ILPP1/443-262/08-7/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 maja 2008 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-262/08-7/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 27 lutego 2008 r. (data wpływu: 29 lutego 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 maja 2008 r. (data wpływu: 16 maja 2008 r.) oraz pismem z dnia 15 maja 2008 r. (data wpływu: 19 maja 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług protetycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lutego 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania usług protetycznych. Wniosek ten uzupełniono pismem z dnia 14 maja 2008 r. w zakresie doprecyzowania stanu faktycznego oraz dodatkowego zapytania oraz pismem z dnia 15 maja 2008 r. o dodatkową opłatę i skorygowanie zadanych pytań.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą (pracownia protetyczna) w zakresie usług wykonywania protez zębowych i aparatów ortodontycznych. Do końca roku 2007 usługi Podatnika podlegały opodatkowaniu wg stawki VAT w wysokości 7%, w związku z czym składane były deklaracje do urzędu skarbowego oraz prowadzona była ewidencja dla celów podatku VAT.

W ostatnich latach Podatnik poniósł koszty inwestycyjne związane z budową pracowni protetycznej i otrzymał zwrot podatku.

Ponadto w piśmie uzupełniającym z dnia 14 maja 2008 r. Podatnik wskazał, że wykonywane przez niego aparaty ortodontyczne sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 33.10.17-59.00.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ww. usługi od 1 stycznia 2008 r. korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług oraz czy Podatnik może zrezygnować z prowadzenia ewidencji dla potrzeb podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, wykonywanie protez zębowych i aparatów ortodontycznych przez technika dentystycznego zwolnione jest od podatku VAT. Ponadto Podatnik uważa, że może zrezygnować z prowadzenia ewidencji, a wystarczającą ewidencją będzie podatkowa księga przychodów i rozchodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez świadczenie usług, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Podstawowa stawka podatku VAT dla dostawy towarów i świadczonych usług, zgodnie z art. 41 ust. 1, wynosi 22% - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz w przepisach wykonawczych do tejże ustawy.

Na podstawie zapisu art. 1 pkt 10 ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 192, poz. 1382), został znowelizowany art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w ten sposób, że dodany został pkt 14 zgodnie z którym, zwalnia się od podatku świadczenie usług przez techników dentystycznych w ramach wykonywania ich zawodu, jak również dostawę protez dentystycznych lub sztucznych zębów przez dentystów oraz techników dentystycznych.

Oznacza to, że na mocy znowelizowanego artykułu 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT, korzystać ze zwolnienia od podatku będą wszelkie usługi świadczone przez wskazane w tym przepisie podmioty, a także dostawa, lecz tylko tych towarów, które zostały wymienione w przepisie, a więc protez dentystycznych lub sztucznych zębów.

Z sytuacji przedstawionej we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi pracownię protetyczną w zakresie wykonywania usług protez zębowych i aparatów ortodontycznych.

Na podstawie cyt. wyżej uregulowania zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT, zwolnieniu podlega dostawa protez dentystycznych dokonywana między innymi przez techników dentystycznych. Jak wskazał Podatnik, pod symbolem PKWiU 33.10.17-59.00, (którego nazwa brzmi: "Protezy dentystyczne, włączając sztuczne szczęki i ich części, metalowe korony, odlewane sztyfty cynowe, sztyfty ze stali stopowej, z wyłączeniem sztucznych zębów"), zostały sklasyfikowane również aparaty ortodontyczne. W świetle powyższego należy stwierdzić, że zarówno dostawa protez dentystycznych jak i aparatów ortodontycznych będzie podlegała regulacji znowelizowanego art. 43 ust. 1 pkt 14 ustawy o VAT i została objęta od 1 stycznia 2008 r. - zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Należy podkreślić, że obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego symbolu statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi lub sprzedawcy towaru, Organ podatkowy bowiem, nie jest organem uprawnionym do klasyfikowania danych usług lub towarów do odpowiednich symboli PKWiU.

Ponadto tut. Organ zwraca uwagę, że w odniesieniu do podatników wykonujących wyłącznie czynności zwolnione przedmiotowo na podstawie art. 43 ustawy, obowiązujące przepisy nie nakazują prowadzenia jakichkolwiek ewidencji dla celów podatku od towarów i usług (art. 109 ust. 3 ustawy).

Wobec powyższego, Podatnik prowadzący działalność gospodarczą polegającą na wykonywaniu czynności wyłącznie zwolnionych od podatku, nie będzie miał obowiązku prowadzenia ewidencji podatkowych dla celów tego podatku.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT usług protetycznych (wykonawstwo protez zębowych i aparatów ortodontycznych). Kwestia dotycząca obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego, załatwiona została w odrębnej interpretacji indywidualnej o nr ILPP1/443-262/08-8/BD z dnia 27 maja 2008 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl