ILPP1/443-283/11-2/KŁ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-283/11-2/KŁ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 17 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedażny nieruchomości gruntowej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielką nieruchomości położonej w X o powierzchni ok. 1000 m2, zabudowanej na części działki budynkiem mieszkalnym i budynkiem, w którym znajduje się ubikacja dla lokatorów i ich komórki. Pozostała część działki to podwórko i ogródek. Nieruchomość składa się z jednej działki ewidencyjnej. Nieruchomość Strona odziedziczyła w 2006 r. po mamie. Budynki zostały wybudowane w latach 30-tych XX wieku. Nieruchomość została kupiona przez dziadków Strony w latach 30 -tych). Od spadku został zapłacony podatek spadkowy. Zainteresowana nie jest przedsiębiorcą, a nieruchomość stanowi jej majątek osobisty. Aktualnie w budynku są wynajmowane lokale mieszkalne, jeden lokal na tzw. cele użytkowe (działalność gospodarczą) od 2009 r. i kilka lokali jest wolnych. Wnioskodawca zawarła umowy najmu lokali mieszkalnych i użytkowych w 2007 r. Lokale były wcześniej wynajmowane przez jej mamę, która odziedziczyła nieruchomość w części wraz z babcią w 1980 r., a w całości po śmierci babci w 1984 r.

Zainteresowana twierdzi, iż w związku z odziedziczeniem nieruchomości nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i nie poniosła na nieruchomość (tekst jedn.: budynki i grunt) wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miała prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Z uwagi na niskie czynsze najmu lokali użytkowych nie płaci od najmu podatku VAT. W związku z zamiarem sprzedaży nieruchomości w dniu 16 lutego 2011 r. Zainteresowana zawrze przedwstępną umowę sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od sprzedaży wyżej wymienionej nieruchomości tj. działki wraz z budynkami Wnioskodawca będzie musiała zapłacić podatek od towarów i usług, jeśli tak - to czy od całości czy może od części np. gruntów niezabudowanych budynkami (tzw. podwórka i ogródka).

Zdaniem Wnioskodawcy, w przypadku sprzedaży nieruchomości będzie ona podlegała zwolnieniu na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Pomiędzy zawarciem przez Wnioskodawcę pierwszej umowy najmu lokalu użytkowego i mieszkalnego, a przewidywanym terminem sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Ponadto Wnioskodawca twierdzi, iż nie przysługiwało jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacjach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy. Art. 29 ust. 5 ustawy stanowi bowiem, że w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Wnioskodawca stwierdza, iż skoro dostawa przedmiotowych budynków korzystałaby ze zwolnienia od podatku VAT to także dostawa gruntu tj. całej działki (podwórka i ogródka), a nie tylko pod budynkiem podlega zwolnieniu od podatku VAT.

Zdaniem Zainteresowanej, podwórko i ogródek stanowi jedną działkę ewidencyjną oraz z uwagi na ich przeznaczenie są gruntem związanym z posadowionymi budynkami.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Według art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pod pojęciem towary - w myśl art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Podatnikami - stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat tej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do zapisu art. 41 ust. 1 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 22%. Zgodnie z art. 146a pkt 1 i 2 w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i rozporządzeń wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.

Stosownie natomiast do przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Zaznacza się, że przez pierwsze zasiedlenie - art. 2 pkt 14 ustawy - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku, budowli lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem lub dzierżawę - bowiem zarówno sprzedaż, najem jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zatem należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku, budowli lub ich części do użytkowania pierwszemu najemcy (dzierżawcy).

W tym miejscu należy zauważyć, iż w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom - po spełnieniu określonych warunków - skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Jak stanowi treść art. 29 ust. 5 w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w drodze dziedziczenia stała się właścicielką nieruchomości położonej w X o powierzchni ok. 1000 m2 zabudowanej na części działki budynkiem mieszkalnym i budynkiem, w którym znajduje się ubikacja dla lokatorów i ich komórki. Pozostała część działki to podwórko i ogródek. Przedmiotowa nieruchomość składa się z jednej działki ewidencyjnej. Zainteresowana zaznacza, że nie jest przedsiębiorcą, a nieruchomość stanowi jej majątek osobisty. Aktualnie w budynku są wynajmowane lokale mieszkalne, jeden lokal na tzw. cele użytkowe (działalność gospodarczą) od 2009 r. i kilka wolnych lokali. Umowy najmu zawarte zostały w 2007 r. Wnioskodawca zaznacza, iż przy nabyciu nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku, jak i nie były ponoszone wydatki na ulepszenie, w stosunku do których miała by prawo do odliczenia podatku. Zainteresowana dodaje, iż pomiędzy zawarciem pierwszej umowy najmu lokalu użytkowego i mieszkalnego, a przewidywanym terminem sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata. W związku z zamiarem sprzedaży nieruchomości w dniu 16 lutego 2011 r. Strona zawarła przedwstępną umowę sprzedaży ww. nieruchomości.

Mając zatem na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe w świetle powołanych przepisów stwierdzić należy, że dostawa przedmiotowego budynku będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy w przypadku części budynku, którego sprzedaż będzie dokonywana po pierwszym zasiedleniu. Natomiast przy sprzedaży części budynku w ramach pierwszego zasiedlenia, budynek ten będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a w związku z tym, iż Zainteresowanej nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku w stosunku do tych obiektów, ani nie było ponoszonych wydatków na ulepszenie, w stosunku do których przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku. Sprzedaż gruntu, na którym posadowiony jest budynek również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, w związku z art. 29 ust. 5 ustawy.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl