ILPP1/443-371/07-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-371/07-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością "U.-B." reprezentowanej przez Panią B. K., przedstawione we wniosku z dnia 31 października 2007 r. (data wpływu 6 listopada 2007 r.) uzupełnionym pismem z dnia 4 lutego 2008 r. (data wpływu 11 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 listopada 2007 r. został złożony wniosek (uzupełniony dnia 11 lutego 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży nieruchomości zabudowanych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w dniu 19 stycznia 2007 r. nabył od Spółki z o.o. "Zakład zadrzewień, zieleni i rekultywacji" na podstawie aktu notarialnego:

* prawo wieczystego użytkowania działki wraz ze znajdującym się na niej budynkiem administracyjno-warsztatowym o powierzchni 0,27 hektara,

* prawo własności nieruchomości zabudowanej, drogi, użytki kopalne o powierzchni 28,515 hektara,

* prawo własności nieruchomości rolnej bez zabudowań, drogi, użytki kopalne o powierzchni 12,61 hektara.

Nieruchomości gruntowe będące przedmiotem czynności prawnej zawierają złoża bazaltu.

Jak wskazuje Wnioskodawca od zakończenia budowy wymienionych na nieruchomościach zabudowań minęło co najmniej 5 lat.

Do aktu notarialnego - sporządzonego na okoliczność nabycia opisanych nieruchomości - załączono fakturę VAT traktującą czynność nabycia przedmiotowych nieruchomości jako zwolnioną na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 9, od podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca w związku z nabyciem nieruchomości nie korzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Dnia 27 września 2007 r. te same nieruchomości zostały przez Wnioskodawcę sprzedane kolejnej firmie. Do powyższej czynności Wnioskodawca zastosował zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie przytoczonych już przepisów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy sprzedając opisane nieruchomości Wnioskodawca miał prawo do zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i pkt 9 ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, zbycie posiadanych nieruchomości wiąże się ze zwolnieniem od podatku od towarów i usług. Uprawnienie takie Wnioskodawca wywodzi z faktu, iż nie korzystał z obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy nieruchomości te nabywał.

Zainteresowany uszczegóławia podnosząc, że nieruchomości zabudowane zwolnione są od podatku VAT na podstawie przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy, a nieruchomość o charakterze rolnym jest zwolniona z mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary ww. ustawa rozumie rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - art. 2 pkt 6 ustawy o VAT. Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawa rozumie przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...) - vide art. 7 ust. 1.

W myśl § 8 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Stosownie do postanowień art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 cytowanego wyżej przepisu, rozumie się między innymi budynki i budowle lub ich części, jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat - vide art. 43 ust. 2 pkt 1.

Zwolnienia, o którym mowa wyżej - w myśl art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług - nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, tj. towarów używanych - jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

1.

miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;

2.

użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Wnioskodawca opisując stan faktyczny sprawy wskazał, że od zakończenia budowy budynków znajdujących się na nieruchomościach minęło co najmniej 5 lat. Ponadto, Zainteresowany nie korzystał z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem opisanych gruntów.

Uwzględniając zatem przytoczone przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku wskazać należy, iż dostawy: prawa użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, na której znajduje się budynek administracyjno-warsztatowy oraz nieruchomości gruntowej zabudowanej o powierzchni 28,515 hektara, jak również prawa własności nieruchomości rolnej z drogą o powierzchni 12,61 ha, korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, jeżeli Wnioskodawcy w związku z nabyciem wymienionych nieruchomości zabudowanych nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Brak takiego prawa do obniżenia kwoty podatku - na co wskazuje Wnioskodawca - skutkuje dla Zainteresowanego prawem określonym w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, tj. zwolnieniem od podatku VAT dostawy towarów używanych.

Nadmienia się, że droga zgodnie z PKOB stanowi budowlę. Natomiast ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy, korzysta dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem.

Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl