ILPP1/443-211/07-2/BD

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 3 grudnia 2007 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-211/07-2/BD

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej "T." przedstawione we wniosku z dnia 29 sierpnia 2007 r. (data wpływu: 10 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego wraz z gruntem i drogą dojazdową - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego wraz z gruntem i drogą dojazdową.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka zamierza realizować inwestycję w zakresie budownictwa mieszkaniowego, tj. budowy osiedla mieszkaniowego, w ramach którego przedmiotem sprzedaży będą m.in. budynki mieszkalne jednorodzinne (PKOB 111) oraz budynki wielorodzinne (PKOB 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe). Wszystkie sprzedawane obiekty w ramach wspomnianego osiedla, będą przeznaczone na cele mieszkalne, ewentualnie z jednym wyjątkiem w postaci obiektu o charakterze użytkowym. Zabudowa będzie realizowana częściowo we własnym zakresie, a częściowo przy pomocy firm wykonawczych, które będą obciążały Spółkę fakturami VAT tytułem robót budowlanych dotyczących inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej.

Sprzedaż obiektów mieszkalnych na rzecz indywidualnych nabywców, będzie następowała na podstawie umów sprzedaży (aktów notarialnych), poprzedzanych przedwstępnymi umowami sprzedaży. Przedmiotem wyżej wymienionych umów będzie zobowiązanie do wybudowania budynku mieszkalnego, jednorodzinnego, wolnostojącego lub w zabudowie szeregowej albo budynku wielorodzinnego, stanowiącego obiekt budownictwa mieszkaniowego, a następnie jego sprzedaż w stanie surowym zamkniętym (bez uzyskania dla budynku pozwolenia na użytkowanie) wraz z:

* przynależną do ww. obiektów działką, oraz

* udziałem we współwłasności działek stanowiących drogę dojazdową do posesji, służących do wspólnego korzystania przez wszystkich mieszkańców (tzw. udział w częściach wspólnych gruntu).

Wielkość udziału we współwłasności drogi dojazdowej, zostanie ustalona przy uwzględnieniu ogółu nakładów poniesionych na jej wykonanie (w tym koszt ułożenia chodników, instalacji oświetleniowej, instalacji kanalizacji deszczowej oraz ewentualnie innej infrastruktury bezpośrednio towarzyszącej drodze dojazdowej). Zakup udziału w gruncie przynależnym do obiektu jak i udziałów w częściach wspólnych gruntu ma charakter obligatoryjny i będzie następował jednocześnie z nabyciem samego budynku mieszkalnego w ramach jednego aktu notarialnego. Oznacza to, iż każdy potencjalny nabywca budynku zawierając umowę przedwstępną, jednocześnie zobowiąże się do dokonania zakupu udziałów w gruntach, o których mowa wyżej.

Zasadniczo nieruchomość stanowiąca drogę dojazdową do osiedla będzie służyła wyłącznie mieszkańcom osiedla jako jedyne połączenie obiektów mieszkaniowych z drogą publiczną. Niemniej jednak należy zaznaczyć, iż fakt usytuowania osiedla mieszkaniowego w bezpośrednim sąsiedztwie pola golfowego (a konkretnie pomiędzy drogą publiczną, a polem golfowym), spowoduje konieczność udostępnienia części drogi dojazdowej do osiedla także osobom innym niż mieszkańcy na cele wjazdu (przechodu) na teren pola golfowego. Z uwagi na konieczność zapewnienia dostępu (przejazdu) na pole golfowe, o którym mowa, możliwym jest także pozostawienie części udziałów (ok. 10%) we współwłasności drogi dojazdowej (stanowiącej część wspólną) przy dotychczasowym właścicielu, tj. Spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy prawidłowym będzie zastosowanie 7% stawki podatku VAT w odniesieniu do realizowanej, w ramach jednej umowy (aktu notarialnego), sprzedaży zarówno samego obiektu budownictwa mieszkaniowego, tj. budynku mieszkalnego (jednorodzinnego i wielorodzinnego) jak i do przynależnej do tego obiektu części gruntu oraz do udziałów we współwłasności działek gruntów stanowiących drogę dojazdową do budynku, funkcjonalnie związaną z obiektem budownictwa mieszkaniowego i udostępnianą celem wjazdu na teren pola golfowego.

Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno sprzedaż samego budynku mieszkalnego jak i przynależnej do tego budynku działki oraz udziału we współwłasności działek stanowiących drogę dojazdową do osiedla, podlega opodatkowaniu przy zastosowaniu stawki VAT w wysokości 7%. Twierdzenie powyższe uzasadnione jest brzmieniem art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych (a także ich części) z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. W związku z powyższym istnieje podstawa do zastosowania stawki 7% nie tylko w odniesieniu do samego budynku mieszkalnego, ale także w odniesieniu do sprzedaży działki przynależnej do tego budynku jak i sprzedaży udziałów w gruncie stanowiącym części wspólne, przeznaczone do użytku przyszłych nabywców obiektów budownictwa mieszkaniowego, pomimo zagwarantowania osobom trzecim prawa przejazdu (przechodu) na teren pola golfowego.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego, stwierdza się, co następuje.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 cyt. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Towarami, w świetle art. 2 pkt 6 cyt. ustawy o VAT, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) cyt. wyżej ustawy z dnia 11 marca 2004 r., w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Definicja obiektów budownictwa mieszkaniowego zawarta została w art. 2 pkt 12 ww. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem obiektów budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112-Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113-Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Opodatkowanie obniżoną do wysokości 7% stawką podatku VAT dotyczy tych obiektów budownictwa mieszkaniowego i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy, co wynika z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem, zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Ponadto zgodnie z zapisem art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów. Zasada ta oznacza, że o stawce VAT, która ma być stosowana do opodatkowania dostawy budynku wraz z gruntem, decyduje stawka właściwa dla budynku.

W świetle powołanych wyżej przepisów, dostawa przedmiotowych domów jednorodzinnych i wielorodzinnych przeznaczonych na cele mieszkaniowe, będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki 7%. Taka sama stawka będzie dotyczyła również całego gruntu, na którym znajdują się budynki na trwałe z nim związane.

Według Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych drogi zaliczone są do grupy 211. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a) ustawy o VAT, stawka podatku VAT w wysokości 7% ma zastosowanie dla robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. W związku z powyższym sprzedaż udziałów we współwłasności działek stanowiących drogę dojazdową do budynków, będzie podlegała opodatkowaniu wg stawki podstawowej, określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, tj. 22%.

W związku z powyżej przedstawionym stanem prawnym, stanowisko Wnioskodawcy zawarte we wniosku jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl