ILPP1/443-412/09-2/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 czerwca 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-412/09-2/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej (...), przedstawione we wniosku z dnia 25 marca 2009 r. (data wpływu: 2 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępniania urządzeń, mediów usługodawcom - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 kwietnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania udostępniania urządzeń, mediów usługodawcom.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka (dalej:..), prowadzi działalność podstawową w zakresie kopalnictwa rud miedzi, produkcji miedzi oraz produkcji metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca zawiera z kontrahentami zewnętrznymi - usługodawcami, umowy na świadczenie niektórych usług np. dołowych (podziemia), czy prowadzenia stołówek, m.in. w celu wydawania posiłków profilaktycznych.

W konsekwencji świadczenia tych usług przez usługodawców na rzecz (...), Spółka udostępnia usługodawcy własne towary i usługi: windy, transport podziemny, energię elektryczną, wodę, możliwość korzystania z łaźni itp.

Korzystanie przez usługodawcę z ww. towarów i usług, którymi jak właściciel rozporządza (...), służy wyłącznie wykonaniu usług będących przedmiotem umowy zawieranej przez usługodawcę, gdyż np.:

* firma, która w Spółce prowadzi stołówkę, pobiera energię elektryczną do zasilania lodówek, w których przechowuje posiłki profilaktyczne wydawane pracownikom (...),

* firma, która wykonuje prace dołowe pod ziemią, celem wykonania zleconych przez Spółkę prac, musi przemieścić się do kopalni (pod ziemię), wykorzystując windy szybowe oraz transport podziemny Spółki, wykonując zaś określone prace pod ziemią dla zasilania własnych urządzeń wykorzystuje energię elektryczną Spółki, natomiast po zakończeniu pracy pracownicy usługodawcy korzystają z łaźni Spółki.

Za powyższe udostępnianie, Spółka nie zamierza pobierać wynagrodzenia, ponieważ jest ono elementem szerszej, kooperacyjnej współpracy. Korzystanie przez kontrahenta z ww. towarów i usług stanowiących majątek Spółki, wpłynie na ostateczną cenę usługi świadczonej przez usługodawcę.

Wobec faktu, że Spółka wykonuje działalność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT (w Spółce proporcja, o której mowa w art. 90 ustawy o VAT, stanowi corocznie ponad 98%), podatek naliczony VAT od nabycia towarów i usług, które byłyby udostępnione usługodawcom w celu wykonania przez nich na rzecz Spółki usług, będzie podlegał w całości odliczeniu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne udostępnienie przez Spółkę towarów i usług dla usługodawcy, w celu wykonania usługi na rzecz Spółki, stanowić będzie odrębną czynność opodatkowaną podatkiem VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne udostępnienie przez Spółkę własnych towarów i usług usługodawcy, w celu wykonania przez niego usługi na rzecz Spółki, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stosownie do zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy). Natomiast świadczenie usług oznacza każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej i jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy).

Stosownie do zapisu art. 7 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, przekazanie towarów bez wynagrodzenia oraz nieodpłatne świadczenie usług na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem - nie podlega opodatkowaniu VAT.

Zauważyć należy, że korzystający (usługodawca) nie będzie miał swobody w dysponowaniu udostępnionym majątkiem, musi wykorzystywać go w ściśle określony sposób, w celu należytego wykonania usługi podstawowej świadczonej na rzecz (...).

Jest to zdaniem Spółki tzw. umowa toolingowa. Zgodnie z definicją umowa taka zakłada m.in. udostępnienie kontrahentowi urządzeń/mediów, wykorzystywanych przez niego w ramach wspólnego przedsięwzięcia, gdzie jedna ze stron zobowiązuje się do udostępnienia (bez przenoszenia prawa własności) drugiej stronie określonych środków, które mają być wykorzystane przez tę druga stronę do wykonywania uzgodnionych działań na rzecz strony udostępniającej te środki. Obie strony takiej umowy dwustronnie zobowiązującej odnoszą korzyści - dający sprzęt/udostępniający media, zobowiązuje się m.in. do czasowego przekazania go/udostępnienia mediów kontrahentowi, kontrahent zaś do świadczenia na rzecz udostępniającego określonych usług.

Stanowisko takie podzielają organy podatkowe m.in. w interpretacji: Naczelnika Urzędu Skarbowego w Białymstoku, pismo z dnia 17 sierpnia 2005 r., znak RO-XV/443/VAT-428/53/RF/05, Naczelnika Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, pismo z dnia 7 grudnia 2004 r., znak III MUS-WP/434/1506 oraz pismo z dnia 1 czerwca 2006 r., znak 1473/532/WD/423/28/06/ES. Również Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 23 kwietnia 2008 r. sygn. akt l FSK 1788/07 uznał, że udostępnienie maszyn, urządzeń w celu dokonania określonych działań i wytwarzania produktów nie jest odrębnym świadczeniem. Jest to element świadczenia kooperanta i nie należy rozpatrywać go jako odrębnego tytułu do opodatkowania. Tego rodzaju czynności o charakterze technicznym, pomocniczym, nie mają samodzielnej racji bytu bez realizacji usługi produkcji czy montażu, do których wykonania są niezbędne.

Mając powyższe na uwadze (...) wnosi o potwierdzenie zajętego stanowiska.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Za odpłatne świadczenie usług należy uznać, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1.

przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2.

zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3.

świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Powyższe oznacza, że zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, usługi o charakterze nieodpłatnym jako nie mieszczące się w zakresie opodatkowania podatkiem VAT - nie podlegają opodatkowaniu. Jednak tak jak w przypadku dostawy towarów (art. 7 ust. 2 ustawy) również w przypadku świadczenia usług określono wyjątki od tej zasady, zgodnie z którymi opodatkowaniu podatkiem VAT podlega również świadczenie usług niemające charakteru odpłatnego.

Stosownie do art. 8 ust. 2 ww. ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług muszą być spełnione łącznie dwa warunki, a mianowicie:

* brak związku świadczonych usług z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem,

* istnienie prawa podatnika do odliczenia w całości lub w części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Za usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności gospodarczej. Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie kopalnictwa rud miedzi, produkcji miedzi oraz produkcji metali szlachetnych i pozostałych metali nieżelaznych, zawiera z kontrahentami zewnętrznymi - usługodawcami, umowy na świadczenie usług np. dołowych (podziemia), czy prowadzenia stołówek, m.in. w celu wydawania posiłków profilaktycznych.

W konsekwencji świadczenia tych usług przez usługodawców na rzecz (...), Spółka udostępnia usługodawcy własne towary i usługi: windy, transport podziemny, energię elektryczną, wodę, możliwość korzystania z łaźni itp. Korzystanie przez usługodawcę z ww. towarów i usług, służy wyłącznie wykonaniu usług będących przedmiotem umowy zawieranej przez usługodawcę.

Za powyższe udostępnianie, Spółka nie zamierza pobierać wynagrodzenia, ponieważ jest ono elementem szerszej, kooperacyjnej współpracy. Korzystanie przez kontrahenta z ww. towarów i usług stanowiących majątek Spółki, wpłynie na ostateczną cenę usługi świadczonej przez usługodawcę.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych należy stwierdzić, że czynności udostępniania usługodawcom własnych wind, transportu podziemnego, energii elektrycznej, wody, możliwości korzystania z łaźni itp. nie uznaje się za nieodpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2 ustawy, bowiem udostępnianie to stanowi element składowy współpracy stron i ma na celu umożliwienie realizacji zleceń udzielonych przez Spółkę. Zatem udostępnianie majątku Spółki - wkalkulowane w cenę wynagrodzenia - ma charakter pomocniczy i jest składnikiem usługi głównej, nie mającym samodzielnej racji bytu. Tym samym nie będzie traktowane jako odrębne świadczenie usług, stanowiące przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Nadmienia się, iż w niniejszej interpretacji nie odniesiono się do prawa Wnioskodawcy do odliczenia podatku VAT, ponieważ kwestia ta nie była przedmiotem zapytania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl