ILPP1/443-667/13-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 23 października 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-667/13-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2013 r. (data wpływu 25 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy (sprzedaży) Znaków Towarowych i Praw Ochronnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy (sprzedaży) Znaków Towarowych i Praw Ochronnych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

"E" Spółka Akcyjna sp. k., (dalej; "Spółka") jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT. Planowane jest, że Spółka w wyniku przekształcenia zmieni formę prawną na spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: "SKA").

Spółka posiada znaki towarowe, które nabyła w drodze wkładu niepieniężnego wniesionego jako aktywa niestanowiące przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: "Znaki Towarowe"). Spółce przysługują również prawa ochronne na wskazane Znaki Towarowe wynikające z rejestracji w odpowiednich organach rejestrowych (dalej; "Prawa Ochronne"), które również były przedmiotem wyżej opisanego wkładu niepieniężnego wraz ze Znakami Towarowymi. Przedmiotowe Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi są podstawowymi aktywami Spółki, dzięki którym Spółka uzyskuje przychody. W oparciu o Znaki Towarowe Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie zarządzania prawami własności intelektualnej oraz ich udostępniania innym podmiotom. W szczególności Spółka udziela na rzecz podmiotów z grupy kapitałowej, do której należy (dalej: Grupa), licencji na korzystanie za Znaków Towarowych i uzyskuje z tego tytułu przychody w postaci opłat licencyjnych.

W wyniku przekształcenia Spółki w SKA, SKA będą przysługiwały wszystkie prawa i obowiązki przekształcanej Spółki. Jednocześnie majątek Spółki stanie się w całości majątkiem SKA, która będzie kontynuować dotychczasową działalność Spółki jako osobowa spółka handlowa w zmienionej formie prawnej.

Spółka rozważa zbycie wskazanych powyżej Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi na rzecz innych podmiotów (dalej: Nabywcy). Zbycie nastąpi po przekształceniu Spółki w SKA na podstawie umów sprzedaży zawartych pomiędzy Nabywcami oraz SKA, w których zostanie określona cena należna SKA z tytułu sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi.

Przedmiotem sprzedaży będą Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi, które po przekształceniu Spółki w SKA pozostaną w posiadaniu SKA. W skład przedmiotu sprzedaży nie wejdą natomiast - w szczególności - wierzytelności należności, ani zobowiązania wiążące się z działalnością Spółki związaną z posiadanymi Znakami Towarowymi, prawa ani obowiązki wynikające z umów licencyjnych zawartych przez Spółkę, posiadane w momencie sprzedaży przez SKA środki pieniężne jak też inne wierzytelności i zobowiązania.

Co więcej przedmiotem omawianych transakcji nie będą także takie składniki przedsiębiorstwa jak jego nazwa, siedziba, księgi.

Jak wskazano powyżej, w ramach transakcji sprzedaży nie dojdzie do przeniesienia na Nabywców praw ani obowiązków wynikających z umów licencyjnych. Przed dokonaniem sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi dojdzie do rozwiązania wszystkich umów licencyjnych zawartych przez Spółkę z innymi podmiotami (w tym z Nabywcami), dotyczących korzystania przez te podmioty ze Znaków Towarowych. Po dokonaniu transakcji sprzedaży, Nabywcy będą korzystali ze Znaków Towarowych we własnej działalności gospodarczej.

Jednocześnie Spółka pragnie poinformować, że z analogicznymi wnioskami o wydanie interpretacji indywidualnych przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do transakcji sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi występują drugie strony Transakcji - Nabywcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowe jest podejście Spółki, zgodnie z którym transakcje sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi przez SKA na rzecz Nabywców będą podlegały opodatkowaniu VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, planowane transakcje sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi przez SKA na rzecz Nabywców będą stanowiły świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT.

W ocenie Spółki, powyższe stanowisko uzasadniają w szczególności poniżej przedstawione argumenty.

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju:

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodne natomiast z art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, która nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również przeniesienie praw do własności niematerialnych prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej.

Mając na uwadze powyższe, zdaniem Spółki, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego transakcje polegające na przeniesieniu praw do wartości niematerialnych i prawnych, tj. Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi, stanowić będzie odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji przedmiotowe transakcje będą podlegały przepisom ustawy o VAT.

Jednocześnie, zdaniem Spółki, przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego transakcje nie mogą być traktowane jako transakcje niepodlegające przepisom ustawy na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, tj. jako transakcje zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Zdaniem Spółki, nie może bowiem budzić wątpliwości, że przenoszone do Nabywców w ramach umów sprzedaży składniki majątku (tekst jedn.: Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi) nie będą same w sobie stanowić ani przedsiębiorstwa, ani jego zorganizowanej części.

W szczególności zdaniem Spółki, w przypadku sprzedaży aktywów, w skład których wejdą wyłącznie Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi (w oderwaniu od jakichkolwiek praw i obowiązków wynikających z umów licencyjnych, wierzytelności, zobowiązań, innych składników majątku ruchomego i nieruchomego itp.), nie może być mowy o zespole składników, który byłby wyodrębniony organizacyjnie, finansowo, ani funkcjonalnie i który mógłby stanowić przedsiębiorstwo bądź jego zorganizowaną część w rozumieniu przepisów o VAT. Tym samym omawiane transakcje sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi przez SKA na rzecz Nabywców będą w ocenie Spółki stanowiły świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT.

Reasumując, zdaniem Spółki, zbycie Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi przez SKA na rzecz Nabywców, będą stanowiły świadczenie usług podlegające opodatkowania VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Z powyższego wynika, że prawo do znaków towarowych nie stanowi towaru w rozumieniu przepisów ustawy, a zatem transakcja zbycia znaku towarowego wraz z prawem ochronnym nie może być kwalifikowana jako odpłatna dostawa towarów. Rozważenia wymaga natomiast kwalifikacja wskazywanej transakcji, jako odpłatnego świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.

W świetle art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Odpłatność może przybierać różne formy - nie jest warunkiem to, aby została ustalona lub dokonana w pieniądzu. Odpłatnością jest więc także np. świadczenie zwrotne otrzymane od drugiej strony.

Sprzedaż znaków towarowych wraz z prawami ochronnymi do spółki spełnia definicję świadczenia usług, ponieważ stanowi świadczenie, które nie jest dostawą towarów.

Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy, sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez "podatników" w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Z opisu sprawy wynika, że Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Planowane jest że Spółka w wyniku przekształcenia zmieni formę prawną na spółkę komandytowo-akcyjną (SKA). Spółka posiada znaki towarowe, które nabyła w drodze wkładu niepieniężnego wniesionego jako aktywa niestanowiące przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa (Znaki Towarowe). Spółce przysługują również prawa ochronne na wskazane Znaki Towarowe wynikające z rejestracji w odpowiednich organach rejestrowych (Prawa Ochronne), które również były przedmiotem wyżej opisanego wkładu niepieniężnego wraz ze Znakami Towarowymi. Przedmiotowe Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi są podstawowymi aktywami Spółki, dzięki którym Spółka uzyskuje przychody. W wyniku przekształcenia Spółki w SKA, SKA będą przysługiwały wszystkie prawa i obowiązki przekształcanej Spółki. Jednocześnie majątek Spółki stanie się w całości majątkiem SKA, która będzie kontynuować dotychczasową działalność Spółki jako osobowa spółka handlowa w zmienionej formie prawnej. Spółka rozważa zbycie wskazanych powyżej Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnym na rzecz innych podmiotów (Nabywcy). Zbycie nastąpi po przekształceniu Spółki w SKA na podstawie umów sprzedaży zawartych pomiędzy Nabywcami oraz SKA, w których zostanie określona cena należna SKA z tytułu sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi. Przedmiotem sprzedaży będą Znaki Towarowe wraz z Prawami Ochronnymi, które po przekształceniu Spółki w SKA pozostaną w posiadaniu SKA. W skład przedmiotu sprzedaży nie wejdą natomiast - w szczególności - wierzytelności należności, ani zobowiązania wiążące się z działalnością Spółki związaną z posiadanymi Znakami Towarowymi, prawa ani obowiązki wynikające z umów licencyjnych zawartych przez Spółkę, posiadane w momencie sprzedaży przez SKA środki pieniężne jak też inne wierzytelności i zobowiązania. Co więcej przedmiotem omawianych transakcji nie będą także takie składniki przedsiębiorstwa jak jego nazwa, siedziba, księgi. W ramach transakcji sprzedaży nie dojdzie do przeniesienia na Nabywców praw ani obowiązków wynikających z umów licencyjnych. Przed dokonaniem sprzedaży Znaków Towarowych wraz z Prawami Ochronnymi dojdzie do rozwiązania wszystkich umów licencyjnych zawartych przez Spółkę z innymi podmiotami (w tym z Nabywcami), dotyczących korzystania przez te podmioty ze Znaków Towarowych. Po dokonaniu transakcji sprzedaży, Nabywcy będą korzystali ze Znaków Towarowych we własnej działalności gospodarczej.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii uznania, że sprzedaż znaków towarowych wraz z prawami ochronnymi podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając na uwadze powołane przepisy w kontekście przedstawionego opisu sprawy stwierdzić należy, że zbycie znaków towarowych wraz z prawami ochronnymi spełnia definicję usługi zawartą w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym należy przyjąć, że czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług.

Reasumując, transakcja sprzedaży znaków towarowych wraz z prawami ochronnymi przez SKA na rzecz nabywcy będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl