ILPP1/443-58/14-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 24 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-58/14-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2014 r. (data wpływu 23 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2014 r. (data wpływu 28 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących realizację zadania pn. "Śladami dziedzictwa historycznego (...)" - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących realizację zadania pn. "Śladami dziedzictwa historycznego (...)". Dnia 28 lutego 2014 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Organizacja zarejestrowana została w KRS 9 listopada 2004 r. Towarzystwo posiada osobowość prawną, a swoją działalność opiera na pracy społecznej członków.

Celem działań Stowarzyszenia jest:

* krzewienie wiedzy o regionie;

* inspirowanie i organizowanie społecznej działalności na rzecz rozwoju kultury na terenie miasta i gminy;

* upowszechnianie dóbr kultury;

* działalność w zakresie turystyki i krajoznawstwa.

Towarzystwo realizuje swoje cele poprzez:

* organizowanie stałych form pracy kulturalno-oświatowej, np. wydawnictwa, wystawy, imprezy kulturalne, wycieczki;

* uczestniczenie w życiu samorządowym regionu i współdziałanie z władzami państwowymi, lokalnymi w zakresie celów statutowych;

* promowanie działalności gospodarczej;

* tworzenie izb pamiątek, galerii;

* współpraca z innymi towarzystwami regionalnymi, domami kultury, szkołami;

* inicjowanie opieki nad amatorską twórczością ludową;

* utrwalanie pamięci sylwetek wybitnych (...);

* pielęgnowanie tradycji regionalnych z dawnych "małych ojczyzn";

* kreowanie Ziemi (...) jako naszej "małej ojczyzny".

Operacja z założenia ma bardzo duży potencjał turystyczny dla całego obszaru. Oznakowanie oraz urządzenie obiektów, jak również wytyczenie ich w formie szlaków, w perspektywie stanowi bazę do rozwoju turystyki aktywnej z udziałem mieszkańców oraz turystów. Operacja promuje walory historyczne obszaru i zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu na szlaku historycznym w otoczeniu (...). Projekt opiera się na walorach historycznych, które stanowią nośnik wpływający na wzrost wiedzy i świadomości mieszkańców na temat historii miejsca w którym się mieszka lub mieszkało. Realizacja operacji buduje związek osoby z miejscem i jego historią, co w rezultacie, Wnioskodawca zakłada, że wpłynie na formuły organizowanych imprez, konkursów oraz spotkań. Projekt zakłada system oznakowań połączony w formułę szlaku, którego zwieńczeniem będzie miejsce w Ratuszu Gminnym gdzie znajdą się, nawiązujące do tematyki - eksponaty. Zakłada się, że wszystkie wymienione elementy wykraczać będą poza obszar oddziaływania i zachęcać zainteresowanych. Projekt w ciekawy i wartościowy sposób znakuje, urządza oraz upamiętnia przestrzeń publiczną Gminy. Operacja wpływa na poprawę wizerunku całej Gminy jako miejsca estetycznego i zachęcającego do odwiedzenia. Operacji towarzyszy materiał promocyjny w postaci folderu. W ramach projektu wolontariusze wykonają prace polegające na montażu witryn. Odwiedzający będą mogli oglądać wystawy, pamiątki, zdjęcia, przedmioty pamiątkowe dotyczące dziedzictwa historycznego i kulturowego Gminy. Poprzez organizację spotkań mieszkańcy Gminy oraz przyjezdni goście poznają historię, poszerzą swoją wiedzę. Nastąpi duża integracja społeczności poprzez wspólne zwiedzanie miejsca powstałego w wyniku realizacji projektu. Wzmocni się także poczucie tożsamości historycznej wśród mieszkańców, nastąpi także odbudowa więzi wspólnotowych, wzmocnienie dumy z trwałego i wielopokoleniowego zakorzenienia mieszkańców poprzez wspólne odkrywanie historii i dziejów. Zwiększy się świadomość młodych osób na temat historii własnego regionu.

Dnia 28 lutego 2014 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu stanu faktycznego wskazując, że:

1. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.

2. Efekty zrealizowanego projektu/zadania nie będą służyć Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy Stowarzyszenie Miłośników Ziemi W realizując zadanie pn.: "Śladami dziedzictwa historycznego (...)" ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur/innych dokumentów księgowych dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektów sfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej (działanie 413 PROW 2007-2013).

Zdaniem Wnioskodawcy, realizacja ww. projektu nie będzie prowadziła do tego, że Wnioskodawca stanie się czynnym podatnikiem podatku VAT.

Z uwagi na powyższe nie będzie mógł obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektu sfinansowanego ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej. Wnioskodawca nadal nie będzie miał obowiązku składania deklaracji VAT-7.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2013 r. - "działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych".

Na mocy art. 34 ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. - Prawo o stowarzyszeniach (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 79, poz. 855 z późn. zm.), stowarzyszenie może prowadzić działalność gospodarczą, według ogólnych zasad określonych w odrębnych przepisach. Dochód z działalności gospodarczej stowarzyszenia służy realizacji celów statutowych i nie może być przeznaczony do podziału między jego członków.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Jak stanowi art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z treści powyższych przepisów wynika, że odliczenie podatku naliczonego przysługuje tylko podatnikom podatku od towarów i usług, jeżeli nabyte towary i usługi służą czynnościom opodatkowanym, tzn. czynnościom, które generują podatek należny.

Natomiast prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony nie przysługuje m.in. przy nabyciu towarów i usług:

1.

wykorzystywanych do czynności nieobjętych zakresem opodatkowania podatkiem od towarów i usług (tzn. niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem),

2.

wykorzystywanych do czynności wprawdzie podlegających zakresowi opodatkowania podatkiem od towarów i usług, niemniej jednak na podstawie przepisów szczególnych zwolnionych od tego podatku.

Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikom prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

W myśl natomiast art. 88 ust. 4 ustawy - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. - obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się (...) do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

W myśl powyższej regulacji, z prawa do odliczenia podatku VAT skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Natomiast, w oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Powyższe oznacza, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze, jednak transakcja nie podlega opodatkowaniu.

Przepis art. 96 ust. 1 ustawy stanowi, że podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Stosownie zatem do powyższych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawca posiada osobowość prawną, a swoją działalność opiera na pracy społecznej członków. Realizuje także projekt pod nazwą "Śladami dziedzictwa historycznego (...)". Operacja z założenia ma bardzo duży potencjał turystyczny dla całego obszaru. Oznakowanie oraz urządzenie obiektów, jak również, wytyczenie ich w formie szlaków, w perspektywie stanowi bazę do rozwoju turystyki aktywnej z udziałem mieszkańców oraz turystów. Operacja promuje walory historyczne obszaru i zachęca do aktywnego spędzania wolnego czasu na szlaku historycznym w otoczeniu (...). Projekt zakłada system oznakowań połączony w formułę szlaku, którego zwieńczeniem będzie miejsce w Ratuszu Gminnym gdzie znajdą się, nawiązujące do tematyki - eksponaty. Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT. Efekty zrealizowanego projektu/zadania nie będą służyć Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto, art. 88 ust. 4 ustawy wyklucza odliczenie w odniesieniu do podmiotów niebędących zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT.

W analizowanej sprawie warunki uprawniające do odliczenia nie będą spełnione, gdyż Wnioskodawca nie jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT, a towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu nie będą związane z czynnościami opodatkowanymi tym podatkiem. Zatem, Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z realizowanym projektem.

Podsumowując, Stowarzyszenie realizując zadanie pn.: "Śladami dziedzictwa historycznego (...)" nie ma możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur lub innych dokumentów księgowych dotyczących zakupów dokonywanych w związku z realizacją projektów sfinansowanych ze środków funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.

Tutejszy Organ informuje ponadto, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Dotyczy to w szczególności sprawy uznania Wnioskodawcy za czynnego podatnika podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl