ILPP1/443-451/07-2/BP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 29 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-451/07-2/BP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana Z. A., przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2007 r. (data wpływu: 30 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towaru i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 16 marca 2007 r. Wnioskodawca oraz jego małżonka zakupili działkę budowlaną, a następnie rozpoczęli budowę domu jednorodzinnego. Usytuowanie słupa trakcji elektrycznej w sąsiedztwie wznoszonego budynku sprawiło, że nieruchomość straciła na atrakcyjności. W dniu 25 lipca 2007 r. małżonkowie zawarli umowę przedwstępną, w której zobowiązali się doprowadzić budowę do stanu surowego otwartego i sprzedać nieruchomość za cenę 450.000 złotych z 7% podatkiem VAT. W dniu 4 września 2007 r. została zawarta przyrzeczona umowa sprzedaży.

Wnioskodawca nie miał zamiaru prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami, co więcej nigdy nie prowadził jakiejkolwiek działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż nieruchomości nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Według Wnioskodawcy nastąpiło zbycie majątku osobistego. Wnioskodawca podkreśla, że nabył działkę budowlaną z zamiarem budowy domu jednorodzinnego. Do sprzedaży nieruchomości skłoniło go dopiero usytuowanie słupa trakcji elektrycznej w sąsiedztwie wznoszonego budynku. Wnioskodawca stwierdził, że nie miał zamiaru prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na obrocie nieruchomościami, co więcej nigdy nie prowadził jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Wnioskodawca postrzega działalność gospodarczą jako planowe działanie zmierzające do osiągnięcia zysku oraz ponoszenie kosztów związanych z planowanymi działaniami, m.in. zakup towaru w celu odsprzedaży z zyskiem. W opinii Wnioskodawcy w przedstawionym stanie faktycznym nie można mówić o działalności gospodarczej, ponieważ uzyskane ze sprzedaży pieniądze nie posłużą do sfinansowania nabycia innych nieruchomości. Wnioskodawca wskazuje na zasadę potrącalności podatku VAT. Osoba, która odsprzedaje towar z zyskiem w przypadku, gdy od sprzedaży odprowadza podatek, ma prawo do odliczenia podatku, który zapłaciła przy zakupie tych towarów. Wnioskodawca przy zakupie nieruchomości nie miał prawa do odliczenia podatku. Prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym przypadku przepada. Zasada neutralności podatku VAT polega na tym, że podatek nie powinien powodować ani wzrostu, ani spadku cen. Sprzedający towary, który nie może obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów, przerzuca ciężar podatku na nabywców, co sprawia, że ceny towarów są wyższe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 cyt. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Według art. 2 pkt 6 ww. ustawy towarami są rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług ustawodawca ustanowił zwolnienie od podatku dla dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie od podatku nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

W myśl art. 2 pkt 12 cyt. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2007 r. za obiekty budownictwa mieszkaniowego uważa się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. W obecnym stanie prawnym, tj. obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. na mocy art. 2 pkt 12 ww. ustawy za obiekty budownictwa mieszkaniowego uważa się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Z objaśnień zawartych w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) - Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm. wynika, że przez obiekty budowlane rozumie się konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych, natomiast przez budynki rozumie się zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych, przystosowane do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

W przedstawionym stanie faktycznym Wnioskodawca wraz z małżonką sprzedał nieruchomość obejmującą grunt oraz budowę domu jednorodzinnego doprowadzoną do stanu otwartego surowego. Ponieważ doprowadzenie budowy do stanu surowego otwartego oznacza wykonanie ścian nośnych, kominów, stropu nad parterem, więźby oraz pokrycia dachowego, należy uznać, że w opisanym stanie rzeczy mamy do czynienia z budynkiem sklasyfikowanym w grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowalnych 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne.

Zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, dotyczy dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego na rynku wtórnym, a więc nie może z niego korzystać dostawa gruntu z budową domu jednorodzinnego doprowadzoną do stanu surowego otwartego.

Zakres opodatkowania podatkiem VAT wyznacza nie tylko czynnik przedmiotowy - opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów lub odpłatne świadczenie usług, ale także czynnik podmiotowy - czynności musi wykonywać podatnik działający w tym charakterze.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Działalność gospodarcza, stosownie do art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje:

* wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy;

* czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zasady wykładni językowej i funkcjonalnej definicji działalności gospodarczej prowadzą do wniosku, że działalność gospodarczą stanowi profesjonalny obrót, wykonywany w sposób ciągły oraz zorganizowany. Z działalnością gospodarczą mamy do czynienia również wtedy, gdy określone czynności są wykonywane wprawdzie sporadycznie lub nawet jednorazowo, jednak okoliczności dostawy towarów lub świadczenia usług wskazują na zamiar częstotliwości.

Definicja działalności gospodarczej z art. 15 ust. 2 ww. ustawy wśród wielu aktywności wymienia "wszelką działalność <...> handlowców", czyli podmiotów trudniących się handlem. Według "Innego słownika języka polskiego" pod red. M. Bańko (Wydawnictwo Naukowe PWN 2000, t. 1, s. 500) "handel" oznacza "działalność polegającą na sprzedawaniu, kupowaniu lub wymianie towarów i usług między ludźmi, przedsiębiorstwami lub krajami". Pod pojęciem handlu rozumie się dokonywanie w sposób zorganizowany zakupów towarów w celu ich odsprzedaży.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył działkę budowlaną z zamiarem budowy domu jednorodzinnego, a do sprzedaży nieruchomości skłoniło go usytuowanie słupa trakcji elektrycznej w sąsiedztwie wznoszonego budynku. W opisanym stanie rzeczy Wnioskodawcy nie można uznać za handlowca. Wnioskodawca sprzedał nieruchomość stanowiącą majątek osobisty jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej w warunkach świadczących o tym, że wspomnianej czynności nie wykonał z zamiarem jej powtarzania (kontynuowania) i nie zmierzał do nadania jej stałego charakteru.

Reasumując, należy stwierdzić, że dostawa nieruchomości obejmującej grunt oraz budowę domu jednorodzinnego doprowadzoną do stanu otwartego surowego przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, pod warunkiem, że Wnioskodawca nie zarejestrował się jako czynny podatnik podatku VAT.

Wątpliwości w sprawie budzi opis stanu faktycznego, z którego wynika, że cena nieruchomości została określona z 7% stawką podatku VAT, a umowa sprzedaży została już zawarta. Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 108 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku gdy osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl