ILPP2/443-10/09-2/MN - Miejsce świadczenia usług kierowcy.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 3 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP2/443-10/09-2/MN Miejsce świadczenia usług kierowcy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 3 stycznia 2009 r. (data wpływu 6 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca świadczy usługi pracy (kierowca) na rzecz jego zleceniodawcy (podmiot zagraniczny - Szwecja). Zainteresowany dojeżdża do pracy (X, Niemcy) własnym samochodem osobowym. Następnie przesiada się na samochód ciężarowy (TIR), będący własnością zleceniodawcy i promem płynie do Szwecji lub z towarem już załadowanym jedzie do różnych miejscowości na terenie Włoch. Wnioskodawca całą usługę wykonuje tylko i wyłącznie na terytorium Unii Europejskiej (poza Polską). Na koniec miesiąca wystawia fakturę za usługę pracy kierowcy z dopiskiem - VAT płaci zleceniodawca.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy usługa pracy kierowcy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju...

Zdaniem Wnioskodawcy, obrót ten powinien być wykazywany jako "dostawa towarów oraz świadczenia usług, poza terytorium kraju", tj. VAT-7 (9) poz. 21.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...) - stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy.

Na mocy art. 8 ust. 3 ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Przy określaniu miejsca świadczenia usług, o którym mowa w art. 27 i 28, usługi są identyfikowane za pomocą klasyfikacji statystycznych, jeżeli dla tych usług przepisy ustawy oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne - art. 8 ust. 4 ustawy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca świadczy usługi pracy kierowcy na rzecz jego zleceniodawcy (podmiot zagraniczny - Szwecja). Zainteresowany dojeżdża do pracy (X, Niemcy) własnym samochodem osobowym. Następnie przesiada się na samochód ciężarowy (TIR), będący własnością zleceniodawcy i promem płynie do Szwecji lub z towarem już załadowanym jedzie do różnych miejscowości na terenie Włoch. Wnioskodawca całą usługę wykonuje tylko i wyłącznie na terytorium Unii Europejskiej (poza Polską). Na koniec miesiąca wystawia fakturę za usługę pracy kierowcy z dopiskiem - VAT płaci zleceniodawca.

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Odstępstwa od ogólnej zasady określania miejsca świadczenia usług przewidziane zostały w art. 27 ust. 2-6 i art. 28 ustawy. Biorąc pod uwagę opisane we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż świadczone przez Wnioskodawcę na terenie Państw Członkowskich usługi kierowania pojazdami powierzonymi nie mieszczą się w katalogu wyjątków dotyczących miejsca świadczenia usług. Zatem, nie będzie miał zastosowania żaden ze szczególnych sposobów ustalania miejsca świadczenia usług. w związku z tym, miejscem świadczenia przedmiotowych usług wykonywanych przez Zainteresowanego na terytorium Unii Europejskiej będzie terytorium kraju - zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy. Zatem, usługi te będą podlegały opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług obowiązującą w Polsce. Fakturę VAT, dokumentującą wykonywane czynności, należy wystawić według zasad obowiązujących na terenie kraju.

Tut. Organ pragnie zauważyć, iż z dniem 1 grudnia 2008 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 211, poz. 1333).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl