ILPP1/443-379/13-5/NS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-379/13-5/NS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez pełnomocnika doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2013 r. (data wpływu 17 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 lipca 2013 r. (data wpływu 17 lipca 2013 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.; dalej: "k.s.h."). Zainteresowany prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (jest czynnym podatnikiem podatku VAT) oraz zajmuje się działalnością produkcyjną.

Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca posiada podpisaną z inną spółką z grupy kapitałowej X (dalej: "Spółka A") umowę licencyjną na korzystanie ze znaku towarowego (dalej: "Znak towarowy"), którego Spółka A jest właścicielem. Zainteresowany korzysta bowiem ze Znaku towarowego w ten sposób, że prowadzi obrót towarami i usługami opatrzonymi Znakiem towarowym oraz korzysta ze Znaku towarowego na potrzeby marketingu i reklamy.

Ponadto, z uwagi na to, że Wnioskodawca oraz Spółka A są w jednej grupie kapitałowej spółek X, Zainteresowany posiada obecnie i będzie posiadać także inne zobowiązania wobec Spółki A z tytułu nabycia towarów i usług oraz środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych.

Obecnie, z uwagi na planowane wejście Wnioskodawcy na giełdę papierów wartościowych, aby uzyskać przejrzystość struktury spółek w grupie X, doradcy inwestycyjni zalecili Zainteresowanemu zakup od Spółki A Znaku towarowego (prawdopodobnie na moment zakupu Znaku towarowego Spółka A będzie spółką osobową w rozumieniu k.s.h.). Sprzedaż Znaku towarowego (tekst jedn.: odpłatne zbycie) zostanie udokumentowana wystawioną przez Spółkę A fakturą VAT (Spółka A jest i będzie czynnym podatnikiem podatku VAT).

W dalszej kolejności, celem uproszczenia struktury kapitałowej oraz zminimalizowania kosztów jej utrzymania, planuje się następnie przeprowadzenie połączenia przez przejęcie Spółki A przez jej wspólnika (tekst jedn.: inną spółkę kapitałową z grupy X, dalej: "Spółka B"), a następnie połączenie w drodze przejęcia Spółki B przez Wnioskodawcę.

Zainteresowany posiada także na dzień dzisiejszy i będzie posiadać w przyszłości (tekst jedn.: na moment połączenia) zobowiązania wobec Spółki B z tytułu nabycia towarów i usług oraz środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z pisma z dnia 10 lipca 2013 r., stanowiącego uzupełnienie do wniosku wynika, iż:

1. Wnioskodawca potwierdził, iż jak już wskazał w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku w sprawie, Zainteresowany w prowadzonej przez siebie obecnie działalności gospodarczej korzysta ze Znaku towarowego, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, w ten sposób, że prowadzi opodatkowany podatkiem od towarów i usług obrót towarami i usługami opatrzonymi Znakiem towarowym oraz korzysta ze Znaku towarowego na potrzeby marketingu i reklamy.Po nabyciu Znaku towarowego, Wnioskodawca w dalszym ciągu będzie wykorzystywał go w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, w szczególności poprzez:

* oznaczenie nim sprzedawanych na rynku towarów, których sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (produkty Zainteresowanego),

* świadczenie usług, w szczególności usług budowlano-montażowych, pod marką X,

* wykorzystywanie w celach marketingu i reklamy związanych bezpośrednio ze sprzedażą produktów i świadczeniem usług opodatkowanych podatkiem VAT.

2. Wnioskodawca potwierdził, iż jeżeli wystąpi o zwrot wykazanej w deklaracji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, to na moment złożenia tej deklaracji wszystkie zobowiązania Zainteresowanego udokumentowane fakturami, z którymi związane będą kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji, będą w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca, przy spełnieniu wszystkich przesłanek z art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm., dalej: "Ustawa o VAT"), będzie miał prawo do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z deklaracją.

Zdaniem Wnioskodawcy, przy spełnieniu wszystkich przesłanek z art. 87 ust. 6 Ustawy o VAT, Zainteresowany będzie miał prawo do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z deklaracją.

UZASADNIENIE

Możliwość przyspieszonego zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym przewidziana została w art. 87 ust. 6 Ustawy o VAT, zgodnie z którym na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

1.

faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.),

2.

dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

3.

importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji.

Wnioskodawca przewiduje, że w miesiącu, w którym dokona nabycia Znaku towarowego, kwota podatku naliczonego znacznie przewyższy kwotę podatku należnego. W rezultacie Zainteresowany chciałby skorzystać z procedury przyspieszonego zwrotu podatku VAT naliczonego nad należnym, o którym jest mowa w art. 87 ust. 6 Ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe regulacje, w ocenie Wnioskodawcy, w przypadku, gdy do właściwego dla Niego urzędu skarbowego złożony zostanie przez Zainteresowanego stosowny wniosek wraz z deklaracją podatkową, będzie On miał prawo do zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym, w terminie przyspieszonym 25 dni, jeżeli kwoty podatku wykazane w deklaracji podatkowej wynikać będą z faktur dokumentujących kwoty należności w całości przez Wnioskodawcę uregulowane (w tym między innymi kwota wynikająca z faktury wystawionej przez Spółkę A z tytułu sprzedaży Znaku towarowego również zostanie przez Zainteresowanego w całości zapłacona).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Jak wynika z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6 ustawy.

W myśl art. 87 ust. 2 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2013 r., zwrot różnicy podatku, z zastrzeżeniem ust. 6, następuje w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, wskazane w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, lub na wskazany przez podatnika rachunek banku lub na rachunek spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jako zabezpieczenie udzielanego przez ten bank lub przez tę kasę kredytu, na podstawie złożonego przez podatnika, do naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do złożenia deklaracji podatkowej, pisemnego, nieodwołalnego upoważnienia organu podatkowego, potwierdzonego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową udzielających kredytu, do przekazania tego zwrotu. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego zweryfikowania, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika dokonywanego w ramach czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej lub postępowania kontrolnego na podstawie przepisów o kontroli skarbowej. Jeżeli przeprowadzone przez organ czynności wykażą zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

W przypadku wydłużenia terminu na podstawie ust. 2 zdanie drugie, urząd skarbowy na wniosek podatnika dokonuje zwrotu różnicy podatku w terminie wymienionym w ust. 2 zdanie pierwsze, jeżeli podatnik wraz z wnioskiem złoży w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie wnioskowanego zwrotu podatku. Jeżeli wniosek wraz z zabezpieczeniem został złożony na 13 dni przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 2, lub później, zwrotu dokonuje się w terminie 14 dni od dnia złożenia tego zabezpieczenia (art. 87 ust. 2a ustawy).

Szczegółowe zasady składania ww. zabezpieczenia regulują przepisy art. 87 ust. 4a-4f ustawy.

Natomiast stosownie do przepisu art. 87 ust. 6 ustawy, na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, w przypadku gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:

1.

faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.),

2.

dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,

3.

importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

- przy czym przepisy ust. 2 zdanie drugie i trzecie, ust. 2a, 4a-4f stosuje się odpowiednio.

Z analizy powyższego przepisu wynika, iż na wniosek podatnika i przy spełnieniu określonych warunków podstawowy terminy zwrotu (60 dniowy) może być skrócony do 25 dni. Podatnik może otrzymać wcześniejszy zwrot, gdy spełni następujące warunki:

1.

opłaci wszystkie faktury lub dokumenty celne dokumentujące zakupy rozliczone w deklaracji VAT-7,

2.

zapłata za te faktury zostanie dokonana z uwzględnieniem przepisów art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zgodnie z ww. art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.), dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

1.

stroną transakcji, z której wynika płatność, jest inny przedsiębiorca oraz

2.

jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przepis ten ustanawia konieczność zapłaty za pośrednictwem rachunku bankowego należności za transakcję o wartości przekraczającej 15.000 euro, a zatem nie dopuszcza w takim przypadku zapłaty bezpośrednio w formie gotówkowej.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest spółką kapitałową w rozumieniu przepisów ustawy - Kodeks spółek handlowych. Zainteresowany prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (jest czynnym podatnikiem podatku VAT) oraz zajmuje się działalnością produkcyjną. Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca posiada podpisaną z inną spółką z grupy kapitałowej X (Spółka A) umowę licencyjną na korzystanie ze Znaku towarowego, którego Spółka A jest właścicielem. Zainteresowany korzysta bowiem ze Znaku towarowego w ten sposób, że prowadzi obrót towarami i usługami opatrzonymi Znakiem towarowym oraz korzysta ze Znaku towarowego na potrzeby marketingu i reklamy. Obecnie, z uwagi na planowane wejście Wnioskodawcy na giełdę papierów wartościowych, aby uzyskać przejrzystość struktury spółek w grupie X, doradcy inwestycyjni zalecili Zainteresowanemu zakup od Spółki A Znaku towarowego (prawdopodobnie na moment zakupu Znaku towarowego Spółka A będzie spółką osobową w rozumieniu k.s.h.). Sprzedaż Znaku towarowego (tekst jedn.: odpłatne zbycie) zostanie udokumentowana wystawioną przez Spółkę A fakturą VAT (Spółka A jest i będzie czynnym podatnikiem podatku VAT). Wnioskodawca ponadto wskazał, iż jeżeli wystąpi o zwrot wykazanej w deklaracji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, to na moment złożenia tej deklaracji wszystkie zobowiązania Zainteresowanego udokumentowane fakturami, z którymi związane będą kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji, będą w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej.

Podkreślić należy, że art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy, w sytuacji gdy podatnik chce skorzystać z uprawnienia w nim wskazanego, nakazuje bezwzględnie dokonać zapłaty za dokonane zakupy gotówką bądź przelewem za pośrednictwem rachunku bankowego. Tym samym, Wnioskodawca chcąc skorzystać z tego uprawnienia szczególnego tzn. otrzymać zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni jest zobowiązany dokonać zapłaty gotówką lub przelewem za faktury dotyczące transakcji poniżej 15.000 euro oraz wyłącznie przelewem z rachunku bankowego w odniesieniu do transakcji dokumentowanych fakturami, gdy należność przekracza kwotę 15.000 euro.

Zatem, skoro jak wskazał Wnioskodawca, jeżeli wystąpi o zwrot wykazanej w deklaracji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, to na moment złożenia tej deklaracji wszystkie zobowiązania Zainteresowanego udokumentowane fakturami, z którymi związane będą kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji, będą w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, to będzie uprawniony do otrzymania zwrotu ww. nadwyżki w terminie skróconym 25 dni od dnia złożenia deklaracji wraz z wnioskiem.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż Wnioskodawca, przy spełnieniu wszystkich przesłanek z art. 87 ust. 6 ustawy, będzie miał prawo do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z deklaracją.

Tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni. Wniosek w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia znaku towarowego został rozstrzygnięty w interpretacji indywidualnej z dnia 25 lipca 2013 r. nr ILPP1/443-379/13-4/NS. Natomiast kwestia dotycząca obowiązku korygowania podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Spółkę B na Wnioskodawcę w sytuacji braku ich zapłaty na moment połączenia przez przejęcie została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 25 lipca 2013 r. nr ILPP1/443-379/13-6/NS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl