ILPP1/443-499/09-2/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 6 lipca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-499/09-2/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. (...), przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2009 r. (data wpływu: 24 kwietnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za odpłatną dostawę wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za odpłatną dostawę wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: "Spółka Otrzymująca") wkład niepieniężny w postaci środków trwałych. Przedmiotem wkładu będą budynki i budowle wraz z gruntami oraz prawem wieczystego użytkowania gruntów. Przedmiot wkładu nie będzie stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

Zarówno Spółka Wnosząca jak i Spółka Otrzymująca są czynnymi podatnikami podatku od towarów i usług. Przy nabyciu środków trwałych będących przedmiotem wkładu niepieniężnego Spółka Wnosząca odliczyła w całości naliczony podatek VAT (w zakresie w jakim nabycie środków trwałych podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT).

Przedmiot wkładu może obejmować środki trwałe kwalifikujące się na zwolnienie od podatku VAT przy ich dostawie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (tj. budynki, budowle lub ich części, dla których pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą upłynąłby okres dłuższy niż 2 lata), bądź art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy VAT (budynki, budowle w stosunku do których Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego).

W zamian za wniesienie wkładu niepieniężnego, Spółka Wnosząca obejmie udziały w Spółce Otrzymującej, o określonej wartości nominalnej (równej kwocie, o którą zostanie podwyższony kapitał zakładowy Spółki Otrzymującej). Spółka nie wyklucza, iż z uzasadnionych przyczyn o charakterze ekonomiczno - prawnym, na kapitał zakładowy Spółki Otrzymującej może być przelana tylko część wartości wkładu, natomiast pozostała część może zasilić kapitał zapasowy (tj. rozpoznane zostanie agio). W takiej sytuacji wartość wkładu niepieniężnego przewyższy nominalną wartość udziałów otrzymanych przez Spółkę Wnoszącą.

Spółka zamierza dokonać wkładu niepieniężnego po dniu 31 marca 2009 r., tym samym nie będzie miał zastosowania § 38 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336), który przewiduje, iż w okresie do dnia 31 marca 2009 r., w przypadku wnoszenia wkładów niepieniężnych (aportów) do spółek prawa handlowego i cywilnego może być stosowane zwolnienie od podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy wniesienie wkładu niepieniężnego stanowi odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wniesienie wkładu niepieniężnego do Spółki Otrzymującej stanowi odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Pojęcie dostawy towarów ustawodawca zdefiniował w art. 7 ust. 1 cyt. ustawy. Zgodnie z tym przepisem pod pojęciem dostawy towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zważywszy, iż bezpośrednim skutkiem dokonania wkładu niepieniężnego jest przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem wkładu na Spółkę Otrzymującą (Spółka Otrzymująca zyskuje w tym przypadku faktyczne władztwo nad przedmiotem wkładu), wniesienie wkładu spełnia definicję dostawy towarów. Ponadto, nie powinno również budzić wątpliwości, iż dostawa towarów w formie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej ma charakter odpłatny, gdyż w tym przypadku Spółka Wnosząca otrzymuje w zamian udziały o określonej wartości nominalnej. Istnieje zatem związek pomiędzy dokonaniem dostawy a otrzymaniem wynagrodzenia w postaci udziałów, gdzie Spółka Wnosząca otrzymuje udziały jako skutek przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotem wkładu na Spółkę Otrzymującą.

Należy więc uznać, iż istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy otrzymaną zapłatą przez Spółkę Wnoszącą a wykonanym świadczeniem. Otrzymana zapłata jest konsekwencją wykonania świadczenia w postaci przeniesienia prawa do rozporządzania przedmiotem wkładu.

Wniesienie wkładu niepieniężnego do spółki kapitałowej spełnia zatem definicję odpłatnej dostawy towarów zawartą w art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.

Stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w piśmie Ministra Finansów z dnia 17 marca 2007 r. skierowanym do Dyrektorów Izb Skarbowych (PT5-033-13/EK/2006/AP-7828/7789), jak i w interpretacjach indywidualnych (np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 5 stycznia 2009 r. IPPP1/443-1864/08-4/SM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania za odpłatną dostawę wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

* ustalenia podstawy opodatkowania wkładu niepieniężnego wniesionego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

* sposobu ustalania obowiązku podatkowego,

* momentu powstania obowiązku podatkowego w związku z wniesieniem w formie aportu budynków i budowli,

* możliwości zastosowania zwolnienia od podatku towarów wniesionych jako wkład niepieniężny do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością,

* możliwości zrezygnowania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w związku z wniesieniem wkładu niepieniężnego do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

zawarte zostały w odrębnych interpretacjach o nr: ILPP1/443-499/09-3/BD, ILPP1/443-499/09-4/BD, ILPP1/443-499/09-5/BD, ILPP1/443-499/09-6/BD i ILPP1/443-499/09-7/BD z dnia 6 lipca 2009 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl