ILPP1/443-1221/10-4/MP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 lutego 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1221/10-4/MP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 listopada 2010 r. (data wpływu 19 listopada 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 27 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu. Pismem z dnia 27 stycznia 2011 r. doprecyzowano opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie umowy darowizny z dnia 17 marca 1998 r. Wnioskodawca otrzymał od ojca współwłasność w działkach 6/1 i 6/2. W dniu 19 maja 1998 r. umową zniesienia współwłasności Wnioskodawca stał się jedynym właścicielem działki 6/1 o powierzchni 0,7242 ha. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przedmiotowa nieruchomość przeznaczona była na cele rolnicze. W dniu 30 marca 2007 r. została ona sprzedana. Za otrzymane wynagrodzenie Wnioskodawca w dniu 14 sierpnia 2007 r. zakupił niezabudowaną działkę nr 49/1 o powierzchni 1.347 m 2, która oznaczona była w ewidencji gruntów jako zurbanizowane tereny niezabudowane. Działka zakupiona została z myślą o wybudowaniu na niej domu jednorodzinnego.

Następnie w kolejnym roku, w dniu 26 maja 2008 r. Wnioskodawca wspólnie z ojcem zakupił działkę 57/1 o powierzchni 0,7 ha, gdzie stał się współwłaścicielem. Działka ta przeznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod uprawy rolnicze lub zalesienia i znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej "K".

W dniu 16 grudnia 2008 r. Wnioskodawca otrzymał od rodziców w ramach darowizny działkę 15/1 o powierzchni 1554 m 2. W dniu 30 października 2009 r. nastąpiło zniesienie współwłasności. Jeszcze w roku 2009 Wnioskodawca rozpoczął budowę domu jednorodzinnego i tym samym zdecydował się na zamieszkanie. W dniu 11 marca 2010 r. przeniósł tę działkę z majątku prywatnego do wspólnego małżeńskiego na podstawie Majątkowej Umowy Małżeńskiej.

Obecnie Wnioskodawca w związku z rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego zamierza doprowadzić do sprzedaży działki 49/1. W międzyczasie uchwalono nowy plan zagospodarowania przestrzennego, gdzie przeznaczenie działki zakwalifikowane zostało pod budownictwo wielorodzinne i usługowe. Wnioskodawca nie zamierza budować budynku wielokondygnacyjnego ani budynku z pomieszczeniami usługowymi, ponieważ nie prowadzi tego typu działalności.

Wnioskodawca zakłada, że sprzedaż działki będzie czynnością jednokrotną. Poza działką przy Wnioskodawca nie zamierza w najbliższym czasie sprzedawać innych gruntów. Należy dodać, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od lutego 2007 r. (nie był podatnikiem VAT) w zakresie ubezpieczeń, działalność została zawieszona na okres od 2 kwietnia 2009 r. - do 2 kwietnia 2011 r. Obecnie Wnioskodawca jest udziałowcem w Sp. z o.o., która jest podatnikiem VAT i działa w zakresie doradztwa finansowego, sporządzania biznes planów i wniosków UE. Wnioskodawca ani firma, w której posiada udziały nie zajmowały się nigdy pośrednictwem i/lub handlem nieruchomościami.

W wyniku uzupełnienia wniosku, pismem z dnia 27 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.) Wnioskodawca poinformował, iż nie dokonywał nigdy innych transakcji/sprzedaży gruntówgruntu niż te opisane we wniosku o interpretację, nie wykorzystywał przedmiotowej działki w prowadzonej działalności gospodarczej oraz w działalności rolniczej i tym samym nie sprzedawał produktów z upraw. Przedmiotowa działka nie była udostępnianie osobom trzecim na podstawie umowy dzierżawy, użytkowania czy innych umów użyczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w związku z jednorazową sprzedażą działki nr 49/1 Wnioskodawca będzie zobowiązany do naliczenia i odprowadzenia podatku VAT od sprzedaży tego gruntu, zwłaszcza w sytuacji, że sprzedaż innego gruntu oraz zakup i otrzymanie innych w ramach darowizny miały miejsce w przeszłości.

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie nieruchomości nie nastąpiło w celach handlowych lecz prywatnych. Działka została zakupiona z myślą o rozpoczęciu budowy domu prywatnego jednak w międzyczasie Wnioskodawca otrzymał darowiznę od rodziców zmienił koncepcję co do miejsca osiedlenia się. W chwili zakupu przedmiotowej działki Wnioskodawca nie zamierzał wykorzystać jej na cele wykonywanej działalności gospodarczej. Zainteresowany stoi na stanowisku, że nie jest działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Zbycie nawet kilku działek z majątku prywatnego osoby fizycznej, które nie są związane z działalnością gospodarczą oraz nie były nabyte w celu ich profesjonalnej odsprzedaży nie ma charakteru handlowego (obrotu gospodarczego) podlegającego opodatkowaniu. W przypadku, gdy Wnioskodawca sprzedaje część swojego majątku, który był przeznaczony wyłącznie do użytku osobistego, nie działa on w odniesieniu do tej sprzedaży jako podatnik VAT. Potwierdza to orzecznictwo np. NSA - I FSK 1851/08 z dnia 21 stycznia 2010 r. oraz NSA - I FSK 2130/08 z dnia 16 lutego 2010 r. W przedmiotowym stanie przyszłym, tj. sprzedaży składników majątku prywatnego niewykorzystywanego na potrzeby działalności gospodarczej, transakcje te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ponieważ sprzedający je Wnioskodawca nie ma cech podatnika podatku VAT, a transakcje sprzedaży nie są "sprzedażą" w rozumieniu - obrotu gospodarczego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, musi być wykonana przez podatnika.

Artykuł 15 ust. 1 ustawy stanowi, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zatem, stosując wykładnię językową przepisu stwierdzić można, iż działalnością gospodarczą jest działalność producenta, handlowca lub usługodawcy oraz rolnika, także wówczas gdy czynność podlegająca opodatkowaniu została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy. Chociaż ustawa nie definiuje pojęcia "częstotliwości", przez zamiar wykonywania tej czynności w sposób częstotliwy należy rozumieć chęć, wolę powtarzalnego, a nie jednorazowego wykonywania określonych czynności składających się na istotę prowadzenia działalności. O kwestii częstotliwości nie decyduje czasookres wykonywania tej czynności (rok, dwa czy pięć lat), ani ilość dokonywanych transakcji. Decydującym kryterium jest powtarzalność czynności.

Skutkiem powyższego status podatnika podatku od towarów i usług, wynika z okoliczności dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Dla ustalenia czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży gruntu jest podatnikiem podatku VAT, istotnym jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów cytowanej wyżej ustawy. Dla celów ustalenia, czy dostawa działek wyczerpuje znamiona pojęcia "działalność gospodarcza" koniecznym jest ustalenie, czy zamiarem podmiotu wykonującego czynności jest ich dokonywanie w sposób częstotliwy. Ustawa o podatku od towarów i usług nie określa pojęcia "zamiar", jak i nie precyzuje pojęcia "sposób częstotliwy", w każdym przypadku należy badać czy intencją dokonującego określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było dokonywanie tej czynności wielokrotnie (więcej niż jednokrotnie). Natomiast przesłanki wskazujące na zamiar wykonywania pewnej czynności w sposób częstotliwy muszą istnieć w chwili wykonania usługi lub sprzedaży towaru.

Zatem podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły dla celów zarobkowych, czy został on nabyty na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej.

W kontekście powyższego należy stwierdzić, iż nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca na podstawie umowy darowizny z dnia 17 marca 1998 r. otrzymał od ojca współwłasność w działkach 6/1 i 6/2. W dniu 19 maja 1998 r. umową zniesienia współwłasności Zainteresowany stał się jedynym właścicielem działki 6/1 o powierzchni 0,7242 ha. W dniu 30 marca 2007 r. została ona sprzedana. Za otrzymane wynagrodzenie Wnioskodawca w dniu 14 sierpnia 2007 r. zakupił niezabudowaną działkę nr 49/1 o powierzchni 1.347 m 2 położoną. Działka zakupiona została z myślą o wybudowaniu na niej domu jednorodzinnego. Następnie w dniu 26 maja 2008 r. Wnioskodawca wspólnie z ojcem zakupił działkę 57/1 o powierzchni 0,7 ha, gdzie stał się współwłaścicielem.

W dniu 16 grudnia 2008 r. Wnioskodawca otrzymał od rodziców w ramach darowizny działkę 15/1 o powierzchni 1554 m 2. Jeszcze w roku 2009 Wnioskodawca rozpoczął budowę domu jednorodzinnego i tym samym zdecydował się na zamieszkanie. Obecnie Wnioskodawca w związku z rozpoczęciem budowy domu jednorodzinnego zamierza doprowadzić do sprzedaży działki 49/1.

Z informacji podanych przez Zainteresowanego wynika, iż prowadzi on działalność gospodarczą od lutego 2007 (nie był podatnikiem VAT) w zakresie ubezpieczeń, działalność została zawieszona na okres od 2 kwietnia 2009 r. - do 2 kwietnia 2011 r. Obecnie Wnioskodawca jest udziałowcem w Sp. z o.o., która jest podatnikiem VAT i działa w zakresie doradztwa finansowego, sporządzania biznes planów i wniosków UE. Wnioskodawca ani firma, w której posiada udziały nie zajmowały się nigdy pośrednictwem i/lub handlem nieruchomościami. Ponadto Zainteresowany poinformował, iż nie dokonywał nigdy innych transakcji/sprzedaży gruntówgruntu niż te opisane we wniosku o interpretację, nie wykorzystywał przedmiotowej działki przy ul. w prowadzonej działalności gospodarczej oraz w działalności rolniczej i tym samym nie sprzedawał produktów z upraw. Przedmiotowa działka nie była udostępnianie osobom trzecim na podstawie umowy dzierżawy, użytkowania czy innych umów użyczenia.

Grunt spełnia definicję towarów wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, jednak w przedmiotowej sprawie z tytułu opisanej transakcji Wnioskodawcy nie należy traktować jako podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ustawy. Okoliczności sprawy nie wskazują bowiem na to, aby dokonując sprzedaży działki nr 49/1 Zainteresowany działał w charakterze handlowca. W momencie zakupu działki, tj. dnia 14 sierpnia 2007 r., nie było zamiarem Wnioskodawcy jej późniejsza sprzedaż, a wybudowanie domu na potrzeby własne. Ponadto, przedmiotowa nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej oraz w działalności rolniczej i tym samym Wnioskodawca nie sprzedawał produktów z upraw. Przedmiotowa działka nie była udostępnianie osobom trzecim na podstawie umowy dzierżawy, użytkowania czy innych umów użyczenia. Z powyższego wynika, że przedmiotowa działka nie została nabyta w celach handlowych, ani do celów prowadzenia działalności gospodarczej lecz w celach prywatnych. Jak wskazał Zainteresowany planowana transakcja sprzedaży będzie czynnością jednokrotną. Poza działką Wnioskodawca nie zamierza w najbliższym czasie sprzedawać innych gruntów. Sprzedaż następuje w wyniku zmian w uchwalonym planie zagospodarowania przestrzennego, gdzie przeznaczenie działki zakwalifikowano pod budownictwo wielorodzinne i usługowe. Wnioskodawca nie zamierza budować budynku wielokondygnacyjnego ani budynku z pomieszczeniami usługowymi, ponieważ nie prowadzi tego typu działalności. Poza tym rozpoczął budowę domu jednorodzinnego i zdecydował się na zamieszkanie. Zatem Wnioskodawca sprzedając działkę korzysta z przysługującego mu prawa do rozporządzania własnym majątkiem, w związku z czym czynność ta nie oznacza wykonywania działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W oparciu o przedstawiony stan prawny sprawy oraz w świetle przedstawionych okoliczności opisanego zdarzenia przyszłego stwierdzić należy, że jeżeli transakcja będzie miała charakter incydentalny i Wnioskodawca nie będzie dokonywał dostaw innych gruntów, to sprzedaż działki nr 49/1 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem nieruchomość nie była wykorzystywana w działalności gospodarczej i nabyta została do celów prywatnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl