W przedmiotowej sprawie, nie zachodzą także przesłanki, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy, pozwalające uznać Wnioskodawcę za podatnika podatku VAT. W konsekwencji u Wnioskodawcy nie powstanie obowiązek rozliczenia podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając na uwadze, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego został złożony przez jednego z małżonków - Wnioskodawcę, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla żony Wnioskodawcy. W związku z powyższym żona Zainteresowanego chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

W niniejszej interpretacji załatwiono wniosek dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymania darowizny przedsiębiorstwa.

Natomiast w kwestii podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego od osób fizycznych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl