ILPP1/443-410/08-2/MK - Stawka podatku VAT stosowana do publikacji nutowych wraz z płytą kompaktową.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-410/08-2/MK Stawka podatku VAT stosowana do publikacji nutowych wraz z płytą kompaktową.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej przedstawione we wniosku z dnia 10 kwietnia 2008 r. (data wpływu 17 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT stosowanej do publikacji nutowych wraz z płytą kompaktową - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT stosowanej do publikacji nutowych wraz z płytą kompaktową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca dokonał w kwietniu tego r. importu nut w zestawie z płytą kompaktową. Nuty składają się z książki wraz z zapisem nutowym. Częścią składową jest płyta kompaktowa wraz z nagranym akompaniamentem (fortepianowym lub orkiestrowym). Muzyk korzystający z produktu gra melodię zapisaną w nutach, natomiast z płyty CD odtwarzany jest akompaniament. Płyta CD stanowi integralną cześć publikacji.

Agencja celna opierając się na WIT (Wiążąca Informacja Taryfowa) Nr (...) z dnia 30 marca 2005 r. oraz (...) z dnia 14 maja 2002 r. określiła kod nomenklaturowy na wyżej wymienioną publikację jako (...) co oznacza "Nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione".

W dokumencie SAD Nr (...) z dnia 10 kwietnia 2008 r. Agencja Celna określiła stawkę VAT-u zgodnie z kodem nomenklaturowym (...) na produkt: publikacja nutowa wraz z płytą CD - 7%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy właściwe jest stosowanie 7% stawki VAT na publikację nutową, której częścią składową jest płyta kompaktowa (czyli stosowanie kodu PKWiU 22.11.34-00.10)?

Zdaniem Wnioskodawcy, istotą produktu są nuty zawarte w publikacji. Muzyk dokonuje zakupu publikacji ze względu na zapis nutowy. Płyta CD jest częścią składową publikacji i stanowi tylko jej uzupełnienie. Materiał nagrany na płycie CD nie stanowi żadnej wartości użytkowej bez zapisu nutowego zawartego w publikacji.

Analogicznym produktem do publikacji nutowych, są książki innego wydawnictwa, które wydawane są w zestawie z płytą CD. Na ten produkt stosowany jest kod PKWiU 22.11 oraz stawka VAT 0%

Wnioskodawca argumentuje, iż Dyrektor Izby Celnej w Warszawie, wydając "Wiążącą Informację Taryfową" Nr (...) z dnia 30 marca 2005 r. określił kod nomenklatury na podobny produkt jako (...) co oznacza "Nuty drukowane lub w rękopisie, nawet ilustrowane lub oprawione" określając tym samym stawkę VAT 7%.

Wnioskodawca jest zdania, że na publikacje nutowe w zestawie z płytą CD, powinien być stosowany kod PKWiU 22.11.34-00.10 oraz 7% stawka VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zarówno towary jak i usługi (za wyjątkiem usług elektronicznych) są identyfikowane na podstawie przepisów o statystyce publicznej zgodnie z art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy.

Co do zasady stawka podatku - na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Stosownie do treści § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2008 r. - obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Analiza przepisu powołanego rozporządzenia wykonawczego wskazuje, iż obniżona zerowa stawka podatku VAT zastosowanie ma do dostawy w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU ex 22.11. Przepis jednocześnie neguje zastosowanie ww. stawki podatku do dostawy krajowej i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek.

Kluczowe dla sprawy treści znajdują się w załączniku Nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z przeznaczeniem załącznika zawarte w nim towary oraz usługi opodatkowane są preferencyjną stawką podatku VAT, tj. 7%.

W pozycji Nr 48 załącznika (ex. 22.11) zawarto: książki (oznaczone stosowanymi na podstawie innych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem: książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) i ulotek.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dokonał importu nut w zestawie z płytą kompaktową. Nuty składają się z książki wraz z zapisem nutowym. Częścią składową jest płyta kompaktowa wraz z nagranym akompaniamentem (fortepianowym lub orkiestrowym). Płyta CD stanowi integralną część publikacji.

Mając na uwadze przedstawiony przez Wnioskodawcę stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy ustawy i rozporządzenia wykonawczego, należy uznać, iż importowany przez Wnioskodawcę produkt (nuty wraz z płytą), który Zainteresowany klasyfikuje pod symbolem PKWiU 22.11.34-00.10, winien być opodatkowany preferencyjną stawką podatku VAT, tj. 7%. Produktem są bowiem nuty, a te - zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) powołanego wyżej rozporządzenia - nie korzystają z obniżonej (zerowej) stawki podatku VAT, lecz na podstawie zawartego w ustawie o podatku od towarów i usług załącznika opodatkowane są 7% stawką podatku.

W przedmiotowej sprawie podkreślenia wymaga jednak fakt, iż tut. Organ podatkowy nie jest uprawniony do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU. W świetle zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zaliczenie danego towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania tej klasyfikacji należy do obowiązków zainteresowanego podmiotu (producenta, importera, usługodawcy). W przypadku trudności w ustaleniu przez podmiot właściwego grupowania według PKWiU w odniesieniu do sprzedawanych towarów i świadczonych usług jednostką uprawnioną do wydawania opinii klasyfikacyjnych jest Urząd Statystyczny w Łodzi, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź. Opinie są wydawane na wniosek zainteresowanego podmiotu.

Ponadto w sprawie należy zwrócić uwagę, iż analiza dokumentów stanowiących załącznik do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 - 7 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników nadesłanych przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl