ILPP1/443-315/14-4/JSK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-315/14-4/JSK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 16 kwietnia 2014 r. (data wpływu 17 kwietnia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 czerwca 2014 r. (data wpływu 3 czerwca 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziału we współwłasności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej drogę wewnętrzną - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży udziału we współwłasności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej drogę wewnętrzną. Wniosek uzupełniono w dniu 2 czerwca 2014 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W roku 1998 "A" Sp. z o.o. (dalej: Wnioskodawca, Zainteresowany, Spółka) zakupiła w Spółdzielni Mieszkaniowej (dalej: Spółdzielnia) spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca parkingowego nr 30 o powierzchni 19,2 m2 usytuowanego w podziemnym zespole garażowym (pod budynkiem 19K) w P., co zostało potwierdzone Przydziałem z dnia 20 sierpnia 1998 r.

W dniu 18 listopada 2010 r. nastąpiło (Akt Notarialny - Repertorium) przekształcenie przysługującego Spółce spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca parkingowego nr 30 w prawo własności. Spółdzielnia przeniosła na rzecz Wnioskodawcy:

* udział wynoszący 3.173/107.130 części we własności nieruchomości opisanej w księdze wieczystej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu wynoszącym 107.130/612.965 części,

* oraz udział wynoszący 1.603/806.200 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę nr 33/10, będącej drogą wewnętrzną, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą,

a Spółka powyższy udział w lokalu niemieszkalnym wraz ze związanym z nim udziałem w gruncie oraz udział w drodze wewnętrznej przyjęła.

W dniu 6 marca 2014 r. Zgromadzenie Wspólników Wnioskodawcy (Akt Notarialny - Repertorium) podjęło Uchwałę nr 1 o rozwiązaniu Spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Podjęto też Uchwałę nr 3 o wyrażeniu zgody na zbycie z wolnej ręki przysługującego Spółce:

* udziału wynoszącego 3.173/107.130 części we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej nr 1xx, stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w P, zapisanego w księdze wieczystej Sądu Rejonowego, wraz z przynależnym udziałem w nieruchomości wspólnej i prawie użytkowania wieczystego gruntu,

* udziału wynoszącego 1.603/806.200 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej własność, położonej w P., stanowiącej działkę gruntu nr 33/10, stanowiącej drogę wewnętrzną, zapisanej w księdze wieczystej Sądu Rejonowego.

Sprzedaż obu tych udziałów dowolnej osobie fizycznej Spółka planuje zrealizować w czerwcu 2014 r.

Wnioskodawca dodał, że wydatki poniesione przez Spółkę na ulepszenie przedmiotowego miejsca parkingowego nr 30 nie przekroczyły 30% jego wartości początkowej.

W piśmie z dnia 2 czerwca 2014 r. - stanowiącym uzupełnienie wniosku - Zainteresowany wskazał, że:

1. Spółka zakupiła w Spółdzielni spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca parkingowego nr 30 i aż do dnia 18 listopada 2010 r. Wnioskodawca posługiwał się pojęciem "miejsce parkingowe". Dopiero w dniu 18 listopada 2010 r. Aktem Notarialnym nastąpiło przekształcenie własności i od tego momentu Zainteresowany używa pojęć "udział we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu" oraz "udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości (drogi wewnętrznej)";

2.

w najlepszej wierze Wnioskodawcy droga wewnętrzna, o której mowa we wniosku, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane, jako obiekt liniowy, czyli obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość (art. 3a ww. ustawy);

3.

zbycie przez Wnioskodawcę udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu nie będzie dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż przydzielone Wnioskodawcy spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca parkingowego nr 30 zostało przez Zainteresowanego zasiedlone już w dniu 20 sierpnia 1998 r. Z tych samych względów zbycie przez Wnioskodawcę udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości (drogi wewnętrznej) nie będzie dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia;

4.

biorąc pod uwagę wyjaśnienia zawarte w punkcie 3 należy stwierdzić, że:

o między pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą nieruchomości (udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu) upłynie 16 lat;

o między pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą nieruchomości (udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości - drogi wewnętrznej) upłynie 16 lat.

Zatem w obu przypadkach upłynie okres dłuższy niż 2 lata;

5.

na miejscu parkingowym nr 30 w dniu 18 sierpnia 2004 r. została zamontowana rolowana brama garażowa. Całkowity jej koszt wyniósł 5.264.00 zł i stanowił 21% początkowej wartości księgowej tego miejsca parkingowego wynoszącej 24.500,00 zł. Zatem to ulepszenie nie przekraczało 30% wartości początkowej. Tak więc powyższe ulepszenie dotyczy pojęcia "udział we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu", a nie pojęcia "udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości (drogi wewnętrznej)";

6.

w punkcie 5 stwierdzono, że to nie droga była ulepszona. Jednak miejsce parkingowe było w stanie ulepszonym wykorzystywane 10 lat;

7.

udział we współwłasności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej położonego na ww. nieruchomościach gruntowych nie był udostępniany osobom trzecim na podstawie np. umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej o podobnym charakterze;

8.

udział we współwłasności drogi wewnętrznej położonej na ww. nieruchomościach gruntowych nie był udostępniany osobom trzecim na podstawie np. umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej o podobnym charakterze;

9.

ww. nieruchomości były wykorzystywane przez Spółkę jedynie do garażowania swojego samochodu firmowego. Ww. nieruchomości były przez Zainteresowanego wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług;

10.

przy nabyciu ww. nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:

1. Jakiej stawce VAT będzie podlegała sprzedaż udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej nr 1xxBN, stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w P., wraz z przynależnym udziałem w części wspólnej i prawie użytkowania wieczystego gruntu.

2. Jakiej stawce VAT będzie podlegała sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w P., stanowiącej działkę gruntu nr 33/10, stanowiącej drogę wewnętrzną.

Zdaniem Wnioskodawcy:

1. Sprzedaż udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej nr 1xx, stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w P., wraz z przynależnym udziałem w części wspólnej i prawie użytkowania wieczystego gruntu będzie podlegała zwolnieniu od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a.

2. Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w P., stanowiącej działkę gruntu nr 33/10, stanowiącej drogę wewnętrzną będzie podlegała zwolnieniu od VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a, gdyż zgodnie z Prawem Budowlanym art. 3 ust. 3 i 3a droga jest również budowlą.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Natomiast stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z kolei przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy - każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie zatem z ww. przepisami część nieruchomości (m.in. lokal niemieszkalny, grunt) spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Wskazać należy, że towarem jest również udział w prawie własności lub użytkowaniu wieczystym nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz.UE.L Nr 347, str. 1 z późn. zm.) państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a.

określone udziały w nieruchomości,

b.

prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

c.

udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Problematyka współwłasności została uregulowana w art. 195-221 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 121), dalej k.c. Ze współwłasnością mamy do czynienia wtedy, gdy własność tej samej rzeczy przysługuje niepodzielnie kilku osobom (art. 195 k.c.).

Jak stanowi art. 196 § 1 k.c., współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu (§ 2 ww. przepisu).

W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.

Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela. Ze względu na charakter udziału, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli (art. 198 k.c.). Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.

Należy wyjaśnić, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług zarówno sprzedaż udziału we współwłasności nieruchomości na podstawie art. 198 k.c., jak i sprzedaż wspólnej nieruchomości za zgodą wszystkich współwłaścicieli na podstawie art. 199 k.c., stanowi odpłatną dostawę towarów.

Należy zauważyć, że dostawa towarów rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel obejmuje każdą czynność polegającą na przeniesieniu dobra materialnego przez stronę, która przyznaje drugiej stronie prawo do faktycznego dysponowania nim, jakby była właścicielem tego dobra.

Nie każda jednak czynność, która stanowi dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność będzie opodatkowana podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy stanowi, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Analizując powyższe przepisy stwierdzić należy, że dostawa towarów lub świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywane są przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy towarów lub świadczenia usług mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że w roku 1998 Spółka zakupiła w Spółdzielni Mieszkaniowej spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca parkingowego nr 30 o powierzchni 19,2 m2 usytuowanego w podziemnym zespole garażowym, co zostało potwierdzone Przydziałem z dnia 20 sierpnia 1998 r.

W dniu 18 listopada 2010 r. nastąpiło przekształcenie przysługującego Spółce spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca parkingowego nr 30 w prawo własności. Spółdzielnia przeniosła na rzecz Wnioskodawcy:

* udział wynoszący 3.173/107.130 części we własności nieruchomości wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu wynoszącym 107.130/612.965 części;

* oraz udział wynoszący 1.603/806.200 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej działkę nr 33/10, będącej drogą wewnętrzną,

a Spółka powyższy udział w lokalu niemieszkalnym wraz ze związanym z nim udziałem w gruncie oraz udział w drodze wewnętrznej przyjęła.

W dniu 6 marca 2014 r. Zgromadzenie Wspólników Wnioskodawcy podjęło Uchwałę o rozwiązaniu Spółki i postawieniu jej w stan likwidacji. Podjęto też Uchwałę o wyrażeniu zgody na zbycie z wolnej ręki przysługującego Spółce:

* udziału wynoszącego 3.173/107.130 części we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej nr 1xx, stanowiącego odrębną nieruchomość, wraz z przynależnym udziałem w nieruchomości wspólnej i prawie użytkowania wieczystego gruntu,

* udziału wynoszącego 1.603/806.200 części w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu nr 33/10, stanowiącej drogę wewnętrzną.

Sprzedaż obu tych udziałów dowolnej osobie fizycznej Spółka planuje zrealizować w czerwcu 2014 r.

Wydatki poniesione przez Spółkę na ulepszenie przedmiotowego miejsca parkingowego nr 30 nie przekroczyły 30% jego wartości początkowej.

Spółka zakupiła w Spółdzielni spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca parkingowego nr 30 i aż do dnia 18 listopada 2010 r. Wnioskodawca posługiwał się pojęciem "miejsce parkingowe". Dopiero w dniu 18 listopada 2010 r. nastąpiło przekształcenie własności i od tego momentu Zainteresowany używa pojęć "udział we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu" oraz "udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości (drogi wewnętrznej)". Droga wewnętrzna, o której mowa we wniosku, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 ustawy - Prawo budowlane, jako obiekt liniowy, czyli obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość (art. 3a ww. ustawy). Zbycie przez Wnioskodawcę udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu nie będzie dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia, gdyż przydzielone Wnioskodawcy spółdzielcze własnościowe prawo do miejsca parkingowego nr 30 zostało przez Zainteresowanego zasiedlone już w dniu 20 sierpnia 1998 r. Z tych samych względów zbycie przez Wnioskodawcę udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości (drogi wewnętrznej) nie będzie dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia. Między pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą nieruchomości (udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu) upłynie 16 lat. Między pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą nieruchomości (udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości - drogi wewnętrznej) upłynie 16 lat. Zatem w obu przypadkach upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Na miejscu parkingowym nr 30 w dniu 18 sierpnia 2004 r. została zamontowana rolowana brama garażowa. Całkowity jej koszt wyniósł 5.264.00 zł i stanowił 21% początkowej wartości księgowej tego miejsca parkingowego wynoszącej 24.500,00 zł. Zatem to ulepszenie nie przekraczało 30% wartości początkowej. Tak więc powyższe ulepszenie dotyczy pojęcia "udział we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej wraz z przynależnym do tego lokalu udziałem w częściach wspólnych budynku i prawie użytkowania wieczystego gruntu", a nie pojęcia "udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości (drogi wewnętrznej)". To nie droga była ulepszona. Jednak miejsce parkingowe było w stanie ulepszonym wykorzystywane 10 lat. Udział we współwłasności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej położonego na ww. nieruchomościach gruntowych nie był udostępniany osobom trzecim na podstawie np. umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej o podobnym charakterze. Udział we współwłasności drogi wewnętrznej położonej na ww. nieruchomościach gruntowych nie był udostępniany osobom trzecim na podstawie np. umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy cywilnoprawnej o podobnym charakterze. Ww. nieruchomości były wykorzystywane przez Spółkę jedynie do garażowania swojego samochodu firmowego. Ww. nieruchomości były przez Zainteresowanego wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Przy nabyciu ww. nieruchomości Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W świetle przedstawionych powyżej przepisów prawa i zaprezentowanego opisu sprawy należy stwierdzić, że sprzedaż przez Wnioskodawcę nieruchomości, które były wykorzystywane w prowadzonej przez Zainteresowanego działalności gospodarczej, będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2016 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Zarówno w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku lub zwolnień od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

I tak, w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem z powyższych przepisów wynika, że dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy - przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Co istotne, oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką można rozumieć m.in. objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Jednakże czynność ta nie musi być faktycznie opodatkowana (nie musi prowadzić do powstania podatku należnego), bowiem za czynność taką należy również rozumieć czynność podlegającą opodatkowaniu w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, jednakże na mocy przepisów szczególnych - korzystającą ze zwolnienia od tego podatku.

Z powyższej definicji wynika, że oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, przez którą należy rozumieć sprzedaż, a także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment sprzedaży w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, a także moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

Z powyższych przepisów wynika więc, że dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej dwa lata.

Ponadto, stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b, nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat (art. 43 ust. 7a ustawy).

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z ww. podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że na mocy art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Tak więc, ustawodawca daje podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.

Jak wynika z przywołanych wyżej uregulowań, rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o której mowa w art. 43 ust. 10 ustawy, można dokonać wyłącznie w odniesieniu do zwolnienia od podatku określonego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29a ust. 8 ustawy (obowiązujący od dnia 1 stycznia 2014 r.), w myśl którego - w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z art. 29a ust. 9 ustawy (obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r.) - przepisu ust. 8 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli.

Z powołanego wyżej przepisu art. 29a ust. 8 ustawy jednoznacznie wynika, że - co do zasady - grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki, budowle lub ich części na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku. Przepis ten obejmuje swoim zakresem także sprzedaż gruntów będących w użytkowaniu wieczystym.

Mając na uwadze przywołane powyżej regulacje prawne oraz przedstawiony opis sprawy należy wskazać, że w analizowanym przypadku czynność zbycia udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej, stanowiącego odrębną nieruchomość wraz z przynależnym udziałem w części wspólnej, będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Należy bowiem zaznaczyć, że planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż tej nieruchomości nie będzie - jak wskazał Zainteresowany - dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia (pierwsze zasiedlenie miało miejsce w dniu 20 sierpnia 1998 r.) i pomiędzy pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą nieruchomości upłynie okres dłuższy niż dwa lata. Ponadto Zainteresowany ponosił nakłady na ulepszenie tej nieruchomości, ale wartość tego ulepszenia nie przekroczyła 30% wartości początkowej ww. nieruchomości. Zatem zostaną spełnione przesłanki umożliwiające skorzystanie z ww. zwolnienia od podatku.

W konsekwencji zważywszy, że dostawa posiadanego przez Wnioskodawcę udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej, stanowiącego odrębną nieruchomość, wraz z przynależnym udziałem w części wspólnej będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia od podatku korzystać będzie także dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się ww. lokal.

Z kolei w odniesieniu do dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości-działki gruntu nr 33/10, stanowiącej drogę wewnętrzną tut. Organ wskazuje, że czynność ta również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Jak bowiem wynika z opisu sprawy, droga wewnętrzna, o której mowa we wniosku, stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 ustawy - Prawo budowlane, jako obiekt liniowy, czyli obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość (art. 3a ww. ustawy). Ponadto, zbycie przez Wnioskodawcę udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości (drogi wewnętrznej) nie będzie dokonane w ramach pierwszego zasiedlenia oraz między pierwszym zasiedleniem a planowaną dostawą nieruchomości upłynie 16 lat. Wnioskodawca nie ponosił też wydatków na ulepszenie tej nieruchomości. Zatem również w tym przypadku zostaną spełnione przesłanki warunkujące prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Ze zwolnienia od podatku korzystać będzie także dostawa prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajduje się ww. budowla w postaci drogi wewnętrznej.

Podsumowując:

1. Sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału we własności lokalu niemieszkalnego - hali garażowej nr 1xx, stanowiącego odrębną nieruchomość, położonego w P., wraz z przynależnym udziałem w części wspólnej i prawie użytkowania wieczystego gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust. 8 ustawy.

2. Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w P. - działki gruntu nr 33/10, stanowiącej drogę wewnętrzną będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 29a ust. 8 ustawy.

Tut. Organ wskazuje, że stanowisko Zainteresowanego należało uznać za nieprawidłowe, bowiem Wnioskodawca wskazał, że sprzedaż nieruchomości wymienionych we wniosku będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Natomiast tut. Organ stwierdził, że zbycie tych nieruchomości będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, jednakże na podstawie innego przepisu prawa - art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Ponadto w sprawie będącej przedmiotem wniosku należy zwrócić uwagę, że analiza załączników dołączonych do wniosku nie mieści się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny prawnej załączników dołączonych przez Wnioskodawcę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl