ILPP1/443-835/08-4/MT - Przeniesienie własności domu jednorodzinnego na rzecz członka spółdzielni - stawka VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 listopada 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-835/08-4/MT Przeniesienie własności domu jednorodzinnego na rzecz członka spółdzielni - stawka VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 1 września 2008 r. (data wpływu 3 września 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 listopada 2008 r. (data wpływu 7 listopada 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy przeniesieniu własności domu jednorodzinnego na rzecz członka Spółdzielni dokonanym w r. 2007 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy przeniesieniu własności domu jednorodzinnego na rzecz członka Spółdzielni dokonanym w roku 2007. Wniosek uzupełniono w dniu 7 listopada 2008 r. o podpis osoby upoważnionej do reprezentowania Spółdzielni.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Umowami z dnia 5 kwietnia 2007 r. o budowę domu jednorodzinnego Wnioskodawca zobowiązał się do wybudowania domu jednorodzinnego w celu przeniesienia własności na rzecz członków Spółdzielni.

Aktami notarialnymi zawartymi w dniu 22 listopada 2007 r. Zainteresowany, w wykonaniu zobowiązania do wybudowania domu jednorodzinnego w celu przeniesienia własności na rzecz członków spółdzielni, przeniósł na rzecz tych członków prawo własności działki gruntu oraz prawo własności przydzielonego domu jednorodzinnego.

Do wpłat członka na wniesiony wkład budowlany, dokumentowanych fakturami Spółdzielnia doliczała 7% podatku VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe było zastosowanie stawki VAT w wysokości 7% do przeniesienia własności domu jednorodzinnego na rzecz członka Spółdzielni dokonanym w 2007 r., czy należało zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zastosować stawkę VAT w wysokości 0%...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę VAT w wysokości 0% należy stosować do przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności domu jednorodzinnego.

Zainteresowany wskazuje ponadto na orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2007 r. sygn. akt III SA/Wa 1518/07, zgodnie z którym ww. przepis ma również zastosowanie do ustanowienia własności lokalu mieszkalnego na rzecz członka spółdzielni.

W ocenie Wnioskodawcy, w opisanym we wniosku przypadku należało zastosować VAT w wysokości 0%, w związku z czym faktury powinny zostać skorygowane, a nadpłacony przez członków Spółdzielni podatek VAT zwrócony.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Podstawowa stawka podatku, w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, wynosi 22%. Jednakże, zarówno w treści samej ustawy jak i w przepisach wykonawczych do niej przewidziano opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi oraz zwolnienie od podatku.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy zwalnia od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe. Stosownie natomiast do art. 43 ust. 7 - zwolnienie określone w ust. 1 pkt 10 nie ma zastosowania w przypadku, o którym mowa w art. 29 ust. 8.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0% stosowało się do przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia realizuje zadania polegające m.in. na budowie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków spółdzielni własności tych domów. Przedmiot działalności Spółdzielni definiowany jest statutem opartym na zapisach ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.), w której w art. 1 ust. 2 pkt 3 wskazano, iż przedmiotem działalności spółdzielni może być budowanie lub nabywanie domów jednorodzinnych w celu przeniesienia na rzecz członków własności tych domów. Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych reguluje kwestie przeniesienia na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowej własności domu jednorodzinnego stwierdzając, iż do domów jednorodzinnych stosuje się przepisy ustawy dotyczące lokali. Artykuł 2 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych określa, iż domem jednorodzinnym w rozumieniu ustawy jest dom mieszkalny, jak również samodzielna część domu bliźniaczego lub szeregowego przeznaczona przede wszystkim do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych.

Zgodnie z powołanym wyżej art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłata dostawa towarów na terytorium kraju, a w myśl dyspozycji art. 7 ust. 1 pkt 5 przez dostawę towarów rozumie się także przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. W związku z powyższymi uregulowaniami, czynność będąca przedmiotem zapytania będzie traktowana jako podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Należy jednak wskazać zapis art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy, zgodnie z którym, przeniesienie prawa własności domu jednorodzinnego podlegało opodatkowaniu stawką preferencyjną w wysokości 0% do dnia 31 grudnia 2007 r. Z uwagi na to, iż podpisanie aktu notarialnego nastąpiło w dniu 22 listopada 2007 r., przeniesienie prawa własności domu jednorodzinnego podlega zapisom art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ustawy i korzysta z preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Powołany przez Wnioskodawcę wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 października 2007 r., sygn. akt III SA/Wa 1518/07 jest rozstrzygnięciem w konkretnej sprawie, osadzonej w określonym stanie faktycznym i tylko do niego się zawęża, w związku z tym nie ma mocy powszechnie obowiązującego prawa.

W sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT przy jednoczesnym ustanowieniu odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesieniu jej na rzecz członka Spółdzielni dokonanym w roku 2007 została wydana odrębna interpretacja indywidualna Nr ILPP1/443-835/08-5/MT z dnia 27 listopada 2008 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl