ILPP1/443-663/09-2/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-663/09-2/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki jawnej, przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2009 r. (data wpływu 5 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem towarów i usług związanych z budową drogi dojazdowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 czerwca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem towarów i usług związanych z budową drogi dojazdowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Jawna - w osobie wspólników - jest właścicielem nieruchomości położonej na terenie Gminy, na której znajduje się zakład produkcyjny. Spółka zajmuje się produkcją i sprzedażą palet drewnianych. Dotychczas dojazd do tej nieruchomości zapewniała droga gruntowa, będąca zwłaszcza podczas opadów atmosferycznych, wiosennych roztopów i w okresie zimy, połączeniem bardzo niewygodnym i niebezpiecznym dla dużych samochodów dostawczych, transportujących drewno potrzebne do produkcji palet oraz wywożących gotowe palety, używanych przez Spółkę i jej kontrahentów. Droga ta mimo, że umożliwia dojazd także do innych nieruchomości, wykorzystywana jest obecnie wyłącznie przez Spółkę, dlatego Gmina nie przewidywała jej zabudowy w planach do realizacji w żadnym przewidywalnym terminie. Spółka doszła do porozumienia z Gminą, w wyniku którego zobowiązała się do sfinansowania prac związanych z wyrównaniem i utwardzaniem pasa drogi długości 100 m na własny koszt. Prace te Spółka częściowo wykonała własnymi siłami, a częściowo zleciła firmie zewnętrznej.

Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i w celu ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Spółka jest również podatnikiem podatku od towarów i usług oraz w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy - na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług - Spółka zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu towarów i usług nabytych w celu dokonania prac związanych z budową utwardzonego pasa drogi dojazdowej prowadzącej do zakładu produkcyjnego.

Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia towarów i usług zakupionych w celu dokonania prac związanych z budową niezbędnego utwardzonego pasa drogi dojazdowej, prowadzącej do zakładu produkcyjnego. Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ww. ustawy o VAT). Inna interpretacja zdarzenia byłaby sprzeczna z zasadą neutralności VAT, według której prawo do odliczenia zostało wprowadzone, aby całkowicie uwolnić przedsiębiorcę od kosztów VAT zapłaconego lub podlegającego wpłacie, w toku jego działalności gospodarczej. Wspólny system VAT konsekwentnie zapewnia, że każda działalność gospodarcza pod warunkiem, że sama podlega VAT jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny. W konsekwencji, jeżeli w prawie wspólnotowym nie ma regulacji, która pozwalałaby na ograniczenie prawa podatników do odliczenia, to prawo do odliczenia powinno być w pełni respektowane. Takie stanowisko wielokrotnie było potwierdzane w orzecznictwie ETS: m.in. w wyroku w sprawie 50/87, C-37/95, C-98/98 oraz C-465/03.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), dalej zwanej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit..a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony. Przykładowo art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy wskazuje, iż obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest właścicielem nieruchomości położonej na terenie Gminy. Na gruncie tym znajduje się zakład produkcyjny zajmujący się produkcją i sprzedażą palet drewnianych. Dotychczas dojazd do tej nieruchomości zapewniała droga gruntowa, będąca podczas opadów atmosferycznych, wiosennych roztopów oraz w okresie zimy, połączeniem bardzo niewygodnym i niebezpiecznym dla dużych samochodów dostawczych, transportujących drewno potrzebne do produkcji palet oraz wywożących gotowe palety używane przez Spółkę i jej kontrahentów. W tej sytuacji Wnioskodawca doszedł do porozumienia z Gminą Czajków, w wyniku którego zobowiązał się do sfinansowania prac związanych z wyrównaniem i utwardzaniem pasa drogi długości 100 m na własny koszt. Prace te częściowo wykonał własnymi siłami, a częściowo zlecił firmie zewnętrznej. Zainteresowany jest również podatnikiem podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i wykonuje wyłącznie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz przedstawiony stan faktyczny sprawy wskazać należy, iż Spółka będzie miała prawa dokonać odliczenia podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur VAT dokumentujących wykonanie prac związanych z budową utwardzonego pasa drogi dojazdowej prowadzącej do zakładu produkcyjnego. Przedstawiona sytuacja spełnia bowiem podstawowy warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. istnienie związku pomiędzy nabytymi towarami i usługami a czynnościami opodatkowanymi podatnika. Zakup towarów i usług skutkować ma utwardzeniem drogi dojazdowej do zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy. Za pomocą przedmiotowej drogi dostarczane jest drewno służące do produkcji towarów Wnioskodawcy. W konsekwencji nabyte towary i usługi - zlecenie firmie zewnętrznej utwardzenia drogi - służą wykonywaniu czynności opodatkowanych, co z kolei jest warunkiem do skorzystania z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług. Ponadto Wnioskodawca w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą świadczy jedynie czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług, przez co wypełnia zasadę prawa do odliczenia.

Zatem, w przedstawionym stanie faktycznym, odliczenie podatku naliczonego od zakupów związanych z przedmiotową budową jest prawidłowe, o ile nie zachodzą przesłanki wyłączające to prawo, przewidziane w art. 88 powołanej ustawy.

Reasumując, Wnioskodawca ma możliwości odliczenia podatku VAT z tytułu zakupu towarów i usług nabytych w celu wykonania prac związanych z budową utwardzonego pasa drogi dojazdowej prowadzącej do zakładu produkcyjnego, ze względu na spełnienie warunku o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, tj. nabycia towarów i usług służących czynnościom opodatkowanym, jednakże z uwzględnieniem art. 88 ustawy.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem towarów i usług związanych z budową drogi dojazdowej. Natomiast, kwestia dotycząca stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów została załatwiona w interpretacji indywidualnej Nr ILPB1/415-647/09-4/AG z dnia 19 sierpnia 2009 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl