ILPP1/443-53/11-2/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-53/11-2/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2011 r. (data wpływu 13 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla żywności mrożonej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 10.31.14 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla żywności mrożonej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 10.31.14

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Prowadzone przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwo jest producentem żywności mrożonej, między innymi:

* pyz ziemniaczanych - produkt mrożony, przeznaczony do spożycia po ugotowaniu, składający się z wody, skrobi ziemniaczanej, grysu ziemniaczanego, płatków ziemniaczanych i soli,

* pyz z mięsem - produkt mrożony, przeznaczony do spożycia po ugotowaniu, składający się z ciasta ziemniaczanego (80%) i farszu mięsnego (20%). Skład ciasta ziemniaczanego: woda, skrobia ziemniaczana, grys ziemniaczany, płatki ziemniaczane, sól. Skład farszu mięsnego: woda, mięso wieprzowe lub wieprzowo-wołowe, cebula smażona, białko sojowe, bułka tarta, przyprawy,

* klusek śląskich - produkt mrożony, przeznaczony do spożycia po ugotowaniu, składający się z wody, płatków ziemniaczanych, skrobi ziemniaczanej i soli,

* kopytek - produkt mrożony, przeznaczony do spożycia po ugotowaniu, składający się z wody, płatków ziemniaczanych, mąki pszennej, skrobi ziemniaczanej i soli.

W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) nie występuje już grupa "przetwory z ziemniaków mrożone", do której wyroby te były dotychczas klasyfikowane. Zgodnie więc z wiedzą o składzie i technologii produkcji powyższych produktów Wnioskodawca zaklasyfikował ww. wyroby do grupy 10.31.14 - "ziemniaki przetworzone lub zakonserwowane, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Załącznik - wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% do ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej w grupie 10.3 wymienia wyłącznie:

* 10.31.11.0 - ziemniaki mrożone,

* 10.32 - soki z owoców i warzyw,

* 10.39.11.0 - warzywa mrożone,

* ex 10.39.21.0 - owoce i orzechy zamrożone, gotowane lub nie, z wyłączeniem orzechów.

W związku z tym, że załącznik nie wymienia wyrobów sklasyfikowanych do grupy 10.31.14, oznacza to, że ww. wyroby są opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 8%.

W związku z uzyskanymi informacjami z rynku o objęciu ww. wyrobów stawką 5% przez konkurencyjne firmy, Wnioskodawca wystąpił do Urzędu Statystycznego o wskazanie klasyfikacji, jednak w związku z tym, że interpretacje Urzędu Statystycznego w tej sprawie nie są decyzjami administracyjnymi i nie są wiążące, powstały wątpliwości co do prawidłowości zastosowanego grupowania oraz stawki.

Klasyfikowanie ww. produktów do grupy "ziemniaki mrożone" (PKWiU 10.31.11.0) lub do grupy "gotowe posiłki i dania z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2% (PKWiU 10.85.1), które dawały podstawę do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 5% Wnioskodawca uważa za niewłaściwe.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka jest właściwa stawka VAT dla wymienionych wyżej wyrobów.

Zdaniem Wnioskodawcy, w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) nie występuje już grupa "przetwory z ziemniaków mrożone", więc zgodnie z wiedzą o składzie i technologii produkcji wyrobów będących przedmiotem zapytania, Wnioskodawca zaklasyfikował je do grupy 10.31.14 - "ziemniaki przetworzone lub zakonserwowane, gdzie indziej niesklasyfikowane". Ww. produkty nie są klasyfikowane do grupy "ziemniaki mrożone" (PKWiU 10.31.11.0) lub do grupy "gotowe posiłki i dania z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%" (PKWiU 10.85.1).

Załącznik - wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5% do ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej nie wymienia wyrobów sklasyfikowanych do grupy 10.31.14, co zdaniem Wnioskodawcy oznacza, że ww. wyroby są opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 8%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do treści art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Od dnia 1 stycznia 2011 r. na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Ponadto, tut. Organ nie jest uprawniony do klasyfikowania usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - Komunikat Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) - zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). Natomiast w przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do produkowanych towarów, jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Podstawowa stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Ponadto ustawodawca przewidział obniżone stawki podatku oraz zwolnienia od podatku VAT dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług oraz określił warunki stosowania obniżonych stawek i zwolnień.

W myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednakże na podstawie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonego art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) oraz zmienionego art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

* stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

* stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Ponadto, w myśl obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 41 ust. 2a ustawy, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest producentem żywności mrożonej, m.in.: pyz ziemniaczanych, pyz z mięsem, klusek śląskich oraz kopytek, która dotychczas zaklasyfikowana była do grupy "przetwory z ziemniaków mrożone", aktualnie już nieistniejącej. Wątpliwości Zainteresowanego dotyczą określenia stawki podatku VAT przy sprzedaży własnych wyrobów mrożonych. Zgodnie z wiedzą o składzie i technologii własnej produkcji, Wnioskodawca zaklasyfikował ww. wyroby do grupy 10.31.14 - "ziemniaki przetworzone lub zakonserwowane, gdzie indziej niesklasyfikowane".

W załączniku nr 3 zawierającym "wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku w wysokości 8%", ustawodawca zawarł w poz. 26 produkty sklasyfikowane pod symbolem PKWiU ex 10.3 - "owoce i warzywa przetworzone i zakonserwowane, z wyłączeniem produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%".

Przez PKWiU ex - zgodnie z art. 2 pkt 30 ustawy - rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia lub obniżonej stawki podatku VAT tylko do towarów należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniającego określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce "Towar (grupa towarów)". Zatem, wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT lub zwolnienie dotyczy wyłącznie danego wyrobu z danego grupowania. W związku z powyższym, istotnym w przedmiotowej sprawie jest właściwe zaklasyfikowanie według PKWiU produkowanych przez Wnioskodawcę wyrobów.

Z kolei w załączniku nr 10 stanowiącym "wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%", ustawodawca w poz. 19 wymienia grupę ex 10.3 i wskazuje jako objęte tą stawką wyłącznie:

* 10.31.11.0 - ziemniaki mrożone;

* 10.32. - soki z owoców i warzyw;

* 10.39.11.0 - warzywa zamrożone;

* ex 10.39.21.0 - owoce i orzechy zamrożone, gotowane lub nie, z wyłączeniem orzechów.

Należy zatem wskazać, iż zaklasyfikowane przez Wnioskodawcę wyroby, o których mowa we wniosku, do PKWiU pod symbolem 10.31.14 nie zostały wymienione w powołanym wyżej załączniku nr 10 do ustawy poz. 19.

Reasumując, z uwagi na fakt, że z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca jest producentem produktów sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 10.31.14 - "ziemniaki przetworzone lub zakonserwowane, gdzie indziej niesklasyfikowane" - ich dostawa jest opodatkowana 8% stawką podatku od towarów i usług, zgodnie z poz. 26 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga fakt, że w myśl art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, w kompetencji Ministra Finansów nie mieści się analiza prawidłowości dokonanej przez Zainteresowanego we wniosku klasyfikacji towarów do właściwego grupowania statystycznego. Za prawidłową klasyfikację usług i towarów ponosi całkowitą odpowiedzialność wyłącznie jednostka sprzedająca towary i świadcząca usługi. Organ podatkowy może jedynie potwierdzić zasadność stosowanych przez podatnika stawek podatku VAT przy dostawie towarów i świadczeniu usług, prawidłowo przez niego zaklasyfikowanych. Wobec powyższego niniejsza interpretacja indywidualna wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Wnioskodawcę.

Ponieważ niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii klasyfikowania towarów do właściwego grupowania statystycznego, stwierdzenie Wnioskodawcy o zaklasyfikowaniu własnych wyrobów, tut. Organ przyjął jako element przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego bez dokonywania oceny jego prawidłowości, natomiast swoją interpretacją Organ objął jedynie wykładnię w zakresie właściwej stawki podatku od towarów i usług dla wymienionych przez Wnioskodawcę wyrobów.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT dla żywności mrożonej sklasyfikowanej pod symbolem PKWiU 10.31.14. Natomiast, kwestia dotycząca stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie zaklasyfikowania przedmiotowych wyrobów do grupy PKWiU została załatwiona postanowieniem o odmowie wszczęcia postępowania z dnia 12 kwietnia 2011 r., nr ILPP1/443-53/11-3/AW.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl