ILPP1/443-116/10-2/AT - Korekta podatku VAT naliczonego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności dłużnika będącego w trakcie postępowania upadłościowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-116/10-2/AT Korekta podatku VAT naliczonego w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności dłużnika będącego w trakcie postępowania upadłościowego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 stycznia 2010 r. (data wpływu 2 lutego 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do wierzytelności nieściągalnych przez dłużnika będącego w trakcie postępowania upadłościowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do wierzytelności nieściągalnych przez dłużnika będącego w trakcie postępowania upadłościowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zakupił towar od firmy X w Y - faktury z dnia 12 października 2007 r., 12 listopada 2007 r. i 15 lutego 2008 r., które do dnia dzisiejszego nie zostały zapłacone. Postanowieniem z dnia 21 sierpnia 2008 r., Sąd Rejonowy w Y ogłosił upadłość Spółki. Cała kwota wynikająca z wymienionych faktur została zgłoszona przez firmę X do listy wierzytelności w postępowaniu układowym, gdzie została uznana i ujęta.

Pismem z dnia 27 sierpnia 2009 r. Firma X zawiadomiła Zainteresowanego o zamiarze dokonania korekty podatku należnego z tytułu należności nieściągalnych. Na odpowiedź Wnioskodawcy, że zamierzona korekta podatku VAT nie jest możliwa, ponieważ art. 89a ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) określa warunek, że korekta nie może być dokonana w stosunku do podatnika który jest w trakcie postępowania upadłościowego, otrzymał on w dniu 5 października 2009 r. zawiadomienie od Firmy X, iż dokonała ona korekty podatku VAT należnego w deklaracji za miesiąc wrzesień 2009 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma obowiązek dokonać korekty podatku VAT naliczonego od faktur zgłoszonych jako wierzytelność, będąc w postępowaniu upadłościowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie korekty podatku VAT przez firmę X w Y nie jest możliwe, ponieważ Sąd Rejonowy w Y postanowieniem z dnia 21 sierpnia 2008 r. ogłosił jego upadłość. Zgodnie z treścią art. 89a ust. 2 pkt 1 korekta podatku należnego może być dokonana w stosunku do podatnika niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 89a ust. 1a ustawy).

W myśl art. 89a ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku gdy spełnione są następujące warunki:

1.

dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji;

2.

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny;

3.

wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni;

4.

wierzytelności nie zostały zbyte;

5.

od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona;

6.

wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy należy stwierdzić, iż aby wierzyciel mógł dokonać korekty określonej w art. 89a ust. 1 ustawy, muszą zostać spełnione wszystkie warunki wymienione w art. 89a ust. 2 ustawy.

Na mocy art. 89b ust. 1 ustawy, w przypadku otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 6, i nieuregulowania należności w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego zawiadomienia, podatnik (dłużnik) jest obowiązany do odpowiedniego pomniejszenia podatku naliczonego podlegającego odliczeniu lub w przypadku jego braku, do odpowiedniego powiększenia kwoty podatku należnego, o kwotę podatku wynikającą z nieuregulowanych faktur, poprzez korektę deklaracji za okres, w którym dokonał odliczenia.

W świetle art. 89b ust. 2 ustawy, w przypadku częściowego uregulowania należności przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, korekta dotyczy podatku naliczonego przypadającego na nieuregulowaną część należności.

Stosownie natomiast do treści art. 89b ust. 4 ustawy, w przypadku uregulowania należności po dokonaniu korekty, o której mowa w ust. 1, podatnik ma prawo do zwiększenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym należność uregulowano, o kwotę podatku, o której mowa w ust. 1. W przypadku częściowego uregulowania należności podatek naliczony może zostać zwiększony w odniesieniu do tej części.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Zainteresowany zakupił towar od firmy X w Y - faktury z dnia 12 października 2007 r., 12 listopada 2007 r. i 15 lutego 2008 r., które do dnia dzisiejszego nie zostały zapłacone. Postanowieniem z dnia 21 sierpnia 2008 r., Sąd Rejonowy w Y ogłosił upadłość Wnioskodawcy. Cała kwota wynikająca z wymienionych faktur została zgłoszona przez firmę X do listy wierzytelności w postępowaniu układowym, gdzie została uznana i ujęta.

Pismem z dnia 27 sierpnia 2009 r. firma X zawiadomiła Spółkę o zamiarze dokonania korekty podatku należnego z tytułu należności nieściągalnych. Na odpowiedź Zainteresowanego, że zamierzona korekta podatku VAT nie jest możliwa, ponieważ art. 89a ust. 2 ustawy określa warunek, że korekta nie może być dokonana w stosunku do podatnika który jest w trakcie postępowania upadłościowego, otrzymał on w dniu 5 października 2009 r. zawiadomienie od firmy X, iż dokonała ona korekty podatku VAT należnego w deklaracji za miesiąc wrzesień 2009 r.

Podkreślenia wymaga fakt, iż warunek, o którym mowa w art. 89a ust. 2 pkt 1 ustawy, aby nabywca (dłużnik) nie był w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji należy odnieść wyłącznie do daty dostawy towaru lub świadczenia usługi. Istotnym jest natomiast, by w momencie dokonania korekty dłużnik (jak również wierzyciel) był zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, stosownie do treści art. 89a ust. 2 pkt 3 ustawy.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż dostawy towarów będące przedmiotem korekty zostały dokonane w okresie, gdy Wnioskodawca był czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, niebędącym w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji. Jak wynika z analizy sprawy, kontrahent Spółki dopełnił wszystkich warunków dotyczących powyższej regulacji.

Reasumując stwierdzić należy, iż Zainteresowany, pomimo znajdowania się w postępowaniu upadłościowym, ma obowiązek dokonać korekty podatku VAT naliczonego od faktur zgłoszonych jako wierzytelność, zgodnie z art. 89b ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Tut. Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie faktycznym, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl