ILPP1/443-353/09-4/MT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 25 maja 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-353/09-4/MT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 18 marca 2009 r. (data wpływu 20 marca 2009 r.), uzupełnionym pismami: z dnia - brak daty (data wpływu 21 maja 2009 r.) oraz z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 22 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu pn. " (...)" - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego w związku z realizacją projektu pn. " (...)". Wniosek uzupełniono pismami: z dnia - brak daty (data wpływu 21 maja 2009 r.) oraz z dnia 21 maja 2009 r. (data wpływu 22 maja 2009 r.) o KRS oraz o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 10 grunia 2008 r. Wnioskodawca podpisał z X umowę nr Z o dofinansowanie do projektu pn. " (...)" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego. Przedmiotem projektu jest organizacja cyklu seminariów i konferencji o charakterze ogólnym. Czynności objęte projektem nie generują przychodu, nie występuje więc VAT należny. Natomiast dla realizacji zadań wynikających z projektu Wnioskodawca dokonuje zakupów towarów i usług, przy których powstaje VAT naliczony.

W uzupełnieniu wniesionym dnia 22 maja 2009 r. wskazano, że dofinansowanie przedmiotowego projektu nastąpi z funduszu poakcesyjnego, otrzymanego w ramach "Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki", służącego realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia na lata 2007 - 2013.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo dokonywania odliczeń i zwrotu podatku VAT naliczonego w wydatkach ponoszonych w związku z realizacją projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zapisem umowy w zakresie przedmiotowego projektu, kosztem kwalifikowanym jest wartość netto towarów i usług służących jego realizacji, co oznacza, że dofinansowanie z funduszy unijnych pokrywa tylko wartości netto wydatków. Kwoty podatku VAT pokrywa Spółka. Powyższe stanowi istotę finansowania tego rodzaju projektów, wg której beneficjent pomocy finansowej - będący płatnikiem podatku VAT - dokonuje odliczeń i zwrotu podatku VAT naliczonego, zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług.

Organizowane w ramach projektu seminaria i konferencje to czynności nieodpłatne i w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże działania podejmowane w ramach projektu stanowią tylko jedną z wielu statutowych działalności Wnioskodawcy, wśród których przeważają czynności opodatkowane, rozliczane współczynnikiem 95%.

Artykuł 86 ust. 1 ustawy o VAT nie wskazuje na konieczność istnienia bezpośredniego związku między występowaniem czynności opodatkowanych i prawem do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Stąd Wnioskodawca uznaje, że wydatki związane z zakupem towarów i usług dla potrzeb realizacji projektu można odnieść nie tylko bezpośrednio do nieopodatkowanych czynności samego projektu, ale w sposób pośredni do całokształtu prowadzonej przez Spółkę opodatkowanej działalności.

Powyższe oznacza, że Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia i zwrotu podatku VAT naliczonego w wydatkach ponoszonych w związku z realizacją przedmiotowego projektu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124. W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) cyt. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca podpisał z X umowę o dofinansowanie do projektu pn. " (...)" w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2007 - 2013. Przedmiotem projektu jest organizacja cyklu seminariów i konferencji o charakterze ogólnym. Czynności objęte projektem nie generują przychodu, nie występuje więc VAT należny. Natomiast dla realizacji zadań wynikających z projektu Wnioskodawca dokonuje zakupów towarów i usług, przy których powstaje VAT naliczony. Organizowane w ramach projektu seminaria i konferencje to czynności nieodpłatne i w konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednakże działania podejmowane w ramach projektu stanowią tylko jedną z wielu statutowych działalności Wnioskodawcy, wśród których przeważają czynności opodatkowane, rozliczane współczynnikiem 95%.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy o VAT warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie nie zostanie jednak spełniony wskazany wyżej warunek, ponieważ towary i usługi nabywane w ramach realizacji projektu, nie będą związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Spółce nie będzie zatem przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji.

W zakresie ww. projektu Wnioskodawca nie ma również możliwości uzyskania zwrotu podatku na zasadach określonych w rozdziale 10 powołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1336). Ewentualny zwrot na podstawie tych przepisów obwarowany jest pewnymi warunkami, które podatnik winien spełnić. Wśród warunków tych ustawodawca wymienia m.in. pochodzenie środków finansowych ze źródeł określonych w § 8 ust. 3 i ust. 4 cyt. rozporządzenia oraz podpisanie umowy o dofinansowanie przed dniem 1 maja 2004 r. Ponieważ Spółka nie spełnia tych warunków, zatem nie ma możliwości ubiegania się o zwrot podatku VAT na podstawie przepisów rozdziału 10 powołanego rozporządzenia.

Reasumując, Wnioskodawca nie będzie miał możliwości odliczenia oraz zwrotu naliczonego podatku VAT od wydatków poniesionych z tytułu realizacji inwestycji pn. "X na rzecz zmian gospodarczych. Strategia. Partnerstwo. Współpraca" w związku z faktem, że nie będą one wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zauważyć ponadto należy, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl