ILPP1/443-1367/09-4/HW - Ustalenie stawki podatku VAT dla usług polegających na ustawianiu i demontażu siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg oraz pełnieniu dyżurów przy zimowym utrzymaniu dróg.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1367/09-4/HW Ustalenie stawki podatku VAT dla usług polegających na ustawianiu i demontażu siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg oraz pełnieniu dyżurów przy zimowym utrzymaniu dróg.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Zarządu Dróg, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług polegających na ustawianiu i demontażu siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg oraz pełnieniu dyżurów przy zimowym utrzymaniu dróg - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usług polegających na ustawianiu i demontażu siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg oraz pełnieniu dyżurów przy zimowym utrzymaniu dróg.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest jednostką budżetową samorządową i wykonuje zadania zarządu województwa łódzkiego w przedmiocie planowania, budowy, modernizacji i ochrony dróg m.in.: zimowe utrzymanie dróg polegające na odśnieżaniu, zwalczaniu śliskości, posypywaniu piaskiem i solą ze szczególnym uwzględnieniem prac związanych z przygotowaniem i utrzymaniem gotowości technicznej (ustawienie siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg i jej demontaż po okresie zimowym oraz pełnienie dyżurów związanych z zimowym utrzymaniem).

Pełnienie dyżurów polega na monitorowaniu sytuacji na drogach, wysyłaniu odpowiedniego sprzętu (pługi i piaskarki) do usuwania śniegu, zwalczaniu gołoledzi, powiadamianiu dysponentów sprzętu o konieczności wyjazdu na drogi, kontroli wykonanych prac w terenie i sporządzeniu meldunków i sprawozdań dla samorządu województwa.

Ustawienie siatki przeciwśnieżnej polega na zabezpieczeniu dróg przed zawianiem śniegiem, a w okresie wiosennym następuje jej demontaż.

Główny Urząd Statystyczny Oddział w odpowiedzi na wniosek Zainteresowanego w związku ze szczegółowym opisem zadań - opinia Nr (...) z dnia 9 października 2009 r. - określił, iż realizowane zadania mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.30-00.00 - "oczyszczanie dróg kołowych, ulic, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu". Dla celów podatkowych, zdaniem Wnioskodawcy, nadal stosuje się klasyfikację wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Jednocześnie w wydanej opinii GUS O wskazał, że usługi polegające na pełnieniu dyżurów i ustawianiu siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg zgodnie z nową PKWiU wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 października 2008 r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293), która zacznie obowiązywać od dnia 1 stycznia 2010 r. mieszczą się w grupowaniu PKWiU 81.29.12.0 - "usługi zamiatania śmieci i usuwania śniegu".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaka stawka podatku od towarów i usług jest właściwa dla opodatkowania usług polegających na ustawieniu i demontażu siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg oraz pełnieniu dyżurów przy zimowym utrzymaniu dróg.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla usług ustawienia i demontażu siatki przeciwśnieżnej oraz pełnienia dyżurów przy zimowym utrzymaniu dróg właściwą stawką podatku VAT jest stawka 7%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów - stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy - należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast świadczenie usług, w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Dla szczegółowego określenia zakresu przedmiotowego stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, w tym stawek podatkowych dla świadczonych usług, ustawodawca posłużył się odesłaniem do klasyfikacji statystycznych, poprzez zapis w art. 8 ust. 3 ustawy o VAT, zgodnie z którym usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, z zastrzeżeniem ust. 4, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych i usług turystyki, o których mowa w art. 119.

Stosownie do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji, zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że na podstawie § 3 pkt 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.), do dnia 31 grudnia 2010 r., do celów m.in. opodatkowania podatkiem od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 264 z późn. zm.).

Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, obniżone, tj. 7%, 3% i 0% oraz zwolnienie od podatku.

Zgodnie art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku Nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Pod pozycją 153 ww. załącznika wymienione zostały usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 90.0, tj. "usługi w zakresie gospodarki ściekami oraz wywozu i unieszkodliwiania odpadów, usługi sanitarne i pokrewne".

Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż Wnioskodawca wykonuje m.in. następujące zadania: zimowe utrzymanie dróg polegające na odśnieżaniu, zwalczaniu śliskości, posypywaniu piaskiem i solą ze szczególnym uwzględnieniem prac związanych z przygotowaniem i utrzymaniem gotowości technicznej (ustawienie siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg i jej demontaż po okresie zimowym oraz pełnienie dyżurów związanych z zimowym utrzymaniem).

Zainteresowany poinformował, iż zgodnie z opinią Głównego Urzędu Statystycznego Oddziału - Nr (...) z dnia 9 października 2009 r. - realizowane przez Wnioskodawcę zadania zgodnie z obowiązującą dla celów podatku od towarów i usług Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.30-00.00 - "oczyszczanie dróg kołowych, ulic, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu".

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego należy stwierdzić, iż jeżeli usługi polegające na ustawieniu i demontażu siatki przeciwśnieżnej wzdłuż dróg oraz pełnieniu dyżurów przy zimowym utrzymaniu dróg, wykonywane przez Wnioskodawcę mieszczą się w grupowaniu PKWiU 90.00.30-00.00, jako usługi w zakresie "oczyszczania ulic, dróg kołowych, placów i innych terenów, usuwanie śniegu i lodu", to na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy, w związku z poz. 153 załącznika Nr 3 do ustawy podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl