ILPP1/443-606/09-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 sierpnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-606/09-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Gminy, przedstawione we wniosku z dnia 14 maja 2009 r. (data wpływu 22 maja 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 lipca 2009 r. (data wpływu 30 lipca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT aportu prawa własności budynków wraz z wyposażeniem oraz użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT aportu prawa własności budynków wraz z wyposażeniem oraz użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej. Dnia 30 lipca 2009 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek o informacje w zakresie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Dnia 2 kwietnia 2009 r. aktem notarialnym Rep. A (...) Gmina B nabyła od X S.A. w likwidacji, w zamian za zaległości podatkowe spółki prawo użytkowania wieczystego działki gruntu Nr 56/72 (Obręb F) o powierzchni 2318 m 2 i położonej w miejscowości B przy ulicy S (własność Skarbu Państwa) oraz własność budynków stanowiących odrębną nieruchomość, tj.:

1.

budynek stacji rozdzielczej 20 KV, rok budowy 1973 o powierzchni użytkowej 608,3 m 2 wraz z wyposażeniem:

- rozdzielnia R/20 KV, 24 - polowa:

- kablownia,

- akumulatorownia z bateriami akumulatorowymi 110V,

- nastawnia,

- prostownik do zasilania baterii (2 sztuki).

2.

budynek stacji transformatorowej 20 KV/6,3 KV rok budowy 1906, o powierzchni użytkowej 81,9 m 2 wraz z wyposażeniem, tj.:

- transformator sprzęgłowy TS-2-2500 KVA; 20/6,3 KV; 72,2/229,4 A,

- transformator potrzeb własnych rozdzielni 0,4 MW; 20/0,4 KV,

- rozdzielnia potrzeb własnych 0,4 KV.

Przy czym stacje elektroenergetyczne są przyłączone do GPZ B dwoma kablami HAKFta 3x240/20 KV (długość każdego kabla 1650 mb) w związku z czym przedmiotowa nieruchomość zbywana jest z wyposażeniem energetycznym znajdującym się w opisanych wyżej budynkach oraz z wymienionymi kablami przyłączeniowymi do GPZ B. Zaległości podatnika dotyczyły podatku od nieruchomości należnego Gminie B. Gmina planuje w roku 2009 przekazać aportem prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności budynków wraz z wyposażeniem (opisanym wyżej) na rzecz spółki gminnej pod nazwą B (...)SA w B. Gmina nie poniosła żadnych wydatków na ulepszenie przedmiotowej nieruchomości i nie będą one ponoszone przed wniesieniem ich aportem do Spółki. Wnioskodawca nie korzystał także z żadnego odliczenia podatku VAT przy nabywaniu przedmiotowej nieruchomości.

Dnia 30 lipca 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił opis zdarzenia przyszłego wskazując, iż w ocenie Zainteresowanego zbycie budynków (przekazanie aportem do gminnej spółki z o.o.) nie będzie dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia. Budynek stacji rozdzielczej wybudowany został w roku 1973 i został oddany w tymże roku do użytkowania byłym Zakładom X SA w B. Budynek pozostawał w użytkowaniu ww. zakładów przez ponad 25 lat. Budynek stacji transformatorowej wybudowany został w roku 1906 - był on użytkowany przez Zakłady X od lat czterdziestych ubiegłego wieku przez ponad 60 lat. Wskazane budynki od wielu lat nie były w żaden sposób ulepszane, ani przez Zakłady X, ani obecnie przez Gminę po ich nabyciu.

Między pierwszym zasiedleniem (oddanie do użytkowania zakładom X) a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Przy czynnościach zbycia na rzecz Gminy budynków i ich wyposażenia Zakłady X były zwolnione od podatku VAT (towar używany). Gminie B nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, gdyż zakup był zwolniony od podatku. Gmina od momentu nabycia obiektu nie dokonywała czynności opodatkowanych. Gmina uzyskała te nieruchomości za zaległości podatkowe. W momencie przejęcia nie miała na celu prowadzenia w tej nieruchomości działalności gospodarczej, bo nie jest to jej celem ustawowym. Nabycie przez Gminę wyposażenia budynków nastąpiło (wraz z budynkami) w dniu 2 kwietnia 2009 r. Obecnie nie upłynęło jeszcze pół roku od uzyskania wyposażenia. Jednak przekazanie tego wyposażenia (i budynków) aportem do gminnej spółki nastąpi po upływie pół roku od nabycia. Gmina będzie więc przez ww. okres rozporządzała wyposażeniem jak właściciel.

Ponadto - jak wyjaśnił Wnioskodawca - wniosek dotyczy jedynie interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wniesienie przez Gminę aportem do spółki prawa własności budynków stacji rozdzielczej i stacji transformatorowej wraz z wyposażeniem podlega zwolnieniu od podatku VAT.

2.

Czy wniesienie przez Gminę aportem do spółki prawa handlowego użytkowania wieczystego działki nr 56/72 Obręb F, podlega zwolnieniu od podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie aportem przez Gminę na rzecz spółki prawa użytkowania wieczystego gruntu podlega zwolnieniu od podatku VAT, zgodnie z § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto wniesienie przez Gminę na rzecz spółki aportem własności budynków wraz z wyposażeniem - stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT - będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 grudnia 2008 r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W oparciu o art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści ustawy o VAT, jak i przepisach wykonawczych do niej, przewidziane zostały zwolnienia od podatku oraz obniżone stawki.

Stosownie do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.), zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. a) i b cyt. ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budynków lub ich części nieobjęta zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, iż jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.

Jak stwierdzono powyżej, ze zwolnienia od podatku od towarów i usług może korzystać dostawa budynków i budowli.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) przez obiekt budowlany rozumie się konstrukcję połączoną z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych będący wynikiem prac budowlanych. Budynki natomiast to zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W myśl art. 3 pkt 1 i pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) ilekroć w ustawie jest mowa o:

1.

obiekcie budowlanym - należy przez to rozumieć:

a.

budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi,

b.

budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami,

c.

obiekt małej architektury;

2.

budynku - należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 3 ww. ustawy pod pojęciem budowli należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Jak stanowi natomiast § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, zwolnieniu od podatku podlega dostawa towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak wynika z ust. 2 powołanego przepisu, przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca 2 kwietnia 2009 r. aktem notarialnym Rep. A (...) nabył w zamian za zaległości podatkowe prawo użytkowania wieczystego działki gruntu Nr 56/72 oraz własność budynków stanowiących odrębną nieruchomość wraz z wyposażeniem. Gmina planuje w roku 2009 przekazać aportem prawo użytkowania wieczystego oraz prawo własności budynków wraz z wyposażeniem na rzecz spółki gminnej. Zbycie budynków (przekazanie aportem do gminnej spółki z o.o.) nie będzie dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia. Budynek stacji rozdzielczej wybudowany został w roku 1973 i w tym samym roku oddano go do użytkowania byłym Zakładom X SA w B. Budynek pozostawał w użytkowaniu ww. zakładów przez ponad 25 lat. Budynek stacji transformatorowej wybudowany został w roku 1906 i był użytkowany przez Zakłady X przez ponad 60 lat. Wskazane budynki od wielu lat nie były ulepszane, ani przez Zakłady X, ani obecnie przez Gminę po ich nabyciu od zakładów. Między pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż dwa lata. Przy czynnościach zbycia na rzecz Gminy budynków i ich wyposażenia Sprzedający był zwolniony od podatku VAT (towar używany). Gminie B nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich nabyciu, gdyż zakup był zwolniony od opodatkowania.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż czynność wniesienia aportem rzeczy - gruntu wraz z budynkami - wypełnia definicję dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy, umożliwia bowiem rozporządzanie towarem jak właściciel. W konsekwencji jest czynnością podlegającą, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Niemniej dostawa przedmiotowej nieruchomości wypełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, uregulowanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 cyt. ustawy o podatku VAT. Według oświadczenia Wnioskodawcy nieruchomość została - po wybudowaniu w roku 1906 i 1973 budynków - zasiedlona (oddano do użytkowania powstałe budynki wraz z wyposażeniem) i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą upłynął okres dłuższy niż dwa lata, w związku z czym w sytuacji jej sprzedaży nie wystąpi przesłanka wyłączenia ze zwolnienia, zawarta w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a) cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał ponadto, iż na przedmiotowe nieruchomości od wielu lat nie ponoszono nakładów na ulepszenie. Skutkiem czego sprzedaż przez Wnioskodawcę prawa własności budynków korzystać będzie ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług. Ze zwolnienia korzystać będzie również sprzedaż prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym posadowiono budynki, bowiem stosownie do treści § 13 ust. 1 pkt 10 ww. rozporządzenia, na nieruchomości będącej przedmiotem dostawy znajdują się budynki, których dostawa korzystać będzie ze zwolnienia od podatku. W konsekwencji zbycie prawa użytkowania wieczystego także nie będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zwolniona od podatku od towarów i usług będzie - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 w związku z art. 43 ust. 2 ustawy - również dostawa wyposażenia znajdującego się w ww. budynkach (nie stanowiącego części składowych tych budynków), pod warunkiem, iż dokonujący dostawy używał je przez okres co najmniej pół roku.

Reasumując, zarówno dostawa budynków jak i prawa użytkowania wieczystego działki na której budynki te są posadowione, korzystać będzie ze zwolnienia od podatku od towarów i usług - na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT oraz § 13 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Z kolei na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, Zainteresowany może zastosować zwolnienie od podatku VAT do dostawy wyposażenia znajdującego się w budynkach, jeżeli użytkował je przez okres co najmniej pół roku.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednak częściowo w oparciu o inną podstawę prawną niż wskazana przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl