ILPP1/443-502/09-3/AI

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-502/09-3/AI

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 20 kwietnia 2009 r. (data wpływu 24 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku w związku z nieodpłatnym bądź częściowo odpłatnym przekazaniem odcinka sieci wodociągowej na rzecz innego podmiotu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku w związku z nieodpłatnym bądź częściowo odpłatnym przekazaniem odcinka sieci wodociągowej na rzecz innego podmiotu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca - Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W marcu 2009 r. Spółka zakończyła realizację projektu inwestycyjnego pn. "Przygotowanie infrastruktury dla - etap l". Na zrealizowanie tego projektu Spółka uzyskała dofinansowanie w ramach środków Działania 1.3 "Tworzenie korzystnych warunków dla rozwoju firm" Sektorowego Programu Operacyjnego - Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw w wysokości 87,5% wydatków kwalifikowanych, przy czym 75% tych środków pochodziło z Unii Europejskiej (publiczne środki wspólnotowe), zaś 12,5% z budżetu państwa (publiczne środki krajowe). W wyniku realizacji projektu wytworzono:

* na gruncie własnym - budynki i obiekty inżynierii lądowej i wodnej przeznaczone do wykorzystania na cele przyszłej działalności parku technologicznego,

* na gruncie będącym własnością Gminy - obiekty inżynierii lądowej i wodnej (tj.: rurociągi wodne i kanalizacyjne, sieć gazowa, linie elektroenergetyczne i telekomunikacyjne, infrastruktura odwodnieniowa, zbiornik retencyjny, sieć drogowa).

Realizacja projektu pozwoliła na utworzenie Parku Technologicznego, w skład którego wchodzi nowo wybudowany nowoczesny budynek Centrum Badań i Rozwoju oraz obszar ponad 22 ha działek inwestycyjnych uzbrojonych i wyposażonych w infrastrukturę techniczną i drogową. Instytucją zarządzającą Parkiem Technologicznym jest Spółka.

Na pokrycie wydatków inwestycyjnych Spółka zaciągnęła kredyt bankowy. Część wydatków ponoszonych w związku z realizacją inwestycji (87,5%) podlegała następnie refinansowaniu w ramach środków uzyskanych z dotacji.

W ramach realizowanego projektu zaplanowano m.in. usunięcie kolizji wynikającej z przebiegu należącego do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji odcinka istniejącej sieci wodociągowej, przebiegającego w poprzek działek przygotowywanych i przeznaczonych w ramach projektu pod przyszłe inwestycje produkcyjne. Działki te należą do Gminy oraz do Spółki. Po zakończeniu realizacji projektu będą udostępniane odpłatnie (sprzedawane, dzierżawione) inwestorom jako działki w pełni uzbrojone. Pozostawienie kolidującego odcinka sieci powodowałby niemożność pełnego wykorzystania terenów inwestycyjnych przez przyszłych inwestorów. Usunięcie kolizji polegało na wybudowaniu nowego odcinka wodociągu dł. 721,35 mb poprowadzonego wzdłuż granicy działek inwestycyjnych oraz usunięciu starej (kolidującej) części wodociągu o dł. 346,9 mb. Po wybudowaniu i dokonaniu stosownych odbiorów technicznych nowo wybudowany odcinek rurociągu został przyjęty na stan środków trwałych Spółki, połączony z istniejącą siecią wodociągową i uruchomiony. W związku koniecznością usunięcia kolizji Spółka poniosła spore nakłady finansowe. Obecnie chciałby ten nowy odcinek sieci wodociągowej, który jest elementem sieci zasilającej m.in. pobliskie osiedle mieszkaniowe i nieco bardziej oddalone zakłady produkcyjne, przekazać nieodpłatnie Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z tym, że nieodpłatne lub częściowo nieodpłatne przekazanie elementu infrastruktury nie powodowałoby konieczności naliczenia i odprowadzenia VAT należnego, a VAT naliczony przy wydatkach na wytworzenie tego elementu infrastruktury podlegał odliczeniu, należy dokonać korekty VAT zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, takiej korekty nie należy dokonywać, ponieważ po przekazaniu przedmiotowego elementu infrastruktury wydatki poniesione na jego wytworzenie nadal pozostają w funkcjonalnym związku z działalnością opodatkowaną Spółki. Usunięcie kolizji zostało przez Zainteresowanego bowiem wykonane w celu kontynuacji i zwiększenia działalności opodatkowanej i nadal będzie służyć temu celowi, choć przedmiotowy element infrastruktury nie będzie należeć do majątku Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Natomiast art. 90 ust. 1 cyt. ustawy stanowi, że w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, że istota podatku od towarów i usług opiera się m.in. na zasadzie, zgodnie z którą odliczenie podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów lub usług przysługuje podatnikowi, jeżeli towar ten lub usługa zostaną wykorzystane do realizacji czynności opodatkowanych tym podatkiem (art. 86 ust. 1 oraz art. 90 ust. 1 ustawy). W związku z powyższym, istotna jest kwestia rozliczenia podatku naliczonego od towarów lub usług nabytych z przeznaczeniem do realizacji czynności opodatkowanych, który w momencie ich zakupu podlegał odliczeniu. W przypadku bowiem gdy towary lub usługi nie służyły wyłącznie działalności opodatkowanej podatnika w całym okresie użytkowania, ponieważ zmieniło się ich przeznaczenie i stały się one przedmiotem czynności zwolnionej od podatku, zastosowanie znajdzie art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi, należy zastosować odpowiednio przepisy art. 91 ust. 1-6 ustawy o VAT.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca w ramach realizowanego projektu pn. "Przygotowanie infrastruktury dla Parku Technologicznego - etap l" zaplanował m.in. usunięcie kolizji wynikającej z przebiegu należącego do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji odcinka istniejącej sieci wodociągowej, przebiegającego w poprzek działek przygotowywanych i przeznaczonych w ramach projektu pod przyszłe inwestycje produkcyjne. Usunięcie kolizji polegało na wybudowaniu nowego odcinka wodociągu poprowadzonego wzdłuż granicy działek inwestycyjnych oraz usunięciu starej (kolidującej) części wodociągu. Po wybudowaniu i dokonaniu stosownych odbiorów technicznych nowo wybudowany odcinek rurociągu został przyjęty na stan środków trwałych Spółki, połączony z istniejącą siecią wodociągową i uruchomiony. Następnie Zainteresowany zamierza nieodpłatnie bądź częściowo odpłatnie przekazać Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji nowy odcinek sieci wodociągowej.

W związku z wydatkami poniesionymi na budowę ww. infrastruktury, Spółce jako czynnemu podatnikowi VAT wykonującemu wyłącznie czynności opodatkowane - przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wnioskodawca przedmiotowy teren, na którym znajduję się nowo wybudowany odcinek sieci wodociągowej, będzie wykorzystywać w prowadzonej przez siebie działalności, tj. będzie udostępniał odpłatnie (sprzedaż, dzierżawa) inwestorom jako działki w pełni uzbrojone.

Ponadto, w wydanej w dniu 10 lipca 2009 r. interpretacji indywidualnej nr ILPP1/443-502/09-2/AI stwierdzono, iż nieodpłatne lub częściowo odpłatne przekazanie odcinka sieci wodociągowej (znajdującego na terenie zarówno Gminy jak i Wnioskodawcy) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem, Wnioskodawca w związku z nieodpłatnym lub częściowo nieodpłatnym przekazaniem elementu infrastruktury, które to przekazanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie ma obowiązku dokonania korekty podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Informuje się ponadto, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku w związku z nieodpłatnym bądź częściowo odpłatnym przekazaniem odcinka sieci wodociągowej na rzecz innego podmiotu. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego bądź częściowo odpłatnego przekazania odcinka sieci wodociągowej na rzecz innego podmiotu została rozstrzygnięta w interpretacji z dnia 10 lipca 2009 r. nr ILPP1/443-502/09-2/AI.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl