ILPP1/443-249/11-3/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 maja 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-249/11-3/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 9 lutego 2011 r. (data wpływu: 11 lutego 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 kwietnia 2011 r. (data wpływu: 15 kwietnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy książek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy książek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest właścicielem przedsiębiorstwa wydawniczo - usługowego. Na zlecenie dwóch podmiotów zewnętrznych (Spółdzielni i Stowarzyszenia), Zainteresowany ma wydać dwie książki drukowane. Od zleceniodawców otrzymał teksty i zdjęcia, jakie należy zamieścić w książkach. Materiały te w drodze opracowania redakcyjnego (ustalenie koncepcji edytorskiej, redakcja graficzna, skład, korekta, łamanie) są przetwarzane w formę elektroniczną, stanowiącą niezbędny element procesu wytwarzania książek. W takiej formie składu komputerowego zostaną one przekazane drukarni, której to zostaną podzlecone druki i oprawa książek.

Książki te zostaną oznaczone symbolami ISBN, przydzielonymi firmie Wnioskodawcy (jako wydawcy) przez Bibliotekę Narodową.

Wykonane książki będące produktem finalnym zleceń, na podstawie faktury Zainteresowany sprzeda zleceniodawcom.

W piśmie uzupełniającym z dnia 14 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca oświadczył, iż książki, o których mowa we wniosku będą posiadały symbol PKWiU 58.11.19.0 z roku 2008. Książki te nie zostały wyprodukowane w roku 2010. Rokiem ich produkcji jest rok 2011 i do dystrybucji trafiły/trafią także w roku 2011.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca może powyższe zdarzenie potraktować jako dostawę towarów w myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług i zastosować stawkę VAT 5% wraz z podaniem PKWiU 58.11.19.0 (dostawa książki).

Zdaniem Wnioskodawcy, jest to dostawa towarów w myśl przepisu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), gdyż wyczerpuje wszystkie trzy niezbędne przesłanki:

1.

przedmiotem dostawy są towary (książki),

2.

dostawa odbywa się za wynagrodzeniem (wystawienie faktury),

3.

w momencie przekazania książek wraz z fakturą Wnioskodawca przenosi na nabywcę (zleceniodawcę) prawo do rozporządzania tymi towarami (książkami) jak właściciel.

Na dodatek książki są oznaczone symbolami ISBN, stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów. Wyprodukowane książki stanowią własność wydawcy do chwili wydania ich zleceniodawcom (zamawiającym).

Wytworzone książki są towarami, stanowią bowiem produkt finalny, z nadanym numerem ISBN, przydzielonym firmie Zainteresowanego. Skoro z chwilą wydania książek zamawiającym, firma Wnioskodawcy przeniesie na nich prawo do rozporządzania tymi produktami (prawo własności) za zapłatą wynagrodzenia, należy tę czynność traktować jako dostawę książek, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaną 5% stawką podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - w myśl art. 7 ust. 1 ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Artykuł 2 pkt 6 ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy ruchome oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Artykuł 5a ustawy został dodany do ustawy o podatku od towarów i usług art. 1 pkt 2 obowiązującej od dnia 1 stycznia 2011 r. ustawy z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476).

Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r., jest wykorzystywana Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

W myśl pkt 4.1 Zasad metodycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług - zakres rzeczowy PKWiU (rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług) Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług jest klasyfikacją produktów pochodzenia krajowego oraz z importu, przy czym:

* pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi;

* pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie;

* pod pojęciem usług rozumie się:

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych;

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności z materiałów własnych wykonawcy.

Zatem, odnosząc definicję usługi zawartą w ww. rozporządzeniu do definicji usługi zawartej w art. 8 ustawy, wyjaśnić należy, iż pojęcie usługi wynikające z powołanego rozporządzenia nie jest tożsame z definicją usługi zawartą w art. 8 ustawy, a pojęcie dostawy towaru we wskazanym rozporządzeniu nie występuje.

W konsekwencji, dokonując oceny określonej czynności należy badać, czy jest ona usługą w rozumieniu ustawy, a następnie ustalić, czy usługa ta została wymieniona w klasyfikacji usług.

Natomiast, dla oceny, czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, kluczowe jest ustalenie, czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, tj. czy w wyniku danej transakcji nabywca będzie mógł faktycznie dysponować rzeczą.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest właścicielem przedsiębiorstwa wydawniczo - usługowego. Na zlecenie dwóch podmiotów zewnętrznych (Spółdzielni i Stowarzyszenia), Zainteresowany ma wydać dwie książki drukowane. Od zleceniodawców otrzymał teksty i zdjęcia, jakie należy zamieścić w książkach. Materiały te w drodze opracowania redakcyjnego (ustalenie koncepcji edytorskiej, redakcja graficzna, skład, korekta, łamanie) są przetwarzane w formę elektroniczną, stanowiącą niezbędny element procesu wytwarzania książek. W takiej formie składu komputerowego zostaną one przekazane drukarni, której to zostaną podzlecone druki i oprawa książek.

Książki te zostaną oznaczone symbolami ISBN, przydzielonymi firmie Wnioskodawcy (jako wydawcy) przez Bibliotekę Narodową.

Wykonane książki będące produktem finalnym zleceń, na podstawie faktury Zainteresowany sprzeda zleceniodawcom.

Książki, o których mowa we wniosku będą posiadały symbol PKWiU 58.11.19.0 z roku 2008. Książki te nie zostały wyprodukowane w roku 2010. Rokiem ich produkcji jest rok 2011 i do dystrybucji trafiły/trafią także w roku 2011.

Czynność przeniesienia przez Wnioskodawcę na rzecz Spółdzielni i Stowarzyszenia produktu finalnego - książek, jest czynnością przeniesienia prawa do rozporządzania jak właściciel majątkiem rzeczowym, co czyni tę czynność odpłatną dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W myśl art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Na mocy art. 146a ustawy, wprowadzonego przez art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578) i zmienionego przez art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

3.

stawka zryczałtowanego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;

4.

stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.

Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 41 ust. 2a ustawy, wprowadzonym art. 19 pkt 2 lit. a) ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

W pozycji 32 tego załącznika, wymieniono towary zgrupowane pod symbolem PKWiU - ex 58.11.1, tj. książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Stosownie do zapisu zawartego w § 36 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649 z późn. zm.), zwanego dalej rozporządzeniem, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 5 kwietnia 2011 r., stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 2a ustawy obniża się do wysokości 0% w okresie do dnia 30 kwietnia 2011 r. dla:

a.

dostawy i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

b.

importu drukowanych książek i broszur (ex CN 4901), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

W myśl § 38 rozporządzenia, przepisy § 36 i 37 stosuje się pod warunkiem posiadania dokumentacji potwierdzającej:

1.

że towary, o których mowa w § 36 pkt 1, zostały:

a.

przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r. lub

b.

przez dokonującego ich dostawy ujęte w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.;

2.

rozpoczęcie dystrybucji nakładu numeru przed dniem 1 stycznia 2011 r. - w przypadkach, o których mowa w § 36 pkt 2 i 37.

Z powyższego wynika, że do dnia 30 kwietnia 2011 r. zastosowanie ma obniżona 0% stawka podatku od towarów i usług dla dostawy książek, jednakże podatnik by móc zastosować obniżoną stawkę powinien posiadać dokumentację potwierdzającą, że zostały one:

a.

przekazane do dystrybucji przed dniem 1 stycznia 2011 r. lub

b.

ujęte przez niego (dokonującego ich dostawy) w spisie z natury sporządzonym na dzień 31 grudnia 2010 r.

W myśl art. 106 ust. 1 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r., nadanym ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332), podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa, obowiązujące od dnia 1 stycznia 2011 r. oraz opisane zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że - jak wskazano wyżej - w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru, którą należy opodatkować wg stawki podatku VAT określonej w art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy, tj. w wysokości 5%, bowiem książki, o których mowa we wniosku będą posiadały symbol PKWiU 58.11.19.0 oraz będą oznaczone na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN, a ponadto trafią do produkcji w roku 2011.

Ponadto podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania czynności wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o klasyfikację PKWiU wskazaną przez Zainteresowanego.

Nadmienić należy, iż ww. rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 246, poz. 1649), straciło moc obowiązującą z dniem 5 kwietnia 2011 r. Natomiast od dnia 6 kwietnia 2011 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392).

Do dnia 31 marca 2011 r. przepis art. 106 ust. 1 ustawy posiadał następujące brzmienie:

"Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16."

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl