ILPP1/443-114/11-4/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 8 kwietnia 2011 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-114/11-4/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Cywilnej, przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2011 r. (data wpływu do Ministerstwa Finansów 10 stycznia 2011 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 24 stycznia 2011 r.), uzupełnionym pismami: z dnia 1 lutego 2011 r. (data wpływu do Ministerstwa Finansów 7 lutego 2011 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 22 lutego 2011 r.) oraz z dnia 15 marca 2011 r. (data wpływu 21 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

* prawidłowe - w zakresie stawki podatku VAT z tytułu dostawy jednostkom edukacyjnym drukarki, skanera,

* nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku VAT z tytułu dostawy jednostkom edukacyjnym faxu, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjnego.

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 7 stycznia 2011 r. (data wpływu do Ministerstwa Finansów 10 stycznia 2011 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 24 stycznia 2011 r.) Spółka Cywilna zwróciła się o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku VAT z tytułu dostawy jednostkom edukacyjnym drukarki, skanera, faxu, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjnego. Wniosek został uzupełniony pismami z dnia 1 lutego 2011 r. oraz z dnia 15 marca 2011 r. o złożenie wniosku na druku ORD-IN oraz jego doprecyzowanie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wystąpił z zapytaniem czy jednostki edukacyjne wpisane do MEN (przedszkola, szkoły) mają prawo do zakupu peryferii komputerowych PKWiU 30.02.16-30.00 (drukarka, skaner, fax, kopiarka, urządzenie wielofunkcyjne), na stawce 0%.

We wniosku złożonym na druku ORD-IN, uzupełnionym pismem z dnia 15 marca 2011 r., Wnioskodawca wskazał, że będzie dokonywał sprzedaży urządzeń wielofunkcyjnych (skanero-drukarko-fax-kopiarka), dla jednostek edukacyjnych wpisanych do MEN, na stawce 0%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy peryferia komputerowe PKWiU 30.02.16-30.00 - drukarka, skaner, fax, kopiarka, urządzenie wielofunkcyjne mogą być sprzedawane dla jednostek edukacyjnych wpisanych do MEN na VAT 0%.

Zdaniem Wnioskodawcy, ww. urządzenia kwalifikują się do sprzedaży ze stawką VAT 0% dla jednostek edukacyjnych wpisanych do MEN.

W uzupełnieniu z dnia 15 marca 2011 r. Wnioskodawca wskazał, iż zdarzenie przyszłe, pytanie i stanowisko dotyczą wszystkich urządzeń.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

* prawidłowe - w zakresie stawki podatku VAT z tytułu dostawy jednostkom edukacyjnym drukarki, skanera,

* nieprawidłowe - w zakresie stawki podatku VAT z tytułu dostawy jednostkom edukacyjnym faxu, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjnego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie zaznacza się, że w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. na podstawie art. 146a pkt 1 ustawy, wprowadzonego art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578 z późn. zm.) oraz zmienionego art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%, z zastrzeżeniem art. 146f.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

I tak, zgodnie z art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostawy sprzętu komputerowego dla placówek oświatowych przy zachowaniu warunków, o których mowa w ust. 13-15.

Stosownie do art. 83 ust. 13 ustawy, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają towary wymienione w załączniku nr 8 do ustawy, tj.:

1.

jednostki centralne komputerów, serwery, monitory, zestawy komputerów stacjonarnych,

2.

drukarki,

3.

skanery,

4.

urządzenia komputerowe do pism Braille'a (dla osób niewidomych i niedowidzących),

5.

urządzenia do transmisji danych cyfrowych (w tym koncentratory i switche sieciowe, routery i modemy).

W myśl art. 83 ust. 14 pkt 1 ustawy, dokonujący dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26, stosuje stawkę podatku 0%, pod warunkiem posiadania stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową, zgodnie z odrębnymi przepisami - w przypadku dostawy, o której mowa w ust. 1 pkt 26 lit. a).

Ponadto, w myśl art. 83 ust. 15 ustawy, dostawca obowiązany jest przekazać kopię dokumentów, o których mowa w ust. 14, do właściwego urzędu skarbowego.

Należy zaznaczyć, że przez placówki oświatowe, o których mowa m.in. w art. 83 rozumie się szkoły i przedszkola publiczne i niepubliczne, szkoły wyższe i placówki opiekuńczo-wychowawcze (art. 43 ust. 9 ustawy).

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca ma zamiar dokonywać dostaw urządzeń peryferyjnych (drukarki, skanery, faxy, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjne) dla przedszkoli i szkół.

Biorąc pod uwagę powyższe uregulowania należy stwierdzić, iż podstawą do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT przy dostawach sprzętu komputerowego na rzecz placówek oświatowych, będzie przede wszystkim zaliczenie dostarczanych towarów do określonych grup towarowych wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy. Katalog towarów, co do których mają zastosowanie przepisy art. 83 ust. 1 pkt 26 lit. a) ustawy, został przez ustawodawcę określony w sposób szeroki (wymieniono grupy towarów bez podania szczegółowego oznaczenia Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług), jednakże jest to katalog zamknięty, co oznacza, że ustawodawca nie przewidział w tym przypadku jakichkolwiek wyjątków ani też interpretacji rozszerzających.

Z powyższego wynika, że nie każdy sprzęt komputerowy, będzie opodatkowany stawką podatku VAT 0%, lecz tylko i wyłącznie wymieniony w załączniku nr 8 do ustawy.

Zatem w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy realizowanej przez Wnioskodawcę na rzecz placówek oświatowych, będzie sprzęt komputerowy w postaci drukarek oraz skanerów, wymienionych w załączniku nr 8 do ustawy, przy ich dostawie możliwe będzie zastosowanie preferencyjnej 0% stawki podatku VAT, pod warunkiem, że Wnioskodawca:

* będzie w posiadaniu stosownego zamówienia potwierdzonego przez organ nadzorujący daną placówkę oświatową,

* przekaże kopie ww. dokumentów do właściwego urzędu skarbowego.

Natomiast w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy będą: faxy, kopiarki i urządzenia wielofunkcyjne, czyli urządzenia niemieszczące się w jakiejkolwiek grupie towarów objętych tym załącznikiem, brak będzie podstaw prawnych do zastosowania przy ich dostawie preferencyjnej 0% stawki podatku VAT.

Reasumując, w przypadku dostawy na rzecz placówki oświatowej drukarki i skanera będzie można zastosować preferencyjną stawkę podatku VAT, tj. 0%, o ile Wnioskodawca spełni warunki wynikające z art. 83 ust. 14 i ust. 15 ustawy. Natomiast w sytuacji dostawy sprzętu w postaci faxu, kopiarki, urządzenia wielofunkcyjnego brak jest podstaw prawnych do zastosowania preferencyjnej 0% stawki podatku VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl