ILPP1/443-950/10-6/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-950/10-6/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2010 r. (data wpływu: 27 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym pismami z dnia: 15 listopada 2010 r. (data wpływu: 19 listopada 2010 r.) i 8 grudnia 2010 r. (data wpływu: 13 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej. Wniosek uzupełniono pismami z dnia: 15 listopada 2010 r. (data wpływu: 19 listopada 2010 r.) i 8 grudnia 2010 r. (data wpływu: 13 grudnia 2010 r.) o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (...) Sp. j. (zwana dalej: Podatnik lub Wnioskodawca,) oraz (...) S.A. zamierzają utworzyć spółkę zależną (spółkę - córkę) w formie spółki akcyjnej. Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, jak i nowo utworzonej spółki, jest działalność w zakresie oprogramowania komputerowego (dział 62 klasyfikacji PKD).

Wnioskodawca planuje wnieść, na pokrycie kapitału zakładowego spółki, aportem przedsiębiorstwo służące mu do prowadzenia działalności gospodarczej.

W skład tego przedsiębiorstwa, rozumianego jako zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej, wchodzą w szczególności:

1.

Umowy z dotychczasowymi kontrahentami Wnioskodawcy, z którymi zawarł on umowy abonamentowe oraz inne umowy: z biurami nieruchomości na korzystanie z programu X i z publikacji na "X", z X na sprzedaż licencji X i na obsługę X, umowa z X na sprzedaż licencji i obsługę X (jako X), umowa dzierżawy serwera obsługującego X, umowa z X (prowizje od produktów kredytowych i finansowych) dla X, umowa z X (prowizje od produktów kredytowych i finansowych) dla X,

2.

Umowy zawarte z operatorami (X, Y, Z), umowy dotyczące wynajmu biura, umowy dotyczące utrzymania serwerów, umowy o świadczenie usług ochroniarskich, umowy dotyczące prowadzenia zajęć z języka angielskiego, umowy o udostępnieniu łącza internetowego,

3.

Przeniesienie prawa do korzystania z serwerów obsługujących X (zmiana abonenta serwera) i do korzystania z szeregu domen internetowych,

4.

Zarejestrowany znak towarowy "X" (UE) oraz "X" (Polska),

5.

Majątkowe prawa autorskie do oprogramowania,

6.

Meble, urządzenia drukujące, komputery, inne wyposażenie,

7.

Oprogramowanie.

Po nabyciu akcji nowo utworzonej spółki, Wnioskodawca ma zamiar dokonać ich zbycia na rzecz własnych wspólników.

W piśmie uzupełniającym z dnia 15 listopada 2010 r. Wnioskodawca wskazał iż, zespół ww. składników wyczerpuje definicję przedsiębiorstwa zawartą w treści art. 551 Kodeksu cywilnego, stanowiąc zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Dodatkowo, w odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia wniosku o informację dotyczącą dalszej działalności Spółki (...), Podatnik informuje, że po wniesieniu aportem majątku do nowo utworzonej spółki akcyjnej, oraz po zbyciu akcji nowo utworzonej spółki na rzecz wspólników, (...) Spółka jawna będzie nadal istniała. W ramach tej Spółki planowane jest jednak prowadzenie innej, niekonkurencyjnej działalności w stosunku do nowo utworzonego podmiotu.

Ponadto w piśmie uzupełniającym z dnia 7 grudnia 2010 r. doprecyzowano opisane zdarzenie przyszłe o następujące informacje:

1.

Wnioskodawca nie przenosi na nowo utworzoną spółkę prawa firmy pod jaką funkcjonuje Spółka, tj. (...). W ramach aportu przenoszone są jednak zarejestrowane znaki towarowe i nazwy domen internetowych, jakie używane były przez przedsiębiorstwo do prowadzenia działalności gospodarczej np. "X" czy "X". W związku z planowanym przeniesieniem na nowy podmiot zawartych umów zarówno z klientami (...) (takimi jak biura nieruchomości), czy dostawcami (np. operatorzy telekomunikacyjni, czy wynajmujący lokal), nastąpi jednocześnie przeniesienie zobowiązań i wierzytelności związanych z tymi umowami. W posiadaniu (...) nie było żadnych papierów wartościowych, a co do środków pieniężnych tego podmiotu nie zostaną one przekazane, gdyż nowy podmiot zostanie w nie odpowiednio uposażony. Wszelkie natomiast dokumenty związane z prowadzonym przedsiębiorstwem stanowią również przedmiot aportu, jako integralna część umów, m.in. ze stałymi kontrahentami, praw do korzystania z domen internetowych, czy majątkowych praw autorskich do przekazywanego oprogramowania. Odnośnie ksiąg rachunkowych nie następuje ich przekazanie, gdyż oba podmioty (... oraz nowo utworzona Spółka) są odrębnymi podmiotami prawa i oba zobowiązane są do prowadzenia odrębnej księgowości. Przekazaniu do nowej spółki podlegać będzie również tajemnica przedsiębiorstwa jako integralna część m.in. przekazywanych umów handlowych oraz majątkowych i niemajątkowych praw autorskich. Wszyscy dotychczasowi pracownicy (...) staną się również pracownikami nowego podmiotu.

2.

Po wniesieniu aportu w spółce jawnej ze składników materialnych i niematerialnych, pozostanie jedynie jeden komputer oraz samochód. (...) pozostanie również stroną umowy leasingu operacyjnego dotyczącego innego samochodu.

3.

W ocenie Wnioskodawcy, składniki majątku, które pozostaną w Spółce jawnej, nie są istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa wnoszonego aportem, gdyż nie są one składnikami koniecznymi do dalszego prowadzenia działalności w zakresie oprogramowania komputerowego. Dla kontynuacji dotychczasowej działalności elementami istotnymi są zwłaszcza zarejestrowane znaki towarowe domen internetowych wraz z prawem do korzystania z nich, prawa autorskie do oprogramowania, czy umowy ze stałymi dotychczasowymi kontrahentami (...). Pozostawione składniki, w zależności od decyzji podjętej co do dalszej działalności (...), zostaną w przyszłości zbyte lub wykorzystane do podjęcia innej działalności gospodarczej.

4.

Przekazywany majątek, będący przedmiotem aportu stanowi pod względem organizacyjnym wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych. Całość składników będących dotychczas własnością (...) podlega przekazaniu w drodze aportu. Zespół tych składników stanowi gotowy do kontynuowania dalszej działalności gospodarczej w zakresie oprogramowania komputerowego - każdy podmiot, jaki wejdzie w posiadanie tego zespołu będzie w stanie podjąć od razu działalność w tym zakresie, bez konieczności inwestowania w dodatkowe składniki materialne, czy niematerialne, będzie bowiem w posiadaniu wykwalifikowanych pracowników, narzędzi do wykonywania usług w postaci sprzętu komputerowego, oprogramowania, serwerów czy domen internetowych wraz z zawartymi już umowami na świadczenie określonych usług. Pozostawiony w (...) komputer, czy samochód nie są elementami istotnymi dla prowadzenia dalszej działalności. Ponadto, wyodrębnienie następuje również na płaszczyźnie finansowej, gdyż możliwe jest proste przypisanie/wyodrębnienie kosztów i przychodów oraz należności i zobowiązań związanych ze składnikami materialnymi i niematerialnymi przenoszonymi w drodze aportu; stanowią one bowiem znaczącą większość tych pozycji księgowych i podatkowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle opisanego powyżej zdarzenia przyszłego należy uznać, że zbywane niematerialne i materialne składniki majątku stanowią przedsiębiorstwo, i czy w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z treścią art. 6 pkt 1 wyżej wymienionej ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle opisanego powyżej zdarzenia przyszłego należy uznać, że wnoszone aportem do nowo utworzonej spółki niematerialne i materialne składniki majątku stanowią przedsiębiorstwo, zdefiniowane w art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) i w związku z tym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 wskazanej ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Towarami, stosownie do treści art. 2 pkt 6 ww. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Natomiast, w świetle art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Jak wskazuje art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów usług, przepisów ustawy nie stosuje się do zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zgodnie z treścią art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie z treścią wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2008 r., sygn. akt III SA/Wa 183/08, za transakcję zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans należy uznać zarówno odpłatne, jak i nieodpłatne zbycie przedsiębiorstwa.

Ustawodawca nie zawęził przy tym zastosowania wyłączenia od opodatkowania do wskazanej w ustawie formy zbycia. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej, w tym także w formie aportu.

Z tych powodów podatkowi nie będą podlegać także sprzedaż, aport, zamiana, darowizna, jak też inne czynności powodujące skutek zbycia (także wniesienie przedsiębiorstwa do spółki tytułem wkładu niepieniężnego), jeśli mają za przedmiot przedsiębiorstwo (jego samodzielny oddział).

Jak zostało wskazane w interpretacji indywidualnej Ministra Finansów, wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w dniu 5 lutego 2010 r., nr ITPP2/443-981/09/AW, zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.

Podkreślenia wymaga, że wyłączenie ze zbycia istotnych elementów przedsiębiorstwa powoduje, że mamy do czynienia ze sprzedażą sumy składników majątkowych, a nie ze sprzedażą przedsiębiorstwa. Jeśli natomiast wyłączone ze zbycia składniki przedsiębiorstwa nie mają istotnego znaczenia dla funkcjonowania przedsiębiorstwa jako takiego, wówczas czynność taka na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, uznana będzie za sprzedaż przedsiębiorstwa, chociaż nie obejmuje ona wszystkich jego składników.

W niniejszym przypadku zbywane składniki majątku stanowią funkcjonalną i organizacyjną całość, składającą się z elementów materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), przygotowanych do prowadzenia przy ich pomocy działalności gospodarczej niemal natychmiast po przeniesieniu ich własności. Na podstawie faktu, iż przenoszone zostają wszelkie składniki majątku, które są istotne dla prowadzenia działalności gospodarczej przez Wnioskodawcę, można stwierdzić, że Podatnik dokona w ramach aportu przeniesienia własności przedsiębiorstwa, do czego z kolei, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdą zastosowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - w świetle art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej. Przy czym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119 (art. 8 ust. 3 ustawy).

Jednocześnie przepis art. 6 ustawy wskazuje na wyłączenia określonych czynności spod zakresu stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.

Stosownie bowiem do art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Pojęcie "transakcji zbycia" należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. "zbycie" obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje pojęcia "przedsiębiorstwa". Przedmiotową definicję zawiera art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ustawodawca w ww. przepisie wskazał, jakiego rodzaju elementy wchodzą w skład kompleksu składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, czyli przedsiębiorstwa, które może być przedmiotem czynności prawnej. Nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa są na tyle istotne, by bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretne składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.

Należy tu wskazać również art. 552 Kodeksu cywilnego, w którym ustawodawca wprowadza zasadę, że czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

Ocena, czy doszło do nabycia przedsiębiorstwa jest więc możliwa jeżeli miarodajne będzie ustalenie, czy nabyto minimum środków, bez których kontynuowanie przez nabywcę działalności gospodarczej realizowanej przed zbyciem nie jest możliwe. Strony - jak wynika z art. 552 k.c. - mają pozostawioną swobodę co do tego, jakie elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa objąć przedmiotem czynności prawnej, z tym że swoboda w wyłączeniu poszczególnych składników nie może iść tak daleko, aby zakres wyłączeń przekreślił istotę przedsiębiorstwa. Dlatego też zbycie przedsiębiorstwa powinno obejmować co najmniej te składniki, które determinują funkcje spełniane przez przedsiębiorstwo.

Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, iż najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, iż zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.

W organizmie gospodarczym przedsiębiorstwa istotny jest pierwiastek organizacji. Od innych kategorii mienia i np. zbiorów rzeczy, różni się tym, że pierwiastek organizacji kreuje powstanie samodzielnego organizmu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 551 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest "zespołem składników". Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.

Wskazanie na pierwszym miejscu składników niematerialnych przedsiębiorstwa, przed jego składnikami materialnymi, podkreśla prymat tych pierwszych w przedsiębiorstwie i daje podstawy do postawienia tezy, że w przedsiębiorstwie w znaczeniu przedmiotowym pierwszorzędne znaczenie mają jego elementy niematerialne i akcentują ujęcie przedsiębiorstwa jako samoistnego organizmu gospodarczego.

Przedsiębiorstwo nie jest wyłącznie tylko pewnym majątkiem. Innymi słowy, o składzie i kształcie danego przedsiębiorstwa decyduje rodzaj aktywności gospodarczej (ona warunkuje jego charakter, np. handel, usługi) oraz pomysł na realizowanie tej aktywności gospodarczej.

Zatem, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka (...) oraz (...) S.A. zamierzają utworzyć spółkę zależną (spółkę - córkę) w formie spółki akcyjnej. Podstawowym przedmiotem działalności Wnioskodawcy, jak i nowo utworzonej spółki, jest działalność w zakresie oprogramowania komputerowego. Wnioskodawca planuje wnieść, na pokrycie kapitału zakładowego spółki aportem przedsiębiorstwo służące mu do prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorstwo to - zgodnie z oświadczeniem Wnioskodawcy - będzie wypełniało definicję przedsiębiorstwa zawartą w treści art. 551 Kodeksu cywilnego, stanowiąc zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Po wniesieniu aportem majątku do nowo utworzonej spółki akcyjnej, oraz po zbyciu akcji nowo utworzonej spółki na rzecz wspólników, (...) spółka jawna będzie nadal istniała. W ramach tej Spółki planowane jest jednak prowadzenie innej, niekonkurencyjnej działalności w stosunku do nowo utworzonego podmiotu.

Ponadto, Wnioskodawca nie przenosi na nowo utworzoną spółkę prawa firmy pod jaką funkcjonuje Spółka, tj. (...). W ramach aportu przenoszone są jednak zarejestrowane znaki towarowe i nazwy domen internetowych, jakie używane były przez przedsiębiorstwo do prowadzenia działalności gospodarczej np. "X" czy "X". W związku z planowanym przeniesieniem na nowy podmiot zawartych umów zarówno z klientami (...) (takimi jak biura nieruchomości), czy dostawcami (np. operatorzy telekomunikacyjni, czy wynajmujący lokal), nastąpi jednocześnie przeniesienie zobowiązań i wierzytelności związanych z tymi umowami. W posiadaniu (...) nie było żadnych papierów wartościowych, a co do środków pieniężnych tego podmiotu nie zostaną one przekazane, gdyż nowy podmiot zostanie w nie odpowiednio uposażony. Wszelkie natomiast dokumenty związane z prowadzonym przedsiębiorstwem stanowią również przedmiot aportu, jako integralna część umów, m.in. że stałymi kontrahentami, praw do korzystania z domen internetowych, czy majątkowych praw autorskich do przekazywanego oprogramowania. Odnośnie ksiąg rachunkowych nie następuje ich przekazanie, gdyż oba podmioty (... oraz nowoutworzona Spółka) są odrębnymi podmiotami prawa i oba zobowiązane są do prowadzenia odrębnej księgowości. Przekazaniu do nowej spółki podlegać będzie również tajemnica przedsiębiorstwa jako integralna część m.in. przekazywanych umów handlowych oraz majątkowych i niemajątkowych praw autorskich. Wszyscy dotychczasowi pracownicy (...) staną się również pracownikami nowego podmiotu.

Po wniesieniu aportu, w spółce jawnej, ze składników materialnych i niematerialnych pozostanie jedynie jeden komputer oraz samochód. (...) pozostanie również stroną umowy leasingu operacyjnego dotyczącego innego samochodu. Składniki majątku, które pozostaną w Spółce jawnej, nie są istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa wnoszonego aportem, gdyż nie są one składnikami koniecznymi do dalszego prowadzenia działalności w zakresie oprogramowania komputerowego. Dla kontynuacji dotychczasowej działalności elementami istotnymi są zwłaszcza zarejestrowane znaki towarowe domen internetowych wraz z prawem do ich korzystania, prawa autorskie do oprogramowania, czy umowy ze stałymi dotychczasowymi kontrahentami (...). Pozostawione składniki, w zależności od decyzji podjętej co do dalszej działalności (...), zostaną w przyszłości zbyte lub wykorzystane do podjęcia innej działalności gospodarczej.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że zespół zbywanych niematerialnych i materialnych składników będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny. Jak wskazał bowiem Wnioskodawca, składniki majątku, które pozostaną w Spółce jawnej, nie są istotne z punktu widzenia przedsiębiorstwa wnoszonego aportem, gdyż nie są one składnikami koniecznymi do dalszego prowadzenia działalności w zakresie oprogramowania komputerowego. Ponadto, samo wyłączenie nazwy Spółki z aportu nie przekreśla istoty przedsiębiorstwa, gdyż aport będzie obejmować niezbędne minimum środków, na podstawie których nabywca będzie mógł kontynuować działalność gospodarczą w niezmienionej formie. W konsekwencji, wniesienie przez Wnioskodawcę aportem przedsiębiorstwa do spółki akcyjnej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania aportu przedsiębiorstwa.

Informuje się ponadto, że wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, został załatwiony postanowieniem o umorzeniu postępowania nr ILPB1/415-977/10-4/AO z dnia 22 listopada 2010 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl