ILPP1/443-755/09-3/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 września 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-755/09-3/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 26 czerwca 2009 r. (data wpływu 29 czerwca 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 września 2009 r. (data wpływu 2 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT. Wniosek uzupełniono w dniu 2 września 2009 r. o odpis KRS.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 2009 Wnioskodawca występuje o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu dotyczącego zbudowania platformy e-learningowej. Na chwilę obecną Zainteresowany świadczy zarówno usługi zwolnione (szkolenia), jak i usługi opodatkowane 22% stawką podatku (usługi doradcze) i jest czynnym podatnikiem VAT. W roku 2009 Wnioskodawca rozpoczął dwa projekty współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego oraz budżetu państwa w ramach działania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Ze względu na fakt, że współfinansowane koszty związane są ze sprzedażą zwolnioną (szkolenia), to podatek od towarów i usług dotyczący tych kosztów jest podatkiem VAT kwalifikowanym (zwracany jest koszt brutto), a w rozliczeniu z Urzędem Skarbowym podatek VAT jest nieodliczany.

Jeżeli zatem Spółka otrzyma środki na zbudowanie platformy e-learningowej (szkolenia prowadzone przez Internet), a są one traktowane jako usługi internetowe opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%, to wszelkie koszty ponoszone w związku z projektem będą wiązać się ze sprzedażą opodatkowaną stawką 22%, a tym samym podatek ten stanie się niekwalifikowany (zwrócona Zainteresowanemu będzie kwota netto) i będzie istniała możliwość jego odliczenia w deklaracji VAT-7.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy będzie istniała możliwość odliczenia podatku VAT w przypadku kosztów związanych ze sprzedażą e-learningową (opodatkowaną ze stawką 22%).

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka będzie miała możliwość odliczenia podatku VAT, gdyż koszty związane są bezpośrednio ze sprzedażą ze stawką 22%, a kwota dofinansowania będzie obejmowała jedynie kwotę netto.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

1.

z tytułu nabycia towarów i usług,

2.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

3.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

W myśl powyższych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada, wyłącza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku, bądź niepodlegających opodatkowaniu.

Wskazać należy, iż w oparciu o art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

W praktyce gospodarczej bardzo często zdarzają się sytuacje, w których podatnik w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje zarówno czynności, od których przysługuje odliczenie, jak również czynności, od których takie odliczenie nie przysługuje. Dla takich sytuacji zastosowanie znajduje przepis art. 90 ustawy o VAT, który w ust. 1 stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to stosownie do przepisu art. 90 ust. 2 podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w roku 2009 Wnioskodawca występuje o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu dotyczącego zbudowania platformy e-learningowej. Na chwilę obecną Zainteresowany świadczy zarówno usługi zwolnione (szkolenia), jak i usługi opodatkowane 22% stawką podatku (usługi doradcze) i jest czynnym podatnikiem VAT. Budowa platformy e-learningowej obejmuje szkolenia prowadzone przez Internet, traktowane przez Wnioskodawcę jako usługi internetowe opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.

Należy stwierdzić, iż dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług, które będą poniesione w związku z prowadzeniem ww. działań przewidzianych w projekcie nie będzie miało znaczenia źródło ich finansowania, tj. czy poniesione wydatki stanowiące koszty ogólne projektu będą sfinansowane dotacją, czy też pokryte ze środków własnych Wnioskodawcy. Ważne jest natomiast czy nabywane towary i usługi związane będą z czynnościami w związku, z którymi przysługuje prawo do odliczenia.

Wnioskodawca wskazał, iż towary i usługi, nabywane w ramach projektu związane będą z utworzeniem platformy e-learningowej i świadczeniem przy jej pomocy usług internetowych opodatkowanych podatkiem VAT ze stawką 22%, w związku z powyższym Zainteresowany będzie miał prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie ww. towarów i usług w całości.

Reasumując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone na przygotowanie platformy e-learningowej, a pokrytych dotacją w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Należy zaznaczyć, że ocena prawna stanowiska dotyczy tylko zadanego pytania oraz przedstawionego zdarzenia przyszłego. Tut. Organ nie rozstrzyga o prawidłowości zakwalifikowania przez Wnioskodawcę planowanego świadczenia usług internetowych jako usług opodatkowanych stawką VAT w wysokości 22%.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl