ILPP1/443-761/09-3/AK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-761/09-3/AK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 22 czerwca 2009 r. (data wpływu: 29 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lipca 2009 r. (data wpływu: 27 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT w związku z nabyciem 3 autobusów do obsługi komunikacji miejskiej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odzyskania podatku VAT w związku z nabyciem 3 autobusów do obsługi komunikacji miejskiej. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 27 lipca 2009 r. o podpis osoby upoważnionej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa... na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa I Infrastruktura Transportowa, działanie I.4 Miejski Transport Publiczny, stara się o dofinansowanie zakupu 3 autobusów do obsługi komunikacji miejskiej, innowacyjnych w zakresie ochrony środowiska, dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Autobusy, zakupione w ramach ewentualnie przyznanych środków, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jakimi są usługi z zakresu komunikacji miejskiej, podmiejskiej i międzynarodowej (PKWiU 6021 - stawka 7%). Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zainteresowanego nie dotyczą przypadki z art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług, wyłączające możliwość obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma prawo do odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu o dofinansowanie ze środków unijnych, tj. do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, wynikającego z faktury zakupu.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółce przysługuje na mocy art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, prawo do obniżenia kwoty należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie autobusów finansowanych ze środków unijnych i tym samym nie ma prawo do odzyskania podatku VAT, ponieważ:

* Spółka wykorzysta autobusy do wykonywania czynności opodatkowanych (PKWiU 6021 - 7%),

* Spółki nie dotyczą wyłączenia z art. 88 ustawy o VAT,

* prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie ma związku z jakich środków finansowane są zakupy towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej zwanej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Jak wynika z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit..a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

W myśl art. 86 ust. 3 ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6000 zł.

Stosownie do treści art. 86 ust. 4 pkt 6 ustawy, przepis ust. 3 nie dotyczy pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Zgodnie z art. 2 pkt 41 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), autobus to pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca składa wniosek w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa... na lata 2007-2013, Oś Priorytetowa I Infrastruktura Transportowa, Działanie I.4 Miejski Transport Publiczny, o dofinansowanie zakupu 3 autobusów dostosowanych do potrzeb niepełnosprawnych. Zakupione autobusy będą wykorzystane do komunikacji miejskiej, podmiejskiej i międzynarodowej. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Zakupione autobusy będą służyły do czynności opodatkowanych.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz przedstawione zdarzenie przyszłe sprawy wskazać należy, iż Spółka będzie miała prawo dokonać odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego, wynikającego z faktur VAT dokumentujących nabycie 3 autobusów. Przedstawiona sytuacja spełnia bowiem podstawowy warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. istnienie związku pomiędzy nabytymi towarami i usługami a czynnościami opodatkowanymi podatnika.

Ponadto w przedstawionej sytuacji nie będzie miało zastosowania ograniczenie prawa do odliczenia zawarte w art. 86 ust. 3 ustawy, ponieważ przedmiotem nabycia będą autobusy, a te jako pojazdy przeznaczone konstrukcyjnie do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - z uwagi na treść art. 86 ust. 4 pkt 6 ustawy o VAT, nie są objęte dyspozycją tego przepisu.

Na mocy art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następny okres lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu indentyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach (...) - art. 87 ust. 2 ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT oraz zwrotu różnicy tego podatku na rachunek bankowy z tytułu zakupu 3 autobusów, ze względu na fakt, ich poniesione wydatki będą służyły czynnościom opodatkowanym, jednakże pod warunkiem, iż z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika ich przeznaczenie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl