ILPP1/443-1568/09-2/BD - Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia w postaci budowy sceny teatralnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 lutego 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1568/09-2/BD Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedsięwzięcia w postaci budowy sceny teatralnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Teatru, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2009 r. (data wpływu: 21 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w związku z realizacją projektu pn.: "Budowa Małej Sceny Teatru..."- jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia w związku z realizacją projektu pn.: "Budowa Małej Sceny Teatru...".

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Teatr jest czynnym podatnikiem VAT, świadczącym usługi kulturalne, opodatkowane wg 7% stawki podatku VAT, na podstawie zał. Nr 3, poz. 156 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy.

Teatr występuje z wnioskiem o dofinansowanie projektu pn.: "Budowa Małej Sceny Teatru..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007 - 2013, Priorytet V - Infrastruktura społeczna, Działanie V.4 Infrastruktura kultury.

W ramach tego projektu planowane są roboty budowlane oraz zakup wyposażenia do "Budowy Małej Sceny Teatru...", na której będą prezentowane przedstawienia.

Teatr zobowiązany jest załączyć do dokumentacji wniosku, indywidualną interpretację w sprawie możliwości prawnej odzyskania podatku VAT w związku z realizacją projektu wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej.

Zainteresowany przy zakupie towarów i usług odlicza podatek VAT, ponieważ są one wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, wg załącznika Nr 3 do ustawy o podatku VAT, tj. z tytułu wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy, Teatrowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT przy zakupie towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Teatr ma prawną możliwość odliczenia podatku VAT przy zakupie towarów i usług w związku z realizacją projektu pn.: "Budowa Małej Sceny Teatru..."...

Zdaniem Wnioskodawcy, Teatr ma możliwość odliczenia podatku VAT przy zakupie towarów i usług związanych z realizacją przedmiotowego projektu, ponieważ świadczy usługi, które zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT wg stawki 7% (zał. Nr 3, poz. 156 do ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, istnieje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a tym samym Teatr ma prawo do odliczania podatku od towarów i usług przy zakupach związanych z realizacją projektu pn.: "Budowa Małej Sceny Teatru...", na której będą świadczone usługi w zakresie wstępu na spektakle.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z zapisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Podatnikami natomiast - w myśl art. 15 ust. 1 ustawy - są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Z opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, jako czynny podatnik podatku VAT świadczy usługi kulturalne, opodatkowane - zgodnie z zał. Nr 3, poz. 156 do ustawy o VAT - 7% stawką podatku VAT.

Teatr ubiega się o dofinansowanie projektu pn.: "Budowa Małej Sceny Teatru..." w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007 - 2013.

W ramach tego projektu planowane są roboty budowlane oraz zakup wyposażenia do budowy Małej Sceny Teatru, na której będą prezentowane przedstawienia.

W świetle powołanych wyżej regulacji prawnych oraz odnosząc się do zadanego we wniosku pytania należy stwierdzić, że Teatr w związku z realizacją przedmiotowego projektu, będzie miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z otrzymanych od wykonawców faktur VAT, bowiem - jak wynika z opisu zdarzenia przyszłego - zakupy te będą służyły czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl