ILPP1/443-224/12-4/MK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 15 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-224/12-4/MK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Partnerskiej Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych przedstawione we wniosku z dnia 3 marca 2012 r. (data wpływu 9 marca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 15 maja 2012 r. (data wpływu 21 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezpłatnego wycofania nieruchomości z majątku Spółki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 marca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezpłatnego wycofania nieruchomości z majątku Spółki. Dnia 21 maja 2012 r. wniosek uzupełniono o doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka Partnerska rozpoczęła prowadzenie działalności gospodarczej od stycznia 2006 r. przez dwóch udziałowców-partnerów, przy udziale procentowym po 50%. Rodzaj działalności gospodarczej sklasyfikowany jest według PKD 6910.Z - działalność prawnicza.

Przed rozpoczęciem działalności partnerzy jako osoby fizyczne (nie prowadzące działalności gospodarczej) z własnych środków zakupili lokal mieszkalny wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu (udział procentowy we współwłasności lokalu po 50%). Następnie Partnerzy po rozpoczęciu działalności, przystosowali lokal na biura kancelarii. Od nakładów na modernizację lokalu odliczano VAT w ramach działalności gospodarczej. Nakłady na modernizację nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości. Po zakończeniu inwestycji w lokalu prowadzona była działalność gospodarcza Spółki. Następnie aktem notarialnym z dnia 9 stycznia 2006 r. przeniesiono prawo własności lokalu na Spółkę Partnerską.

Od 1 stycznia 2009 r. do Spółki przystąpił kolejny wspólnik-partner (udział w zyskach - 10%), który przystępując do objęcia udziałów zadeklarował się na piśmie, że w przyszłości zrzeka się wszelkich przysługujących mu praw co do obecnej nieruchomości stanowiącej majątek Firmy oraz co do kolejnych zakupionych w przyszłości budynków i lokali.

W kolejnym roku, tj. 24 marca 2010 r. Spółka nabyła od osoby fizycznej w ramach działalności budynek usługowy wraz z gruntem z przeznaczeniem na biura kancelarii - akt notarialny numer (...). Zakup nieruchomości sfinansowano, w części z kredytu inwestycyjnego a częściowo zapłacono ze środków własnych Spółki. Przed wprowadzeniem do użytkowania lokal modernizowano. Od wydatków na inwestycje Spółka odliczała podatek VAT. Nakłady na inwestycję w tym przypadku przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości. Po zakończeniu inwestycji biura, kancelarię przeniesiono do nowo otwartej siedziby Spółki a poprzedni lokal wynajęto dla firmy zewnętrznej w ramach działalności gospodarczej.

W roku 2011 Spółka zakupiła kolejny lokal mieszkalny wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu. Nieruchomość zakupiono na podstawie aktu notarialnego numer (...) i numer (...) oraz faktury VAT ze stawką "ZW".

Lokal zmodernizowano i przeznaczono również na wynajem dla firmy zewnętrznej. Wydatki budowlane w tym przypadku również przekroczyły 30% wartości początkowej lokalu.

Wszystkie trzy lokale są w ewidencji środków trwałych Spółki i są amortyzowane.

Spółka nadmienia, że Spółka od momentu rozpoczęcia działalności jest zarejestrowanym podatnikiem VAT i zakupy poczynione przez nią związane są ze sprzedażą opodatkowaną.

Dwóch udziałowców Spółki Partnerskiej (mających po 45% udziałów) planuje założyć odrębną dodatkową działalność (Spółkę Cywilną lub Spółkę Jawną), która świadczyłaby usługi wynajmu nieruchomości oraz usługi zarządzanie nieruchomościami. Usługi te w całości będą opodatkowane podatkiem VAT. W związku z tym udziałowcy Spółki Partnerskiej planują wycofać bezpłatnie z majątku Spółki wszystkie 3 lokale i wprowadzić je do majątku Spółki Cywilnej lub Spółki Jawnej. Nowa Spółka planuje wynajmować odpłatnie Spółce Partnerskiej dotychczas zajmowane przez nią pomieszczenia na działalność gospodarczą.

Transakcja ta byłaby dokonana na podstawie aktu notarialnego z informacją, że wycofanie dokonuje się z zamiarem wprowadzenia tych lokali do majątku nowo utworzonej Firmy (Spółki Cywilnej lub Spółki Jawnej).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku dokonania transakcji bezpłatnego wycofania nieruchomości z majątku Spółki Partnerskiej (spółki osobowej) z przeznaczeniem wprowadzenia ich do majątku innej prowadzonej przez tych samych Wspólników spółki osobowej (spółki cywilnej lub spółki jawnej) powstaną jakiekolwiek zobowiązania z tytułu podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja ta nie będzie podlegała w ogóle opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie zachodzi żadna z przesłanek, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - przez podlegającą opodatkowaniu dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących da jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W sytuacji opisanej w pytaniu, przy nabyciu wszystkich trzech nieruchomości Wnioskodawcy (spółce partnerskiej) nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub w części. Spółka odliczała jedynie podatek naliczony VAT od wydatków na modernizację tych nieruchomości, których zakup związanych był ze sprzedażą opodatkowaną.

Obecne brzmienie art. 8 ust. 2 u.p.t.u wskazuje, że jako odpłatne świadczenie usług opodatkowane podatkiem VAT traktuje się:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów,

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy należy stwierdzić, iż w przypadku planowanej transakcji nie będzie dochodziło ani do odpłatnej dostawy towaru, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u., jak również nie będzie miało miejsca nieodpłatne przekazanie majątku firmy na cele osobiste wspólników, o którym mowa w art. 7 ust. 2 u.p.t.u, a także w art. 8 ust. 2 u.p.t.u.

W związku z czym obowiązek podatkowy VAT nie wystąpi, działalność gospodarcza w dalszym ciągu byłaby kontynuowana, w dalszym ciągu służyłaby sprzedaży opodatkowanej, z tą tylko różnicą, że wspólnicy nowo utworzonej Spółki przejęliby prawo do dysponowania pozostałym 10% udziałem we współwłasności nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

Stosownie do treści art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż brak odpłatności w przypadku dostawy towaru nie wyklucza opodatkowania czynności podatkiem od towarów i usług. W ww. przepisie art. 7 ust. 2 ustawy, zostały sformułowane dwa warunki, których łączne spełnienie powoduje opodatkowanie nieodpłatnego przekazania towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika.

Pierwszy z warunków stanowi, iż towary muszą zostać przekazane na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, przy czym do tej kategorii zostali zaliczeni również wspólnicy i udziałowcy. Jeżeli bowiem następuje wykorzystanie towaru stanowiącego część majątku podatnika do celów prywatnych tego podatnika, a także wspólników (udziałowców), to wówczas podatnik ten (wspólnik, udziałowiec) występuje jako finalny konsument tego towaru, a tym samym musi dojść do opodatkowania tej konsumpcji. Oczywiście wyłącznie w sytuacji spełnienia drugiego warunku wymienionego w art. 7 ust. 2 ustawy, tj. istnienia po stronie podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia (wytworzenia) przekazywanego towaru.

Wskazać należy, że powyższy przepis art. 7 ust. 2 ustawy, jest odpowiednikiem art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11 listopada 2006 r., str. 1 z późn. zm.), zgodnie z którym za odpłatną dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT uznaje się wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub które przeznacza się do celów innych niż prowadzona przez podatnika działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu.

Z analizy cytowanych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa podatnika, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru.

Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza, zgodnie z ust. 2 tego artykułu, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka Partnerska rozpoczęła w roku 2006 działalność prawniczą w osobach dwóch partnerów. Osoby te - jako osoby fizyczne - nabyły lokal mieszkalny (udział procentowy 50%). Następnie partnerzy po rozpoczęciu działalności przystosowali lokal na biura kancelarii. Od nakładów na modernizację lokalu odliczano VAT w ramach działalności gospodarczej. Nakłady na modernizację nie przekroczyły 30% wartości początkowej nieruchomości. Po zakończeniu inwestycji w lokalu prowadzona była działalność gospodarcza Spółki. Następnie aktem notarialny z dnia 9 stycznia 2006 r. przeniesiono prawo własność lokalu na Spółkę Partnerską. Od stycznia 2009 r. do Spółki przystąpił kolejny wspólnik-partner, który zrzekł się praw co do nieruchomości (także tych przyszłych).

W roku 2010 Spółka nabyła od osoby fizycznej w ramach działalności gospodarczej budynek usługowy wraz z gruntem z przeznaczeniem na biura kancelarii. Lokal ten modernizowano, a związane z tym wydatki odliczano od podatku VAT. Nakłady w tym przypadku nie przekroczyły 30% wartości początkowej. Następnie w roku 2011 Spółka zakupiła kolejny lokal mieszkalny wraz z udziałem w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Nieruchomość została zakupiona ze stawką zwolnioną od podatku VAT. Lokal został zmodernizowany i przeznaczony na wynajem dla firm zewnętrznych. Aktualnie Wnioskodawca zamierza wycofać bezpłatnie z majątku Spółki wszystkie 3 lokale i wprowadzić je do majątku nowopowstałej Spółki. Nowa spółka planuje wynajmować lokale Spółce Partnerskiej. Transakcja ta będzie dokonana na podstawie aktu notarialnego z informacją, że wycofanie dokonuje się z zamiarem wprowadzenia tych lokali do majątku nowo utworzonej Firmy (Spółki Cywilnej lub Spółki Jawnej).

Mając na względzie powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe wskazać należy, iż wyprowadzenie nieruchomości z majątku Spółki nie skutkuje dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, iż za odpłatną dostawę towarów (w niniejszej sprawie lokali) uznać można nieodpłatne przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika (wspólników, udziałowców), jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów. W konsekwencji przedmiotowe nieodpłatne przekazanie nieruchomości lokalowych nie stanowi czynności określonej w art. 7 ust. 2 ustawy, i nie może być uznane za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Reasumując, bezpłatne wycofanie nieruchomości z majątku Spółki z przeznaczeniem wprowadzenia ich do majątku nowo powstałej w tym celu Spółki nie skutkuje powstaniem po stronie Wnioskodawcy zobowiązania podatkowego z tytułu podatku VAT z uwagi na fakt, iż nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu, o której mowa w art. 7 ust. 2 oraz art. 5 ust. 1 ustawy.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania bezpłatnego wycofania nieruchomości z majątku Spółki. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku VAT w związku z wycofaniem nieruchomości z majątku Spółki, została załatwiona w interpretacji indywidualnej nr ILPP1/443-224/12-5/MK z dnia 15 czerwca 2012 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl