ILPP1/443-1163/10-5/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 27 stycznia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1163/10-5/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni Mieszkaniowej, przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2010 r. (data wpływu 29 października 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 stycznia 2011 r. (data wpływu 17 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przez sprzedawcę zwolnienia od podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przez sprzedawcę zwolnienia od podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości. Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 14 stycznia 2011 r. o doprecyzowanie przedstawionego zdarzenia przyszłego, podpis osoby upoważnionej oraz dodatkową opłatę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółdzielnia zamierza nabyć nieruchomość - lokal użytkowy, stanowiący odrębną własność w nieruchomości wielolokalowej, o powierzchni użytkowej 277,21 m 2, składający się z budynku biurowo-magazynowego, wiaty oraz garażu, o powierzchni użytkowej 24,65 m 2. Wartość tego lokalu wg operatu szacunkowego z dnia 8 września 2010 r. wynosi 478.361,00 zł plus wartość garażu 33.154,00 zł.

Nieruchomość wielolokalowa została wybudowana przez Spółdzielnię w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ww. lokal użytkowy został wyodrębniony na podstawie znowelizowanej w roku 2007 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych po przekształceniu ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w odrębną własność. W przedmiotowej nieruchomości wielolokalowej udział Spółdzielni stanowi 7876/10000 części, udział nabywanego wyżej opisanego lokalu użytkowego wynosi 1071/10000 części. Natomiast udział pozostałych osób - członków spółdzielni wynosi 653/10000 oraz osób niebędących członkami spółdzielni wynosi 400/10000 części.

W uzupełnieniu z dnia 14 stycznia 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż:

1.

Podmiot sprzedający jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pozostałej sprzedaży hurtowej niewyspecjalizowanej oraz podstawowy transport drogowy.

2.

Celem nabycia dla podmiotu sprzedającego ww. obiekty było prowadzenie działalności gospodarczej.

3.

Osoba zbywająca przedmiotowe obiekty Spółdzielni wcześniej nie dokonywała sprzedaży nieruchomości, będzie to czynność jednorazowa.

4.

Ww. nieruchomość służy sprzedającemu do prowadzenia działalności gospodarczej.

5.

Dostawa poszczególnych obiektów nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług.

6.

Między pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. nieruchomości upłynął okres krótszy niż 2 lata. W czasie kiedy było pierwsze zasiedlenie nieruchomości i była jej dostawa w okresie krótszym niż 2 lata - nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług.

7.

W stosunku do ww. obiektów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

8.

Będące przedmiotem sprzedaży budynki nie były modernizowane.

9.

Nie były ponoszone nakłady na ulepszenie ww. budynków.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podmiot sprzedający ww. lokal użytkowy ma obowiązek naliczyć podatek VAT od wartości tego lokalu i w jakiej stawce, mając na uwadze jego status prawny towaru używanego.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze przeanalizowane dokumenty, powołując się na art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (nieruchomości a towary używane w VAT), Spółdzielnia uważa że transakcja nabycia wyżej opisanej nieruchomości winna być zwolniona od podatku VAT. Zgodnie z ustawą, podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz nie zostały poniesione wydatki na ulepszenie. Ww. transakcja zostanie dokonana w formie aktu notarialnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:

1.

przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;

2.

wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności, jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;

3.

wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;

4.

wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;

5.

ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;

6.

oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;

7.

zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. wprowadzonym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Podstawowa stawka podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednocześnie w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy wprowadzonym ustawą z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku VAT.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W oparciu o art. 43 ust. 2 ustawy, przez towary używane o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zatem z powyższych przepisów wynika, iż dostawa nieruchomości, spełniających określone w przepisach warunki, może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia nie minęły co najmniej dwa lata.

Zgodnie z przepisem art. 2 pkt 14 ustawy, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z powyższego wynika, że przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie budynku, budowli lub ich części przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowa nieruchomość nie musi być faktycznie zamieszkała, lecz winna być przejęta przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowego obiektu nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu.

Z powyższej definicji wynika, iż oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegających opodatkowaniu, a za takie należy rozumieć sprzedaż, aport, najem oraz dzierżawę, a także ustanowienie odrębnej własności lokalu niemieszkalnego.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Na podstawie art. 43 ust. 7a ustawy, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Jednocześnie na mocy, art. 43 ust. 10 omawianego artykułu, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Tak więc ustawodawca daje podatnikom, dokonującym dostawy budynków spełniających przesłanki do korzystania ze zwolnienia od podatku wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, po spełnieniu określonych warunków, możliwość rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych. Powyższe prawo zostało zawężone tylko do rezygnacji ze zwolnienia wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.

Z treści wniosku wynika, iż Spółdzielnia - będąca czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT - zamierza nabyć nieruchomość - lokal użytkowy, stanowiący odrębną własność w nieruchomości wielolokalowej, składający się z budynku biurowo-magazynowego, wiaty oraz garażu. Nieruchomość wielolokalowa została wybudowana przez Spółdzielnię w latach osiemdziesiątych XX wieku. Ww. lokal użytkowy został wyodrębniony na podstawie znowelizowanej w roku 2007 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych po przekształceniu ze spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego w odrębną własność.

Ponadto, podmiot sprzedający jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie pozostałej sprzedaży hurtowej niewyspecjalizowanej oraz podstawowy transport drogowy. Przedmiotowa nieruchomość służyła sprzedającemu do prowadzenia ww. działalności gospodarczej.

W stosunku do ww. obiektów nie przysługiwało sprzedającemu prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie były ponoszone nakłady na ulepszenie ww. budynków. Dostawa poszczególnych obiektów nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca wskazał ponadto, iż między pierwszym zasiedleniem a dostawą ww. nieruchomości upłynął okres krótszy niż 2 lata. Jednocześnie wyjaśnił jednak, że w czasie kiedy było pierwsze zasiedlenie nieruchomości i była jej dostawa w okresie krótszym niż 2 lata - nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług.

Zatem Wnioskodawca oświadczył, że dostawa będzie się odbywała w ciągu 2 lat od pierwszego zasiedlenia, jednocześnie jednak wskazał, że czynność ta miała miejsce w okresie, kiedy nie obowiązywała ustawa o podatku od towarów i usług (czyli przed 5 lipca 1993 r.).

Biorąc powyższe pod uwagę, wobec braku jednoznacznego wskazania daty pierwszego zasiedlenia należy stwierdzić, iż w przedmiotowej sprawie nabycie nieruchomości wielolokalowej, składającej się z budynku biurowo-magazynowego, wiaty oraz garażu będzie korzystało ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jeżeli przedmiotowe obiekty zostały oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi i od tego momentu minęło ponad dwa lata.

Natomiast, jeśli warunek odnoszący się do pierwszego zasiedlenia nie został spełniony, to przedmiotowa dostawa nieruchomości wielolokalowej - z uwagi na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy jej nabyciu i nieponiesienia nakładów na jej ulepszenie - i tak będzie korzystała ze zwolnienia, jednakże na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Reasumując, dostawa lokalu użytkowego, składającego się z budynku biurowo-magazynowego, wiaty oraz garażu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zwolnienia od podatku VAT dostawy przedmiotowego lokalu należało uznać za prawidłowe, jednakże w oparciu o inną podstawę prawną niż wskazana w stanowisku Zainteresowanego. Należy bowiem wskazać, iż treść powołanego przez Wnioskodawcę przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy od dnia 1 stycznia 2009 r. uległa zmianie i nie odnosi się już do nieruchomości.

Ponadto informuje się, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania przez sprzedawcę zwolnienia od podatku VAT z tytułu dostawy nieruchomości. Natomiast, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania zwolnienia od podatku VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości została rozstrzygnięta w odrębnej interpretacji z dnia 27 stycznia 2011 r., nr ILPP1/443-1163/10-4/AW.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl