ILPP1/443-283/08-2/AI - Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować w odniesieniu do robót związanych z zagospodarowaniem terenu (infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu), biorąc pod uwagę fakt, że podatnik jest wykonawcą całego obiektu, sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-283/08-2/AI Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować w odniesieniu do robót związanych z zagospodarowaniem terenu (infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu), biorąc pod uwagę fakt, że podatnik jest wykonawcą całego obiektu, sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11?

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 07 marca 2008 r. (data wpływu 10 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla robót związanych z zagospodarowaniem terenu (infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 marca 2008 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla robót związanych z zagospodarowaniem terenu (infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest generalnym wykonawcą robót budowlano-montażowych wraz z zagospodarowaniem terenu (przyłącza, dojazdy, zieleń, mała architektura, parkingi, ogrodzenia). Z tytułu wykonywanych robót wewnątrz budynku Zainteresowany stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Obecnie Wnioskodawca nie wykonuje prac na zewnątrz budynku, związanych z zagospodarowaniem terenu. W stosunku do przyszłych prac związanych z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, Zainteresowany ma zamiar stosować 7% stawkę podatku VAT, wystawiając faktury na podstawie zatwierdzonych protokołów zdawczo-odbiorczych. Obiekty budowane sklasyfikowane są w dziale 11 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy stosować w odniesieniu do robót związanych z zagospodarowaniem terenu (infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu), biorąc pod uwagę fakt, że Wnioskodawca jest wykonawcą całego obiektu, sklasyfikowanego w PKOB w dziale 11?

Zdaniem Wnioskodawcy, dla robót budowlanych związanych z zagospodarowaniem terenu (infrastruktura towarzysząca) winna być stosowana stawka 7% podatku od towarów i usług. Takie stanowisko Zainteresowany wywodzi z faktu, iż w ramach zawartej umowy, zobowiązany jest do wykonania budowy całego obiektu, łącznie z zagospodarowaniem terenu, a nie jedynie do wykonania poszczególnych etapów robót. Cały obiekt jest sklasyfikowany w dziale 11 Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych.

Ponadto, według Wnioskodawcy obniżona 7% stawka podatku od towarów i usług na mocy § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 249, poz. 1861) ma zastosowanie do wszystkich wykonywanych przez podatnika robót, w tym związanych z infrastrukturą towarzyszącą, w ramach zawartych umów z inwestorem na budowę.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez świadczenie usług - w myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, wynosi 22%. Zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jaki i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

W okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 roku na podstawie art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a cyt. ustawy stosowana była stawka w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano - montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa wyżej, należało rozumieć, zgodnie z art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Natomiast, zgodnie z art. 146 ust. 3 ustawy, przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumiało się:

1.

sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,

2.

urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,

3.

urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne

-

jeśli były one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Z powyższych przepisów wynika, że w okresie do 31 grudnia 2007 roku zastosowanie preferencyjnej stawki podatku VAT w wysokości 7%, mogło mieć zastosowanie w przypadku kiedy roboty budowlano-montażowe dotyczyły infrastruktury towarzyszącej obiektom budownictwa mieszkalnego.

Od 1 stycznia 2008 roku prawo do stosowania obniżonej 7% stawki podatku VAT na podstawie powołanych wyżej przepisów nie jest już możliwe. Od tego dnia ustawodawca przewidział stosowanie 7% stawki podatku tylko w odniesieniu do:

1.

dostaw, budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji lub przebudowy obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym - na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT,

2.

robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych dotyczących obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, a także obiektów sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 - wyłącznie budynki instytucji ochrony zdrowia świadczących usługi zakwaterowania z opieką lekarską i pielęgniarską, zwłaszcza dla ludzi starszych i niepełnosprawnych - na podstawie § 5 ust. 1a pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.),

3.

obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy, lub ich części z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12, w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c ustawy - w myśl § 5 ust. 1a pkt 2 ww. rozporządzenia.

Z danych zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza wykonywać usługi związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu. Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że od 01 stycznia 2008 roku z obniżonej do 7% stawki podatku VAT można skorzystać wyłącznie w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w art. 41 ust. 12-12c ustawy o VAT oraz w § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Usługi związane z infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu podlegają 22% stawce podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl