ILPP1/443-5/10-2/AT

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-5/10-2/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana X, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2009 r. (data wpływu 4 stycznia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup wyposażenia sfinansowanego jednorazową dotacją otrzymaną z PUP ze środków PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup wyposażenia sfinansowanego jednorazową dotacją otrzymaną z PUP ze środków PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 8 grudnia 2009 r. jako niepełnosprawna osoba bezrobotna, Wnioskodawca otrzymał z Urzędu Pracy jednorazowe środki w kwocie 35.000,00 zł na rozpoczęcie działalności gospodarczej z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Są one przyznawane na podstawie art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w związku z art. 11 ust. 1 oraz art. 12a ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych. Jednoosobową działalność gospodarczą Wnioskodawca rozpoczął w dniu 1 stycznia 2010 r. zgodnie z wpisem do ewidencji działalności gospodarczej. z tym też dniem dokonał rejestracji jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Po rozpoczęciu działalności (zgodnie z postanowieniami umowy z PUP z dnia 2 grudnia 2009 r., Nr PFRON XX), otrzymane środki Wnioskodawca przeznaczy na zakup wyposażenia biura, niezbędne sprzęty, materiały biurowe o wartości poniżej 3.500,00, towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży oraz częściowo sfinansuje zakup samochodu dostawczego, który będzie środkiem trwałym. PUP zobowiązał Wnioskodawcę do złożenia oświadczenia, że nie będzie odliczał podatku VAT z faktur za zakupy sfinansowane otrzymanymi środkami w ramach zawartej z nimi umowy.

Wnioskodawca wskazał również, iż wszystkie wydatki będą dotyczyły towarów, które wykorzystywane będą do wykonywania czynności opodatkowanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy przysługuje Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup ww. wyposażenia sfinansowanego jednorazową dotacją otrzymaną z PUP ze środków PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych - będzie Wnioskodawcy przysługiwało jako podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Wszystkie bowiem wydatki będą dotyczyły towarów, które wykorzystywane będą do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podobne stanowisko prezentują organy podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2009 r., nr ILPP1/443-659/09-3/KG), czy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (interpretacja indywidualna z dnia 23 maja 2005 r. nr IPPP1/443-349/08-2/AK).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowe uprawnienie podatnika dotyczące obniżenia podatku należnego o podatek naliczony zostało zawarte w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z ww. przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podatnikami - stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy).

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje zatem podatnikom VAT czynnym w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Tym samym, powyższa zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Wobec powyższego, podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej.

Zaznaczyć należy, że prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawową cechą podatku od towarów i usług. Zapewnia ono bowiem neutralność tego podatku dla podatników VAT, przy jednoczesnym faktycznym opodatkowaniu konsumpcji. Ma ono zapewniać, że podatek płacony przez podatnika VAT przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych w działalności opodatkowanej nie będzie stanowił dla niego faktycznego kosztu (obciążenia finansowego). Stąd też możliwość odliczenia podatku naliczonego nie stanowi żadnego przywileju dla podatnika, lecz jest jego fundamentalnym i podstawowym uprawnieniem, wynikającym z samej konstrukcji podatku od towarów i usług jako podatku od wartości dodanej.

Ustawodawca umożliwił jednak podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.

Z treści wniosku wynika, że w dniu 8 grudnia 2009 r. Zainteresowany, jako niepełnosprawna osoba bezrobotna, otrzymał z Urzędu Pracy jednorazowe środki finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej, pochodzące z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. w dniu 1 stycznia 2010 r. Wnioskodawca dokonał rejestracji jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i zgodnie z wpisem do ewidencji rozpoczął jednoosobową działalność gospodarczą. Po rozpoczęciu działalności Zainteresowany zamierza przeznaczyć otrzymane środki finansowe na zakup wyposażenia biura, niezbędne sprzęty, materiały biurowe o wartości poniżej 3.500,00, towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży oraz częściowo sfinansować zakup samochodu dostawczego, który będzie środkiem trwałym. Ponadto, Wnioskodawca informuje, iż wszystkie wydatki będą dotyczyły towarów, które wykorzystywane będą do wykonywania czynności opodatkowanych.

Odnosząc zatem przedstawiony stan prawny do opisanego zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że została spełniona podstawowa przesłanka określona w cyt. art. 86 ust. 1 ustawy, gdyż jak wynika z wniosku, wymienione zakupy związane będą z wykonywaniem przez Wnioskodawcę czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, a to determinuje prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących przedmiotowe zakupy.

Zwraca się jednak uwagę na to, że w przypadku nabycia samochodu niespełniającego ustawowych warunków, kwotę podatku naliczonego stanowić może 60% kwoty podatku określonej w fakturze - nie więcej jednak niż 6.000 zł (art. 86 ust. 3 ustawy).

Ponadto, należy zauważyć, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie wyłączają prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku dokonywania zakupów sfinansowanych w postaci dotacji otrzymanej z PUP ze środków PFRON. Źródło pochodzenia środków finansowych na pokrycie wydatków nie ogranicza prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wszelkie ograniczenia w zakresie przysługującego podatnikowi prawa do odliczenia podatku naliczonego (tekst jedn. wyjątki od zasady przewidzianej przepisem art. 86 ust. 1 ustawy) wynikają z przepisów prawa podatkowego (zarówno z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do ustawy). Przepisy w tym zakresie nie warunkują prawa do odliczenia podatku od źródła jego finansowania.

Zatem, podpisane oświadczenie złożone w PUP nie stanowi przeszkody do odliczenia podatku VAT od przedmiotowych zakupów. Może natomiast spowodować konsekwencje prawne lub finansowe związane z wypłaconymi środkami pieniężnymi w ramach PFRON.

Reasumując, Wnioskodawcy - zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy - będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem towarów i usług pokrywanych ze środków pochodzących z otrzymanej dotacji pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.

W niniejszej interpretacji indywidualnej został załatwiony wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup wyposażenia sfinansowanego jednorazową dotacją otrzymaną z PUP ze środków PFRON na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Natomiast, wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie załatwiony odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl