ILPP1/443-963/11-4/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 października 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-963/11-4/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2011 r. (data wpływu: 7 lipca 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 28 września 2011 r. (data wpływu: 30 września 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych oraz usług gastronomicznych i cateringowych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 lipca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych oraz usług gastronomicznych i cateringowych. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 28 września 2011 r. o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego oraz dodatkową opłatę.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca należy do największych w Polsce producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. Spółka wytwarza również sprzęt stosowany w systemach przeładunkowych, zespołach transportowych, skalnictwie, kopalniach odkrywkowych. Ponadto, jest także znaczącym producentem odlewów staliwnych i żeliwnych. Zainteresowany jest od wielu lat głównym dostawcą maszyn i urządzeń górniczych dla kopalń i zakładów Grupy Kapitałowej "B" S.A. Dostarcza również sprzęt i usługi do innych podziemnych zakładów górniczych w Polsce - kopalń soli, cynku i ołowiu. Spółka prowadzi także sprzedaż swoich wyrobów dla klientów zagranicznych: Rosja, Kazachstan i Niemcy.

W ramach prowadzonej działalności Zarząd Spółki, a także ewentualnie inne wyznaczone osoby uczestniczą w licznych spotkaniach służbowych z kontrahentami lub potencjalnymi kontrahentami Spółki, organizowanych w siedzibie Spółki, jak i poza nią. Przedmiotem ww. spotkań są kwestie biznesowe, w tym przykładowo omawianie zasad współpracy z kontrahentami, warunków sprzedaży, warunków zakupu, prezentacja oferty handlowej Spółki, negocjacje umowne itp. W związku z organizacją wskazanych spotkań, Spółka ponosi wydatki na zakup artykułów spożywczych, serwowanych tytułem zwyczajowego poczęstunku dla gości (kontrahentów) podczas ww. spotkań, w tym m.in. na zakup kawy, herbaty, wody, soków, ewentualnie innych napojów bezalkoholowych, śmietanki, owoców, ciastek, paluszków, cukierków i innych drobnych słodyczy.

Niezależnie od powyższego, Spółka zakupuje wskazane wyżej artykuły spożywcze również dla celów związanych z poczęstunkiem potencjalnych kontrahentów podczas targów, w których Spółka bierze udział i prezentuje ofertę handlową.

Mając na uwadze cel ww. zakupów (spotkanie z kontrahentami, targi), a tym samym związek przedmiotowych zakupów z działalnością opodatkowaną, Spółka korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup ww. artykułów spożywczych. Wątpliwości dotyczą natomiast ewentualnego obowiązku opodatkowania podatkiem należnym VAT czynności wydania tych towarów do zużycia podczas ww. spotkań i targów.

Niezależnie od powyższych zakupów, zdarza się również, że Spółka w związku z organizacją spotkań dla kontrahentów ponosi również wydatki związane z nabyciem usług gastronomicznych, bądź cateringowych. Z tytułu nabywanych usług gastronomicznych, zgodnie z ustawą o VAT, Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wątpliwości dotyczą natomiast możliwości odliczania (od 1 stycznia 2011 r.) podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług cateringowych, z uwagi na obowiązującą (od początku roku 2011) dla celów podatkowych nową klasyfikację statystyczną (PKWiU z roku 2008). Ponadto, z uwagi na obowiązujące od dnia 1 kwietnia 2011 r. zmiany w podatku VAT związane z opodatkowaniem nieodpłatnych przekazań towarów i nieodpłatnego świadczenia usług, powstały również wątpliwości związane z ewentualnym uznaniem serwowanych gościom Spółki usług gastronomicznych i cateringowych za nieodpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT.

Poza ww. sytuacjami, Spółka przekazuje także obecnym, bądź potencjalnym kontrahentom drobne, zwyczajowo przyjęte prezenty jak przykładowo długopisy, kalendarze, komplety do kawy, breloki do kluczy, etui, jedwabne krawaty ze spinkami, MP4, multinarzędzia, latarki z kompletem narzędzi, pendrive, portfele, ramki cyfrowe, stacje pogodowe, zegary ścienne, kubki termiczne i inne gadżety. Powyższe prezenty przekazywane są zarówno potencjalnym klientom (np. podczas targów), jak i dotychczasowym klientom Spółki (np. w trakcie dwustronnych spotkań). Niektóre prezenty posiadają logo Spółki, a inne nie, ich wartość jednostkowa jest stosunkowo niska, i z pewnością nie noszą charakteru okazałości czy wystawności.

Wątpliwości Spółki dotyczą możliwości potraktowania wydatków ponoszonych z ww. tytułu jako wydatków o charakterze reklamowym (a nie kosztów reprezentacji), stanowiących koszty uzyskania przychodu w sytuacji, gdy omawiane prezenty są przekazywane wybranym dotychczasowym klientom Spółki, np. podczas dwustronnych spotkań.

Ponadto, z pisma uzupełniającego z dnia 28 września 2011 r. wynikają następujące informacje:

* Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług,

* zakupy towarów (artykułów spożywczych) i usług cateringowych służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy wydanie wskazanych w stanie faktycznym artykułów spożywczych (kawa, herbata, soki, śmietanka, ciastka, słodycze, owoce itp.) na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów, serwowanym podczas spotkań biznesowych w siedzibie Spółki podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

2.

Czy fakt przekazania nabywanych usług gastronomicznych i cateringowych w charakterze poczęstunku dla kontrahentów podczas spotkań biznesowych stanowi czynność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wydanie wskazanych artykułów spożywczych (kawa, herbata, soki, śmietanka, ciastka, słodycze, owoce itp.) na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów, serwowanym podczas spotkań biznesowych w siedzibie Spółki - nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z dniem 1 kwietnia 2011 r. uległy zmianie przepisy art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, dotyczące opodatkowania VAT nieodpłatnych przekazań towarów oraz nieodpłatnego świadczenia usług.

Na gruncie aktualnie obowiązujących regulacji, zgodnie z art. 7 ust. 2 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Pomimo zmiany brzmienia ww. przepisu z dniem 1 kwietnia 2011 r., należy stwierdzić, iż zarówno na gruncie poprzedniego, jak i aktualnego stanu prawnego w ww. zakresie, ustawodawca rozróżnił czynność przekazania od czynności zużycia towarów. Zużycie towarów podlega opodatkowaniu - zgodnie z literalnym brzmieniem cyt. wyżej art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT - tylko w przypadku, gdy następuje wyłącznie na cele osobiste wskazanych w tym przepisie osób, a mianowicie: podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia. W konsekwencji, nie stanowi czynności opodatkowanej zużycie towarów, jeśli następuje ono na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem (a za takie cele można uznać poczęstunek dla kontrahentów podczas spotkań biznesowych), a odbiorcą ww. świadczeń jest kontrahent Spółki, nie będący żadną z osób wymienionych w cyt. art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT.

Skoro więc w sytuacji objętej przedstawionym stanem faktycznym, zużycie wskazanych artykułów spożywczych następuje na cele związane z prowadzoną działalnością (zwyczajowy poczęstunek dla kontrahentów), sytuacja ta nie jest objęta dyspozycją art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, co oznacza, że zużycie artykułów spożywczych w drodze poczęstunku kontrahentów, stanowi czynność niepodlegającą ustawie o podatku od towarów i usług. Jednocześnie, z uwagi na związek zakupów ww. artykułów spożywczych z działalnością opodatkowaną Spółki (spotkania biznesowe z kontrahentami), Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup ww. artykułów spożywczych.

Stanowisko powyższe znajduje szerokie potwierdzenie w najnowszych interpretacjach wydawanych przez organy interpretacyjne w podobnych sprawach, przykładowo:

Izba Skarbowa w Bydgoszczy, pismo z dnia 2 lipca 2010 r., ITPP2/443-304b/10/EŁ:

" (...) W ramach prowadzonej działalności Zarząd Spółki oraz uprawnieni pracownicy, uczestniczą w licznych służbowych spotkaniach z kontrahentami (...). Spotkania te odbywają się zarówno w siedzibie Spółki, jak i poza nią. W związku ze spotkaniami odbywającymi się w siedzibie, Spółka ponosi wydatki na zakup artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, woda oraz inne napoje bezalkoholowe, cukierki, ciastka, paluszki i inne słodycze, które przeznacza na poczęstunek dla kontrahentów w trakcie prowadzonych spotkań. (...) Poza spotkaniami w siedzibie Spółki zdarza się także, że przedstawiciel Spółki spotyka się z kontrahentami w restauracji i w sytuacji, gdy to przedstawiciel zaprasza kontrahenta, płaci za takie spotkanie (herbata, kawa, posiłek). Zasadą jest, że strona zapraszająca do restauracji ponosi koszty spotkania. Nie mają one charakteru wytwornego, okazałego posiłku, specjalnie zorganizowanej imprezy, ich celem nie jest chęć okazania przepychu, a potrawy zamawiane są z menu.

(...) Czy wydanie zakupionych artykułów spożywczych, przeznaczonych na poczęstunek dla kontrahentów, należy opodatkować podatkiem od towarów i usług.

(...) W związku z wyżej dokonaną analizą, stwierdzić należy, że poczęstunek pracowników, jak i kontrahentów na spotkaniu biznesowym nie rodzi obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług zużytych towarów. (...) Biorąc pod uwagę przedstawione zdarzenie przyszłe oraz treść powołanych przepisów, stwierdzić należy, iż wydanie przez Spółkę artykułów spożywczych (w formie poczęstunku), zużytych podczas spotkań z kontrahentami, stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...)".

Izba Skarbowa w Bydgoszczy, pismo z dnia 7 września 2010 r., ITPP1/443-740/09/10-S/AT:

" (...) Artykuły spożywcze, takie jak: kawa, herbata, soki, ciastka, Spółka kupuje również na potrzeby sekretariatu firmy. Zużycie tych artykułów następuje na terenie firmy jako poczęstunek dla kontrahentów. (...) Czy nieodpłatne przekazanie: a) artykułów spożywczych, takich jak: kawa, herbata, soki, ciastka na narady i spotkania pracowników Spółki, pracowników i przedstawicieli podmiotów z grupy kapitałowej, pracowników z przedstawicielami firm doradczych, Zarządu Spółki z członkami Rady Nadzorczej i przedstawicielami związków zawodowych, b) artykułów spożywczych na potrzeby sekretariatu firmy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

(...) nieodpłatne przekazanie ww. artykułów na wskazane cele nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...). Wyrokiem z dnia 25 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Gd 258/10, Sąd uchylił zaskarżoną interpretację, stwierdzając, iż Sąd podziela w pełni pogląd, zgodnie z którym przekazanie przez podatnika bez wynagrodzenia towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele związane z tym przedsiębiorstwom, w świetle art. 7 ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 czerwca 2005 r., nie stanowi dostawy towarów, nawet jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem tych towarów (...). W świetle obowiązującego stanu prawnego - biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z dnia 25 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Gd 258/10 - stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe (...)".

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, pismo z dnia 18 sierpnia 2010 r., IPPP2-443-290/10-4/IŻ:

" (...) Niekiedy zakupione przez Wnioskodawcę towary, między innymi artykuły spożywcze i napoje, w tym alkoholowe są zużywane w celach reprezentacji i reklamy w trakcie spotkań z kontrahentami, konferencji i szkoleń. Przekazywanie tych towarów kontrahentom, jak i ich zużycie ma na celu zwiększenie sprzedaży poprzez zachęcenie do rozwijania wzajemnej współpracy, jak również kształtowanie i wzmacnianie pozytywnego wizerunku Wnioskodawcy. (...) Czy dokonywane przez Wnioskodawcę nieodpłatne przekazania towarów, w ramach działań reprezentacyjno - reklamowych opisanych powyżej oraz zużycie towarów na te cele, w tym artykułów spożywczych i napojów, podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

(...) Analiza art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje wyraźnie, iż ustawodawca wyraźnie rozróżnia czynność przekazania od czynności zużycia towarów. Z cytowanych wyżej przepisów, tj. art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy wynika, że podlega opodatkowaniu tylko zużycie towarów na rzecz podmiotów wymienionych w tym przepisie.

Nie podlega zatem opodatkowaniu nieodpłatna czynność zużycia towarów na cele reprezentacji i reklamy w ramach prowadzonej działalności, w przypadku, gdy beneficjentem jest kontrahent przedsiębiorcy - osoba trzecia, nie będąca pracownikiem, udziałowcem, ani inną osobą, która została wymieniona w przepisie art. 7 ust. 2 pkt 1. (...) Biorąc zatem pod uwagę treść złożonego wniosku oraz wskazane wyżej przepisy stwierdzić należy, iż nieodpłatne przekazanie przez Stronę artykułów spożywczych w celu ich spożycia podczas spotkań z kontrahentami, szkoleń i konferencji stanowi dla Wnioskodawcy czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, pod warunkiem, że beneficjentem tych przekazań nie będą osoby wymienione w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy (...)".

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, pismo z dnia 25 października 2010 r., nr IPPP2-443-513/10-4/KG:

" (...) Ponadto Wnioskodawca dokonuje nieodpłatnego przekazania innych towarów, takich jak np. słodycze, napoje, owoce, drobne kanapki itp., które są następnie zużyte na potrzeby wewnętrzne w związku z prowadzoną działalnością, np. podczas spotkań handlowych z klientami Banku, poczęstunkiem gości na terenie Banku lub podczas organizowanych wystaw, targów. Biorąc zatem pod uwagę okoliczności przedstawione we wniosku oraz powołane wyżej przepisy stwierdza się, że zużycie artykułów spożywczych w drodze poczęstunku klientów Wnioskodawcy stanowi czynność niepodlegającą ustawie o podatku od towarów i usług (...)".

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, pismo z dnia 11 stycznia 2011 r., nr IPPP1/443-1166/10-4/AW:

" (...) Opodatkowanie nieodpłatnego zużycia wody, kawy, herbaty, cukru, mleczka i ciastek przez kontrahentów i pracowników oraz prawo do odliczenia podatku zw. z nabyciem ww. produktów.

(...) Zauważa się również, iż z ww. przepisu art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT wynika, że opodatkowaniu podlega przekazanie towarów nie zaś ich zużycie. Zatem nieodpłatne wydanie towarów celem zużycia przez kontrahentów w czasie spotkań (jako poczęstunek) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. (...) Odnosząc powyższe regulacje prawne do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego należy stwierdzić, iż wydanie w siedzibie Wnioskodawcy kontrahentom ww. produktów w formie poczęstunku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Poczęstunek kontrahentów, jako podmiotów nie wymienionych w przepisie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT, nie rodzi skutku w postaci powstania obowiązku opodatkowania przedmiotowych czynności (...)".

Zdaniem Wnioskodawcy, również fakt przekazania nabywanych usług gastronomicznych i cateringowych w charakterze poczęstunku dla kontrahentów podczas spotkań biznesowych nie stanowi czynności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z aktualnie obowiązującym art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Jak wynika z ww. regulacji, opodatkowanie podatkiem VAT nieodpłatnie przekazanej usługi nie jest aktualnie uzależnione od istnienia prawa podatnika do odliczenia całości lub części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami. Niemniej jednak powstanie obowiązku podatkowego w przypadku nieodpłatnego świadczenia usług jest uwarunkowane świadczeniem takich usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

W konsekwencji, jeśli Spółka nabywa określone usługi celem ich nieodpłatnego przekazania na cele działalności gospodarczej Spółki, to bez względu na to czy przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu takiej usługi - jej nieodpłatne świadczenie nie podlega opodatkowaniu.

Odnosząc ww. uwarunkowania do analizowanego przypadku, skoro nieodpłatne świadczenia w postaci przekazania nabywanych usług gastronomicznych i cateringowych następują na cele związane z działalnością gospodarczą Spółki, tj. poczęstunek serwowany dla kontrahentów podczas spotkań biznesowych, to takie przekazanie nie podlega opodatkowaniu VAT także na gruncie regulacji obowiązujących od dnia 1 kwietnia 2011 r.

Stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach wydawanych na gruncie poprzedniego stanu prawnego, niemniej jednak mających zastosowanie również w świetle nowych przepisów - przykładowo:

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, interpretacja z dnia 30 września 2009 r., nr IBPP2/443-785/09/ICz:

" (...) Posiłki są dostarczane do pomieszczeń Wnioskodawcy, gdzie służą poczęstunkom kontrahentów w czasie prowadzonych rozmów businessowych oraz poczęstunkom pracowników w czasie prowadzonych szkoleń, zebrań organizacyjnych, a także spotkań integracyjnych, (...) posiłki dostarczane do pomieszczeń Wnioskodawcy służą poczęstunkom kontrahentów w czasie prowadzonych rozmów businessowych. Spotkania z kontrahentami mają na celu przedstawienie oferty firmy, zachęcenie potencjalnych klientów do wynajmu powierzchni, zapoznanie potencjalnego kontrahenta z ofertą firmy, podpisanie umów zarówno sprzedażowych, jak i zakupowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, omówienie warunków realizacji zawieranych umów, przekazanie dokumentów i informacji niezbędnych do realizacji zawartych umów. (...) Czy przekazanie zakupionych usług cateringowych na potrzeby spotkań businessowych powoduje powstanie obowiązku podatkowego (...)... (...) Mając na uwadze okoliczności przedstawione we wniosku oraz obowiązujące przepisy, należy uznać, iż jeżeli faktycznie nieodpłatne przekazywanie usług cateringowych, w ramach poczęstunku dla kontrahentów w trakcie spotkań businessowych, ma związek z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem, gdyż jak twierdzi Wnioskodawca, świadczenie takich usług na rzecz kontrahentów wiąże się z realizacją korzyści dla Wnioskodawcy w postaci podpisania konkretnych umów zarówno sprzedażowych, jak i zakupowych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, wówczas czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, w myśl art. 8 ust. 2 ustawy o VAT (...)".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte - w przypadku dostawy towarów - w art. 7 ust. 2 oraz - w przypadku świadczenia usług - w art. 8 ust. 2 ustawy.

Według art. 7 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r., nadanym ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332), przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Powyższego przepisu nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek (art. 7 ust. 3 ustawy).

Analiza powołanego art. 7 ust. 2 ustawy wskazuje wyraźnie, iż ustawodawca rozróżnia czynność przekazania od czynności zużycia towarów. Zatem, opodatkowaniu podlega, zgodnie z pkt 1, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a na mocy pkt 2 tego przepisu, wszelkie inne darowizny. Skutkiem tak sformułowanych norm prawnych jest przyjęcie, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w trybie art. 7 ust. 2 ustawy, podlega wszelkie przekazanie towarów, natomiast zużycie - tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu.

Nie podlegają zatem opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, w przypadku gdy beneficjentem jest np. kontrahent przedsiębiorcy (potencjalny kontrahent) - osoba trzecia, niebędąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą wymienioną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także zużycie towarów na cele własne prowadzonej działalności gospodarczej.

Zwrócić przy tym należy uwagę, że przepisy ustawy nie definiują pojęcia "potrzeb osobistych". Za Słownikiem Języka Polskiego uznać należy, że potrzebami "osobistymi" są takie potrzeby, które "dotyczą danej osoby" i które są jej potrzebami "prywatnymi", tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tą osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika czy pełnioną funkcją.

Zatem można przyjąć, że potrzebami osobistymi są te, których realizacja nie jest związana ze stosunkiem pracy, a zatem potrzeby osobiste to te, których zaspokojenie wynika z dobrej woli pracodawcy. Natomiast potrzeby pracownicze to te, których spełnienie nie wynika z autonomii woli stron, ale do zaspokajania których pracodawca jest zobowiązany na podstawie przepisów prawa, np.: przepisów Kodeksu pracy, przepisów innych ustaw regulujących prawa i obowiązki pracowników i pracodawców, postanowień zbiorowych układów pracy, postanowień porozumień zbiorowych, przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy itp.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r., nadanym wyżej powołaną ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Zatem interpretując powyższy przepis art. 8 ust. 2 pkt 1 ustawy stwierdzić należy, iż opodatkowaniu podlegać powinno, jako odpłatne świadczenie usług, użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza (w tym w szczególności m.in. do celów osobistych podatnika lub jego pracowników), jeżeli przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w całości lub w części, przy nabyciu tych towarów.

Tylko łączne zaistnienie ww. przesłanek umożliwia zastosowanie fikcji prawnej i objęcie zakresem opodatkowania VAT usług świadczonych nieodpłatnie. Jeśli jeden z tych warunków nie jest spełniony Wnioskodawca nie powinien opodatkowywać takiego nieodpłatnego świadczenia usług.

Analizując natomiast treść powołanego art. 8 ust. 2 pkt 2 zauważyć należy, że dla ustalenia czy konkretne nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu na mocy cytowanego wyżej przepisu istotne jest ustalenie celu takiego świadczenia. Jeżeli nieodpłatne świadczenie wpisywało się będzie w cel prowadzonej działalności gospodarczej, wtedy przesłanka uznania takiej nieodpłatnej czynności za odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu nie zostanie spełniona. Stwierdzenie takie uzależnione jednak jest od konkretnych okoliczności jakie w danej sprawie występują.

Podkreślić należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nieodpłatne świadczenie usług (inne niż wskazane w pkt 1) na cele inne niż działalność gospodarcza podatnika, bez względu na to czy podatnikowi przysługiwało, czy też nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku.

Ponadto, z powyższego przepisu wynika, że opodatkowaniu podlega tylko takie nieodpłatne świadczenie usług na rzecz pracowników, które służy celom osobistym pracowników (ich celom bezpośrednio konsumpcyjnym), zatem nie ma żadnego związku z działalnością przedsiębiorstwa podatnika.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Zarząd Spółki, a także ewentualnie inne wyznaczone osoby uczestniczą w licznych spotkaniach służbowych z kontrahentami lub potencjalnymi kontrahentami, organizowanych w siedzibie Spółki, jak i poza nią. Przedmiotem ww. spotkań są kwestie biznesowe, w tym przykładowo omawianie zasad współpracy z kontrahentami, warunków sprzedaży, warunków zakupu, prezentacja oferty handlowej Spółki, negocjacje umowne itp. W związku z organizacją wskazanych spotkań, Spółka ponosi wydatki na zakup artykułów spożywczych, serwowanych tytułem zwyczajowego poczęstunku dla gości (kontrahentów) podczas ww. spotkań, w tym m.in. na zakup kawy, herbaty, wody, soków, ewentualnie innych napojów bezalkoholowych, śmietanki, owoców, ciastek, paluszków, cukierków i innych drobnych słodyczy.

Niezależnie od powyższego, Spółka zakupuje wskazane wyżej artykuły spożywcze również dla celów związanych z poczęstunkiem potencjalnych kontrahentów podczas targów, w których Spółka bierze udział i prezentuje ofertę handlową.

Mając na uwadze cel ww. zakupów (spotkanie z kontrahentami, targi), a tym samym związek przedmiotowych zakupów z działalnością opodatkowaną, Spółka korzysta z prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup ww. artykułów spożywczych. Wątpliwości dotyczą natomiast ewentualnego obowiązku opodatkowania podatkiem należnym VAT czynności wydania tych towarów do zużycia podczas ww. spotkań i targów.

Niezależnie od powyższych zakupów, zdarza się również, że Spółka w związku z organizacją spotkań dla kontrahentów ponosi również wydatki związane z nabyciem usług gastronomicznych bądź cateringowych. Z tytułu nabywanych usług gastronomicznych, zgodnie z ustawą o VAT, Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wątpliwości dotyczą natomiast możliwości odliczania (od 1 stycznia 2011 r.) podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług cateringowych, z uwagi na obowiązującą (od początku roku 2011) dla celów podatkowych nową klasyfikację statystyczną (PKWiU z roku 2008). Ponadto, z uwagi na obowiązujące od dnia 1 kwietnia 2011 r. zmiany w podatku VAT związane z opodatkowaniem nieodpłatnych przekazań towarów i nieodpłatnego świadczenia usług, powstały również wątpliwości związane z ewentualnym uznaniem serwowanych gościom Spółki usług gastronomicznych i cateringowych za nieodpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT.

Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, natomiast zakupy towarów (artykułów spożywczych) i usług cateringowych służą wyłącznie czynnościom opodatkowanym.

Jak wynika z przedstawionych wyżej regulacji prawnych, nie podlegają opodatkowaniu nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele związane z prowadzoną działalnością, w przypadku gdy beneficjentem jest np. kontrahent przedsiębiorcy (potencjalny kontrahent) - osoba trzecia, niebędąca pracownikiem, udziałowcem ani inną osobą wymienioną w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, a także zużycie towarów na cele własne prowadzonej działalności gospodarczej.

Opodatkowaniu nie podlega także zużycie towarów oraz wyżywienia nabywanego od firmy zewnętrznej (catering, usługi gastronomiczne) przez pracowników (członków organów Spółki) w trakcie spotkań z kontrahentami, bowiem w tym przypadku nie ma miejsca zużycie towarów, ani świadczeń na cele osobiste pracowników, lecz zużycia te mają (pośredni) związek z prowadzonym przedsiębiorstwem.

Zatem w świetle powołanych wyżej norm prawnych oraz opisu stanu faktycznego należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie artykułów spożywczych (tj.: kawa, herbata, soki, śmietanka, ciastka, słodycze, owoce itp.) na potrzeby związane z poczęstunkiem dla kontrahentów serwowanym podczas spotkań biznesowych w siedzibie Spółki nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż niewątpliwie dotyczy zużycia na potrzeby związane z prowadzoną działalnością.

Ponadto, nieodpłatne przekazanie nabywanych usług gastronomicznych i cateringowych w charakterze poczęstunku dla kontrahentów podczas spotkań biznesowych również stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż przekazanie to ma związek z prowadzonym przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwem.

Wskazać ponadto należy, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisanym stanie faktycznym, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to kwestii opodatkowania przekazania przez Spółkę zwyczajowo przyjętych prezentów.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej opodatkowania nieodpłatnego przekazania artykułów spożywczych oraz usług gastronomicznych i cateringowych.

W kwestii dotyczącej prawa do odliczenia - w dniu 12 października 2011 r. wydana została interpretacja nr ILPP1/443-963/11-5/BD.

Natomiast kwestia dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów, zostanie załatwiona interpretacją nr ILPB/423-307/11-2/EK w dniu 7 października 2011 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl