ILPP1/443-602/11-4/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 lipca 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-602/11-4/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki komandytowej, Sp. z o.o., reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 7 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 czerwca 2011 r. (data wpływu 30 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania aportu nieruchomości zabudowanej za czynność podlegającą ustawie o VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 kwietnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania aportu nieruchomości zabudowanej za czynność podlegającą ustawie o VAT. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 27 czerwca 2011 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

"A" Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa, z siedzibą w Z. (dalej jako: Spółka komandytowa) jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Komplementariuszem Spółki komandytowej jest "B" Spółka z ograniczona odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka z o.o.). 13 listopada 2008 r. Spółka z o.o. nabyła działkę, na której rozpoczęła inwestycję budowlaną (10 sierpnia 2009 r. Spółka z o.o. otrzymała pozwolenie na budowę), polegającą na wzniesieniu Budynku Produkcyjno-Biurowego z parkingiem oraz budowie zbiornika na ścieki, zbiornika wodnego do celów ppoż. i odbioru wód deszczowych o powierzchni ponad 30,0 m 2 i dwóch zbiorników na gaz propan o poj. 6,7 m 3 każdy oraz zjazdu z drogi gminnej - działki nr 328/1 obręb K. na działkę Inwestora w K. działka nr geod. 126/13, 328/1. W dniu 15 grudnia 2010 r. nastąpiło zakończenie robót budowlanych i zgłoszenie obiektu do odbioru.

Odbiór budowy nastąpił 17 lutego 2011 r.

Obecnie Spółka z o.o. planuje wnieść aportem do Spółki komandytowej wyżej opisaną nieruchomość zabudowaną w zamian za prawa udziałowe w Spółce komandytowej. Kwota należnego podatku VAT podlegać ma zwrotowi w gotówce na rzecz Spółki z o.o., na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spółkę z o.o., w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy przenoszącej własność zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość będąca przedmiotem wkładu nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki, w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Przedmiotowa nieruchomość będzie stanowić w Spółce komandytowej środek trwały, w związku z czym zostanie wprowadzona do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W uzupełnieniu z dnia 27 czerwca 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż przedmiot aportu będzie wykorzystywany przez Spółkę komandytową do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT oraz czynności niepodlegających opodatkowaniu na terytorium kraju, na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Oprócz opodatkowanych dostaw na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, Spółka komandytowa świadczy również usługi, dla których miejsce opodatkowania wyznaczone jest poza terytorium kraju na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie przez Spółkę z o.o. aportem nieruchomości zabudowanej do Spółki komandytowej, w zamian za prawa udziałowe stanowi czynność podlegającą ustawie o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie przez Sp. z o.o. wkładu w postaci nieruchomości zabudowanej do Spółki komandytowej, w zamian za prawa udziałowe w Spółce będzie czynnością objętą ustawą o podatku od towarów i usług.

W związku ze zmianą stanu prawnego w zakresie opodatkowania aportów (zmiany, które weszły w życie z dniem 1 grudnia 2008 r.), aktualnie aporty są opodatkowane VAT na zasadach ogólnych, tj. właściwych dla dostawy towarów, bądź świadczenia usług. Do końca listopada 2008 r., co do zasady wkłady niepieniężne do spółek prawa handlowego i cywilnego, korzystały ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT, na podstawie § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

Z dniem 1 grudnia 2006 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336 z późn. zm.), które zastąpiło poprzednie rozporządzenie z dnia 27 kwietnia 2004 r. (aktualnie obowiązuje rozporządzenie wykonawcze z dnia 22 grudnia 2010 r.).

W świetle nowych regulacji począwszy od dnia 1 grudnia 2008 r. w związku z tym, że nowe przepisy nie przewidują - jak poprzednio - zwolnienia aportów z opodatkowania, należy stwierdzić, iż aporty są opodatkowane na zasadach ogólnych, tj. właściwych dla dostawy towarów bądź świadczenia usług.

Konsekwencją powyższego na gruncie aktualnie obowiązujących przepisów jest objęcie aportów opodatkowaniem VAT, na zasadach analogicznych do opodatkowania dostaw towarów lub świadczenia usług (z wyłączeniem aportu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części - art. 6 pkt 1 ustawy o VAT).

Ministerstwo Finansów w opracowanej przez siebie broszurze tłumaczącej zasady opodatkowania aportów stwierdziło w szczególności, że ". (..) Podleganie opodatkowaniu czynności wniesienia aportów oznacza, że:

1.

czynność wniesienia aportu będzie podlegała opodatkowaniu, jeśli wnoszącym aport będzie podatnik VAT,

2.

wniesienie aportu będzie podlegało opodatkowaniu jeśli przedmiotem aportu jest czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,

3.

aport będzie podlegał opodatkowaniu w sposób uzależniony od tego, co jest przedmiotem aportu".

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W świetle niniejszej regulacji Spółka z o.o. posiada status podatnika w podatku VAT. Aby aport podlegał opodatkowaniu podatkiem VAT, konieczne jest również spełnienie kryterium przedmiotowego, co jest równoznaczne z tym, że przedmiotem czynności aportu ma być dostawa towarów (w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT) bądź świadczenie usług (w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT).

Nieruchomość zabudowana uznawana jest za towar na potrzeby przepisów o VAT. Przy wnoszeniu aportu następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem aportu jak właściciel, a Spółka z o.o. obejmuje prawa udziałowe, co stanowi ekwiwalent wynagrodzenia. Prowadzi to do wniosku, że z uwagi na spełnienie kryterium podmiotowego i przedmiotowego wniesienie aportu będzie mieściło się w zakresie definicji odpłatnej dostawy towarów (w ten sposób wypowiedziała się również Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z dnia 5 stycznia 2009 r. nr IPPP1/443-1864/08-4/SM).

Z uwagi na spełnienie kryterium podmiotowego i przedmiotowego wniesienie aportem nieruchomości zabudowanej do Spółki w zamian za prawa udziałowe w Spółce komandytowej będzie czynnością objętą ustawą o podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. wprowadzonym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na mocy art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Przedmiotem wkładu niepieniężnego może być wszystko, co nie będąc pieniądzem, przedstawia jakąkolwiek wartość ekonomiczną mogącą się składać na kapitał zakładowy.

Za aport uważa się wkład niepieniężny wniesiony do spółki w zamian za prawa udziałowe, w postaci wartości niematerialnych (praw) lub rzeczy. Wniesienie wkładu wiąże się z przeniesieniem na spółkę wszelkich praw do przedmiotu wkładu, a więc także prawa własności, jeżeli przysługuje ono wspólnikowi.

Wniesienie aportu w postaci nieruchomości do spółki osobowej spełnia definicję odpłatnej dostawy towarów zawartej w art. 5 ust. 1 ustawy, a tym samym w rozumieniu art. 2 pkt 22 ustawy uznawane jest za sprzedaż, ponieważ dostawa ta odbywa się za wynagrodzeniem (wniesienie aportu spełnia przymiot odpłatności, istnieje bowiem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów a otrzymanym wynagrodzeniem w formie wyrażonych pieniężnie udziałów), a jej efektem jest przeniesienie na inny podmiot prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

Ze złożonego wniosku wynika, iż Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Komplementariuszem Spółki komandytowej jest Spółka z o.o. 13 listopada 2008 r. Spółka z o.o. nabyła działkę, na której rozpoczęła inwestycję budowlaną, polegającą na wzniesieniu Budynku Produkcyjno-Biurowego z parkingiem oraz budowie zbiornika na ścieki, zbiornika wodnego do celów ppoż. i odbioru wód deszczowych i dwóch zbiorników na gaz propan oraz zjazdu z drogi gminnej. Odbiór budowy nastąpił 17 lutego 2011 r.

Obecnie Spółka z o.o. planuje wnieść aportem do Spółki komandytowej wyżej opisaną nieruchomość zabudowaną w zamian za prawa udziałowe w Spółce komandytowej. Nieruchomość będąca przedmiotem wkładu nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki, w rozumieniu przepisów prawa podatkowego.

Biorąc pod uwagę cytowane powyżej przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że czynność wniesienia aportem przez Spółkę z o.o. nieruchomości zabudowanej do Spółki komandytowej w zamian za prawa udziałowe, prowadzić będzie do przeniesienia prawa do rozporządzania nią jak właściciel, a zatem stanowić będzie odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu.

Tut. Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym zdarzeniu przyszłym oraz we własnym stanowisku w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności dokumentowania czynności wniesienia aportem nieruchomości zabudowanej.v

Informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania aportu nieruchomości zabudowanej za czynność podlegającą ustawie o VAT. Kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu aportu została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 7 lipca 2011 r. nr ILPP1/443-602/11-5/AW. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia kwoty należnej przedmiotu aportu została załatwiona postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania z dnia 7 lipca 2011 r., nr ILPP1/443-602/11-6/AW.

Ponadto, informuje się, że kwestie dotyczące zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych zostaną załatwione odrębnymi pismami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl