ILPP1/443-438/09-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-438/09-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 6 kwietnia 2009 r. (data wpływu 8 kwietnia 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 czerwca 2009 r. (data wpływu 15 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek budowlanych wraz z budynkiem - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy działek budowlanych wraz z budynkiem. Dnia 15 czerwca 2009 r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek o informacje w zakresie stanu faktycznego sprawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W roku 1997 Wnioskodawca wraz z małżonką - w ramach majątku wspólnego - kupił nieruchomość w X, w skład której wchodziło prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz własność budynku. Przy zakupie nie naliczono podatku od towarów i usług. W roku 2003 dokupiono prawo użytkowania wieczystego bezpośrednio przylegającej działki w ramach dodzielenia w celu poprawy zagospodarowania użytkowanej dotychczas nieruchomości - zakup był opodatkowany podatkiem od towarów i usług, którego Zainteresowany wraz z małżonką nie odliczyli.

Sprzedaż działki dodzielonej Urząd Miasta dokonał na rzecz Wnioskodawcy zawierając w akcie notarialnym klauzulę o niemożliwości zbycia jej w przyszłości jako odrębnej nieruchomości, tzn. że może być sprzedana jedynie wspólnie z nieruchomością, do której była dodzielona.

W roku 2006 Wnioskodawca wraz z małżonką wystąpił do Urzędu Miasta w X o podział na dwie części zakupionej w 1997 r. działki, z zamiarem wybudowania odrębnego budynku mieszkalnego. Jednakże w grudniu 2008 r. sprzedano ww. nieruchomości jednemu nabywcy, jednym aktem notarialnym.

Dnia 15 czerwca 2009 r. Zainteresowany uzupełnił wniosek o informacje w zakresie stanu faktycznego sprawy wyjaśniając, iż nie prowadzi działalności gospodarczej oraz nie jest podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca nie nabył nieruchomości (prawa użytkowania wieczystego) celem prowadzenia na niej działalności gospodarczej i nie jest rolnikiem ryczałtowym. Zainteresowany jest rolnikiem - opłaca podatek rolny w gminie - jednak nie zbywa odpłatnie płodów rolnych oraz nie użyczał w sposób odpłatny przedmiotowych działek. Nabycia nieruchomości w roku 2003 dokonano prywatnie do własnych celów i w związku z tym nabyciem Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku. W przeszłości, tj. w roku 1991, Wnioskodawca dokonał zakupu działki rolnej, którą sprzedał w roku 1997 r. Działki, o których mowa we wniosku, Zainteresowany sprzedał jednym aktem notarialnym jednemu nabywcy, ponieważ zmieniał miejsce zamieszkania. Działka zakupiona w 2003 r. zgodnie z zapisem w akcie notarialnym nie mogła być odrębnie zbyta ponieważ została dodzielona na poprawę zagospodarowania. Natomiast działkę niezabudowaną powstałą w wyniku podziału, Wnioskodawca sprzedał, gdyż kupujący tym uwarunkował sfinalizowanie transakcji. Nieruchomości nabyte w roku 1997 oraz w roku 2003 w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta X to "M" - tereny zabudowy mieszkaniowej mieszanej jednorodzinnej i wielorodzinnej niskiej intensywności oraz "U" tereny usługi.

Wnioskodawca poniósł nakłady finansowe na budynek posadowiony na działce, jednak nie przekroczyły one 30% wartości początkowej budynku. Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku związanego z poniesionymi na budynek nakładami.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jednorazowa sprzedaż działek i budynku stanowiących majątek osobisty w ramach wspólnoty małżeńskiej jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonanie czynności podlegającej opodatkowaniu skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego tylko wtedy, jeżeli czynność ta została wykonana w ramach działalności gospodarczej. Zakresem ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług nie będzie zatem objęta sprzedaż nieruchomości realizowana przez osoby fizyczne, stanowiącej ich majątek osobisty. Nie ma ona bowiem cech działalności zorganizowanej, prowadzonej w sposób ciągły, a działki były zakupione na potrzeby własne bez zamiaru dalszej ich odsprzedaży.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju. Odpłatną dostawę towarów stanowi również czynność polegająca na zbyciu prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Stosownie natomiast do art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Wskazać jednakże należy, iż nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonane przez podatnika.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Aby zatem dostawę towarów (nawet jednorazową) uznać za działalność gospodarczą, należy wykazać, że w momencie jej realizacji podatnik działając w charakterze producenta, handlowca lub usługodawcy, miał zamiar dokonywać takich czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przez niego towary czy usługi zostały nabyte w celu spożytkowania ich do wykonywania tej czynności.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w roku 1997 Wnioskodawca wraz z małżonką nabył prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z prawem własności budynku. W roku 2003 dokupiono prawo użytkowania wieczystego bezpośrednio przylegającej działki. Celem jej zakupu była poprawa zagospodarowania już użytkowanej nieruchomości. Jednocześnie wraz z nabyciem działki poprawiającej użytkowanie, w akcie notarialnym zastrzeżono brak możliwości odrębnego zbycia obydwu działek. Natomiast w roku 2006 Wnioskodawca wraz z małżonką wystąpił o podział nabytej w roku 1997 nieruchomości na 2 części. Podział ten miał umożliwić powstanie dwóch działek i skutkować budową odrębnego budynku mieszkalnego. W grudniu 2008 r. Wnioskodawca wraz z małżonką zbył ww. nieruchomości wraz z budynkiem. Transakcja nastąpiła jednym aktem notarialnym, i wynikała z faktu zmiany miejsca zamieszkania. Wnioskodawca w przeszłości, tj. w roku 1997 dokonał tylko jednej transakcji zbycia działki.

Zainteresowany nie jest rolnikiem ryczałtowym i nie dokonywał sprzedaży płodów rolnych. Wnioskodawca, przedmiotowych działek nie użyczał osobom trzecim. Ponadto nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest podatnikiem podatku VAT.

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz stan faktyczny sprawy wskazać należy, iż w przedmiotowej sprawie brak przesłanek pozwalających uznać, że dokonujący sprzedaży gruntu wraz z budynkiem wystąpi w charakterze podatnika. Wnioskodawca nie posiada status rolnika ryczałtowego i nie zbywał odpłatnie płodów rolnych. Dokonana uprzednio - tj. w roku 1997 - sprzedaż działki rolnej miała - uwzględniając 12 letni upływ czasu do dokonania czynności - charakter incydentalny a wręcz sporadyczny. Nie bez znaczenia są tu także okoliczności zbycia działek, tj. zmiana miejsca zamieszkania oraz fakt, iż sprzedaż działki nabytej w roku 2003 mogła być dokonana jedynie wspólnie z nieruchomością, do której była ona dodzielona (skutkiem czego zbycie nastąpiło jednym aktem notarialnym). W takim kształcie sprawy nie można stwierdzić, że nabyciu obydwu nieruchomości przez Wnioskodawcę, towarzyszył zamiar ich późniejszego zbycia (na jednej z działek Zainteresowany zamieszkiwał a drugą nabył dla polepszenia warunków użytkowania już nabytej działki), a także wykorzystywania gruntu w sposób ciągły do celów zarobkowych. Zatem dostawca sprzedając grunt korzysta z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co nie jest wykonywaniem działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. W konsekwencji powyższego nie można uznać Wnioskodawcy za podatnika w związku z dostawą działek (prawa użytkowania wieczystego działek). Brak takiego charakteru odnosi się także do dostawy budynku posadowionego na przedmiotowym gruncie.

Reasumując, Wnioskodawca dokonując zbycia nieruchomości obejmującej dwie działki (prawo użytkowania wieczystego dwóch działek) wraz z posadowionym na jednej z nich domem, nie wypełnia przesłanek skutkujących uznaniem za podmiot określony w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, tj. podatnika. W konsekwencji czynność sprzedaży nieruchomości nie stanowiła czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl