ILPP1/443-364/14-6/HW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-364/14-6/HW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2014 r. (data wpływu 6 maja 2014 r.), uzupełnionym pismami z dnia 10 lipca 2014 r. (data wpływu 14 lipca 2014 r.) oraz z dnia 23 lipca 2014 r. (data wpływu 28 lipca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową domu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową domu. Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 10 lipca 2014 r. oraz z dnia 23 lipca 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca w listopadzie 1990 r. otrzymał od rodziców w formie darowizny grunt rolny o powierzchni 3,5 ha. W celu powiększenia gospodarstwa rolnego dokupił w obrocie prywatnym grunty rolne o powierzchni 2,13 ha (grudzień 1997 r.) i 1,06 ha (październik 1998 r.).

Część zakupionych gruntów została podzielona i uzbrojona na działki budowlane, a część użytkowana była rolniczo. Ww. grunty przed podziałem były użytkowane rolniczo, była prowadzona sprzedaż produktów rolnych z działalności rolniczej - Zainteresowany jest rolnikiem ryczałtowym.

Od roku 2006 Zainteresowany zaczął sprzedawać działki, które zostały przekształcone na budowlane. Część gruntów rolnych, które pozostały zaczął dzierżawić innym osobom. W związku z tym, że czynności związane ze sprzedażą przekształconych działek budowlanych miały charakter powtarzalności, zostały uznane przez Urząd Skarbowy za działalność gospodarczą - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, a co za tym idzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Zastosowanie ma również tutaj art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług.

Na ostatniej działce budowlanej (wydzielonej z gruntu rolnego o pow. 1,06 ha zakupionego w październiku 1998 r.) w roku 2010 rozpoczął budowę własnego domu. W roku 2013 Wnioskodawca złożył w US wniosek VZM-1 dotyczący zwrotu VAT od materiałów budowlanych poniesionych na budowę domu. Niestety ze względów zdrowotnych dom nie został skończony i jest zmuszony go sprzedać.

Z pisma z dnia 10 lipca 2014 r. - stanowiącego uzupełnienie wniosku - wynika, że:

1. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej;

2.

grunt rolny zakupiony w październiku 1998 r. o pow. 1,06 ha był zakupiony na powiększenie gospodarstwa rolnego od osoby obcej na podstawie aktu notarialnego;

3.

nieruchomość, którą Wnioskodawca zamierza sprzedać nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej. Dom był przeznaczony na własne potrzeby;

4. Zainteresowany nie występował do Gminy o przekwalifikowanie w planie zagospodarowania przestrzennego posiadanej działki na działkę przeznaczoną pod zabudowę. Do tej pory brak jest planu zagospodarowania;

5. Wnioskodawca osobiście występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę;

6. Zainteresowany uzbroił działkę tylko w przyłącze energetyczne. Wytyczył dostęp do drogi publicznej (udział w drodze 1/10);

7. Wnioskodawca nie podejmował i nie będzie podejmował działań marketingowych. Informacja o sprzedaży nieruchomości tylko na przedmiotowym budynku;

8. Zainteresowanemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT dokumentujących wydatki na działkę wraz z rozpoczętą budową. Wnioskodawca składając rozliczenie w podatku od towarów i usług nie deklarował odliczenia podatku związanego z wydatkami dotyczącymi przedmiotowej działki i rozpoczętej budowy;

9.

przedmiotowy grunt wraz z rozpoczętą budową nie był udostępniany innym osobom. Dzierżawa gruntu 1,06 ha odbywała się w okresie 30 marca 2005 r. do 22 czerwca 2007 r. i opłata została przeliczana na równowartość 250 kg żyta na 1 rok dzierżawy;

10.

powodem obecnej sprzedaży gruntu jest brak środków finansowych na dokończenie inwestycji. Wnioskodawca obecnie jest na rencie chorobowej rolniczej na stałe i wynosi ona 800 zł/miesiąc. Zainteresowany poniósł spore koszty związane z podatkiem VAT - wyrok NSA był dla Wnioskodawcy - Jego zdaniem - niekorzystny;

11.

jest to jedyna działka z rozpoczętą budową, która ma być przedmiotem sprzedaży.

Ponadto, Zainteresowany w uzupełnieniu do wniosku z dnia 23 lipca 2014 r. wskazał, że:

1.

przedmiotem budowy jest budynek mieszkalny, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2,

2.

wykonane prace: ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, ocieplanie ścian fundamentowych styropianem 5 cm, zasypanie piaskiem, wylewka betonowa, ściany zewnętrzne parteru i poddasza, ściany wewnętrzne nośne, strop, ścianki działowe na parterze (brak ścianek działowych na poddaszu), więźba dachowa drewniana, pokrycie dachu - dachówka, stan surowy otwarty,

3.

na przedmiotowym gruncie może powstać tylko i wyłącznie budynek mieszkalny jednorodzinny z garażem, decyzja nr I - 421/2008 zatwierdzająca projekt budowlany z udzieleniem pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem o powierzchni zabudowy 124,00 m2, powierzchni użytkowej 150,4 m2 z garażem,

4.

naniesienia na gruncie stanowią dostateczne zaawansowanie robót, aby taki budynek powstał. Pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w X, decyzja nr I-421/2008, wytyczenie budynku przez geodetę,

5.

z dokumentów sprzedaży będzie wynikało, że przedmiotem jest jednorodzinny budynek mieszkalny w stanie surowym otwartym. Na chwilę obecną brak jest nabywcy, dlatego Zainteresowany nie jest w stanie przewidzieć, czy budowa będzie kontynuowana przez kupującego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy w związku z tym, że Wnioskodawca jest płatnikiem podatku VAT będzie musiał zapłacić również podatek VAT od sprzedaży wraz z rozpoczętą budową własnego domu.

Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z tym, że dom był budowany na własne potrzeby, to Zainteresowany nie jest z tytułu jego sprzedaży podatnikiem podatku VAT i nie obowiązuje art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.

Ponadto pismem z dnia 10 lipca 2014 r. - stanowiącym uzupełnienie wniosku - Zainteresowany wskazał, że nie powinien płacić podatku VAT od sprzedaży rozpoczętej budowy, gdyż jest to sprzedaż jednorazowa. Wnioskodawca nie miał prawa oraz nie odliczał podatku naliczonego w związku z ponoszonymi kosztami na działkę wraz z rozpoczętą budową. Nieruchomość nie była budowana celem odsprzedaży w ramach prowadzonej działalności gospodarczej na własne nazwisko.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów na terytorium kraju;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Przez towary - na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Jak wynika z art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zgodnie zatem z ww. przepisami grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Niemniej, aby określona czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - według ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w cytowanej ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnik" tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy, mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność "handlową" wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

W podobny sposób kwestię tą rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w orzeczeniu z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

Zatem w kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy Wnioskodawca w celu dokonania sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową domu podjął aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Zainteresowanego dla tej czynności za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Ponadto, jak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach C-180/10 i C-181/10, dostawę gruntu przeznaczonego pod zabudowę należy uznać za objętą podatkiem od wartości dodanej, pod warunkiem, że transakcja ta nie stanowi jedynie czynności związanej ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

W tym miejscu - dla wyjaśnienia zakresu zwykłego wykonywania prawa własności - konieczne jest sięgnięcie do zapisów prawa cywilnego, a mianowicie ustawy z dnia 23 kwietnia 1963 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121 dalej k.c.).

Zgodnie z art. 140 k.c., w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.

Rozporządzanie rzeczą jest drugim spośród wymienionych wyraźnie w art. 140 Kodeksu cywilnego uprawnień właściciela do rozporządzania rzeczą (ius disponendi). Podkreślić także należy, że ustawodawca nie definiuje używanego pojęcia rozporządzenia. Nie klasyfikuje też postaci rozporządzenia. W literaturze zaś podkreśla się zazwyczaj, że chodzi o uprawnienie do wyzbycia się własności i uprawnienie do obciążania prawa własności. Wyzbycie się własności w pierwszym rzędzie obejmuje dokonywaną (inter vivos) czynność przeniesienia własności, dalej zaś czynność rozporządzenia testamentowego (...) (Edward Gniewek, Kodeks cywilny, Księga Druga. Własność i inne prawa rzeczowe. Komentarz, Zakamycze, 2001, Komentarz do art. 140 k.c.).

Z powyższych wyjaśnień wynika zatem, że dokonanie sprzedaży określonej rzeczy materialnej stanowi naturalny (oczywisty, podstawowy) element wykonywania prawa własności.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Zainteresowany w listopadzie 1990 r. otrzymał od rodziców w formie darowizny grunt rolny o powierzchni 3,5 ha. W celu powiększenia gospodarstwa rolnego dokupił w obrocie prywatnym grunty rolne o powierzchni 2,13 ha (grudzień 1997 r.) i 1,06 ha (październik 1998 r.). Część zakupionych gruntów została podzielona na działki budowlane i uzbrojona, a część użytkowana była rolniczo. Ww. grunty przed podziałem były użytkowane rolniczo, była prowadzona sprzedaż produktów rolnych z działalności rolniczej - Wnioskodawca jest rolnikiem ryczałtowym.

Od roku 2006 Zainteresowany zaczął sprzedawać działki, które zostały przekształcone na budowlane. Pozostałą część gruntów rolnych zaczął dzierżawić innym osobom. W związku z tym, że czynności związane ze sprzedażą przekształconych działek budowlanych miały charakter powtarzalności, zostały uznane przez Urząd Skarbowy za działalność gospodarczą - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, a co za tym idzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Na ostatniej działce budowlanej (wydzielonej z gruntu rolnego o pow. 1,06 ha zakupionego w październiku 1998 r.) w roku 2010 Wnioskodawca rozpoczął budowę własnego domu. W roku 2013 Zainteresowany złożył w US wniosek VZM-1 dotyczący zwrotu VAT od materiałów budowlanych poniesionych na budowę domu. Niestety ze względów zdrowotnych dom nie został skończony i Wnioskodawca jest zmuszony go sprzedać.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Grunt rolny został zakupiony w październiku 1998 r. o pow. 1,06 ha na powiększenie gospodarstwa rolnego od osoby obcej na podstawie aktu notarialnego. Nieruchomość, którą zamierza sprzedać Zainteresowany nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej. Dom był przeznaczony na własne potrzeby. Wnioskodawca nie występował do Gminy o przekwalifikowanie w planie zagospodarowania przestrzennego posiadanej działki na działkę przeznaczoną pod zabudowę. Do tej pory brak jest planu zagospodarowania. Zainteresowany osobiście występował o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę. Ponadto uzbroił działkę tylko w przyłącze energetyczne oraz wytyczył dostęp do drogi publicznej (udział w drodze 1/10). Zainteresowany nie podejmował działań marketingowych. Informacja o sprzedaży nieruchomości znajduje się tylko na przedmiotowym budynku. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w fakturach VAT dokumentujących wydatki na działkę wraz z rozpoczętą budową. Zainteresowany składając rozliczenie w podatku od towarów i usług nie deklarował odliczenia podatku związanego z wydatkami dotyczącymi przedmiotowej działki i rozpoczętej budowy. Przedmiotowy grunt wraz z rozpoczętą budową nie był udostępniany innym osobom. Dzierżawa gruntu 1,06 ha odbywała się w okresie 30 marca 2005 r. do 22 czerwca 2007 r. i opłata została przeliczana na równowartość 250 kg żyta na 1 rok dzierżawy.

Powodem obecnej sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową jest brak środków finansowych na dokończenie inwestycji. Jest to jedyna działka z rozpoczętą budową, która ma być przedmiotem sprzedaży. Przedmiotem budowy jest budynek mieszkalny, którego powierzchnia użytkowa nie przekracza 300 m2. Wykonano następujące prace: ławy fundamentowe, ściany fundamentowe, ocieplanie ścian fundamentowych styropianem 5cm, zasypanie piaskiem, wylewka betonowa, ściany zewnętrzne parteru i poddasza, ściany wewnętrzne nośne, strop, ścianki działowe na parterze (brak ścianek działowych na poddaszu), więźba dachowa drewniana, pokrycie dachu - dachówka (stan surowy otwarty).

Na przedmiotowym gruncie może powstać tylko i wyłącznie budynek mieszkalny jednorodzinny z garażem, decyzja nr I - 421/2008 zatwierdzająca projekt budowlany z udzieleniem pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem o powierzchni zabudowy 124,00 m2 powierzchni użytkowej 150,4 m2 z garażem. Naniesienia na gruncie stanowią dostateczne zaawansowanie robót, aby taki budynek powstał. Z dokumentów sprzedaży będzie wynikało, że przedmiotem jest jednorodzinny budynek mieszkalny w stanie surowym otwartym.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego, czy w związku z tym, że jest podatnikiem podatku od towarów i usług będzie zobowiązany do opodatkowania sprzedaży działki wraz z rozpoczętą budową własnego domu.

W kontekście powyższych rozważań istotna jest więc ocena, czy z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Zainteresowany dla działki wraz z rozpoczętą budowa domu, o której mowa w rozpatrywanej sprawie podejmował działania charakterystyczne dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Ocena ta winna przy tym uwzględniać nie tylko samodzielne znaczenie poszczególnych kryteriów kwalifikacji określonych działań jako cech charakteryzujących działalność handlową, ale też brać pod uwagę całokształt tychże działań, ich wzajemne uzupełnianie się i przydatność z punktu widzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie w celu dokonania sprzedaży działki wydzielonej z gruntu nabytego w roku 1998, Wnioskodawca nie będzie angażował środków podobnych do wykorzystywanych przez handlowca, tj. nie będzie wykazywał aktywności w przedmiocie zbycia wskazanej we wniosku nieruchomości porównywalnych do działań podmiotów zajmujących profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Zainteresowany nie podejmował i nie będzie podejmował działań marketingowych zmierzających do sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową. Informacja o sprzedaży nieruchomości znajduje się jedynie na przedmiotowym budynku. Ponadto ww. działka jest jedyną działką z rozpoczętą budową, która ma być przedmiotem sprzedaży.

Wprawdzie jak wynika z wniosku Zainteresowany w celu budowy domu wystąpił o decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę, uzbroił działkę w przyłącze energetyczne, oraz wytyczył dostęp do drogi publicznej, jednak powyższe działania związane były z budową własnego domu.

Także fakt, że w rozpatrywanej sprawie Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, nie może przesądzać, że sprzedaż opisanego we wniosku gruntu wraz z rozpoczętą budową będzie dokonana w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej.

Co prawda jak wynika z wniosku Zainteresowany wykorzystywał grunt, o którym mowa w rozpatrywanej sprawie w działalności gospodarczej, zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy, poprzez dzierżawę tego gruntu i uzyskiwanie czynszu dzierżawnego, jednakże - jak wynika z opisu sprawy - przekazał go po zakończeniu dzierżawy na potrzeby osobiste w celu wybudowania własnego domu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że Wnioskodawca zbywając działkę budowlaną z rozpoczętą budową własnego domu, nie będzie dokonywał tego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, i nie wystąpi jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.

W przedstawionych okolicznościach sprawy Wnioskodawca nie będzie działał zatem jako producent, handlowiec lub usługodawca, a czynność sprzedaży działki wraz z rozpoczętą budową stanowi jedynie racjonalny sposób zagospodarowania posiadanego przez Niego prywatnego majątku. Zainteresowany sprzedając ww. grunt będzie korzystał z przysługującego Jemu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, zatem czynność ta nie będzie oznaczała wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Sprzedaż towaru z majątku osobistego nie ma charakteru handlowego, podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, Wnioskodawca dokonując sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową domu, o którym mowa w rozpatrywanej sprawie, pomimo, że jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie będzie zobowiązany do zapłaty podatku VAT, gdyż sprzedaż ta nastąpi z majątku prywatnego.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Należy również zauważyć, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa

- rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności ustalenia, czy przekazanie ww. nieruchomości na cele osobiste Wnioskodawcy było opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Ponadto tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową domu. Natomiast, wniosek w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych został rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl