ILPP1/443-1098/09-2/AT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 4 grudnia 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1098/09-2/AT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 28 sierpnia 2009 r. (data wpływu 14 września 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania posiłków oraz innych artykułów spożywczych w trakcie szkoleń i warsztatów oraz spotkań integracyjnych i motywacyjnych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania posiłków oraz innych artykułów spożywczych w trakcie szkoleń i warsztatów oraz spotkań integracyjnych i motywacyjnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Sp. z o.o. (dalej "Spółka") zajmuje się produkcją samochodów użytkowych. Spółka zatrudnia pracowników produkcyjnych, obsługi administracyjnej oraz służby finansowej. Spółka, aby sprostać wymaganiom rynku w zakresie konkurencyjności, jakości i efektywności pracy ponosi koszty szkoleń pracowników zarówno zatrudnionych przy produkcji, jak i pracowników administracyjnych oraz służb finansowych Spółki. Pracownicy Spółki uczestniczą w szkoleniach związanych z organizacją produkcji, obsługą maszyn, a także w szkoleniach, których celem jest wyposażenie liderów grup zadaniowych w narzędzia, wiedzę i umiejętności konieczne do organizowania prac takich grup i koordynowania ich działań. w ramach tych szkoleń jego uczestnicy uczą się metodyki pracy w grupie, przydziału prac, panowania nad stylem pracy grupy i poszczególnych jej członków. w trakcie szkoleń i warsztatów Spółka zapewnia pracownikom i pracownikom agencji pracy tymczasowej wyżywienie. Ponadto, poza wyżywieniem zapewnianym przez Spółkę jej pracownikom podczas szkoleń i warsztatów Spółka nabywa i przekazuje pracownikom w trakcie spotkań z nimi posiłki oraz artykuły spożywcze w postaci słodyczy, kawy herbaty, drobnych przekąsek. Spotkania organizowane przez Spółkę z jej pracownikami mają charakter motywacyjny i integracyjny. Spotkania dotyczą zagadnień związanych z problemami jakie na bieżąco powstają w ramach współpracy poszczególnych pracowników czy zespołów. Spotkania mają na celu udzielenie pochwał bądź wskazanie błędów i niedociągnięć, co istotnie wpływa na poprawę jakości pracy zespołów. Ponadto, spotkania te mają na celu umożliwienie poznania się bliższego członkom zespołu czy zespołów, co procentuje później lepszą współpracą.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy nieodpłatne przekazanie pracownikom oraz pracownikom agencji tymczasowej wykonującym pracę pod kierownictwem i na rzecz Spółki posiłków oraz innych artykułów spożywczych w trakcie szkoleń, warsztatów, spotkań integracyjnych i motywacyjnych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT należnym.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z przepisem art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z powyższego przepisu wynika zatem, iż przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów na potrzeby osobiste pracowników podatnika podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, o ile spełnione są łącznie następujące warunki:

* przekazanie towarów nie jest związane z prowadzeniem przez podatnika przedsiębiorstwa;

* podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu przekazywanych towarów związanych przekazywanymi nieodpłatnie towarami.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przekazanie lub zużycie przez podatnika towarów na potrzeby zatrudnionych przez niego pracowników oraz pracowników agencji pracy tymczasowej, którzy wykonują pracę pod kierunkiem i na rzecz Spółki jest związane z prowadzeniem przez Spółkę przedsiębiorstwa, a co za tym idzie nie są spełnione wymienione w przepisie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przesłanki warunkujące opodatkowanie podatkiem VAT czynności przekazania towarów.

Mając na względzie fakt, iż wydatki na zapewnienie wyżywienia w trakcie szkoleń istotnych dla wykonywania pracy na rzecz Spółki, jak również w trakcie spotkań, których celem jest zintegrowanie i zmotywowanie pracowników są związane z przychodami Spółki i jako takie mogą stanowić jej koszt uzyskania przychodów, wydatki te należy uznać za ponoszone w związku z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

Zatem przekazanie posiłków i artykułów spożywczych pracownikom Spółki i pracownikom agencji tymczasowej, w opisanych powyżej okolicznościach, nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT należnym.

Prawidłowość powyższego stanowiska została potwierdzona w interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej przez Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu w dniu 17 stycznia 2007 r., sygn. ZP/443-214/1/06.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, na podstawie art. 7 ust. 1 ww. ustawy, należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami, stosownie do art. 2 pkt 6 cyt. ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Natomiast, w myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Zgodnie z unormowaniami zawartymi w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, w pewnych, ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatne przekazanie towarów i nieodpłatne świadczenie usług należy uznać za spełniające definicję dostawy towarów lub świadczenia usług, które na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, w świetle art. 7 ust. 2 ww. ustawy, jest także przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z powołanego wyżej art. 7 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy wynika, iż czynnościami zrównanymi z odpłatną dostawą towarów jest przekazanie lub zużycie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego - na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.

Zgodnie z art. 7 ust. 3 przepisu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. nie stosuje się do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.

Z przytoczonych wyżej przepisów wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega nie tylko nieodpłatne przekazanie towarów na cele niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem, ale także nieodpłatne przekazanie wszelkich towarów związanych z prowadzonym przedsiębiorstwem, niestanowiących jednak próbek, prezentów o małej wartości, czy też drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych. Dla opodatkowania danej czynności nieodpłatnego przekazania istotne jest także to, czy podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji samochodów użytkowych. Wnioskodawca ponosi koszty szkoleń pracowników zarówno zatrudnionych przy produkcji, jak i pracowników administracyjnych oraz służb finansowych w celu podnoszenia konkurencyjności, jakości i efektywności pracy. Pracownicy Spółki uczestniczą w szkoleniach związanych z organizacją produkcji, obsługą maszyn, a także w szkoleniach, których celem jest wyposażenie liderów grup zadaniowych w narzędzia, wiedzę i umiejętności konieczne do organizowania prac takich grup i koordynowania ich działań. w ramach tych szkoleń jego uczestnicy uczą się metodyki pracy w grupie, przydziału prac, panowania nad stylem pracy grupy i poszczególnych jej członków. w trakcie szkoleń i warsztatów Spółka zapewnia pracownikom i pracownikom agencji pracy tymczasowej wyżywienie. Ponadto, poza wyżywieniem zapewnianym przez Spółkę jej pracownikom podczas szkoleń i warsztatów Spółka nabywa i przekazuje pracownikom w trakcie spotkań z nimi posiłki oraz artykuły spożywcze w postaci słodyczy, kawy herbaty, drobnych przekąsek. Spotkania organizowane przez Spółkę z jej pracownikami mają charakter motywacyjny i integracyjny. Spotkania dotyczą zagadnień związanych z problemami jakie na bieżąco powstają w ramach współpracy poszczególnych pracowników czy zespołów. Spotkania mają na celu udzielenie pochwał bądź wskazanie błędów i niedociągnięć, co istotnie wpływa na poprawę jakości pracy zespołów. Ponadto, spotkania te mają na celu umożliwienie poznania się bliższego członkom zespołu czy zespołów, co procentuje później lepszą współpracą.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż w analizowanej sytuacji przeprowadzane szkolenia i warsztaty oraz spotkania integracyjne i motywacyjne służą celom Spółki (podnoszeniu konkurencyjności, jakości i efektywności pracy poprzez zdobywanie przez pracowników oraz pracowników agencji tymczasowej wykonującym pracę pod kierownictwem i na rzecz Spółki wiedzy i umiejętności koniecznych do organizowania prac liderów grup zadaniowych i koordynowania ich działań), ponieważ poprawiają warunki pracy, tym samym zwiększając jej efektywność, a w konsekwencji podnoszą wydajność firmy.

Należy zatem przyjąć, że zapewnienie przez Wnioskodawcę wyżywienia podczas przeprowadzanych w zakładzie pracy szkoleń i warsztatów dla zatrudnianych pracowników podnoszących ich kwalifikacje zawodowe oraz posiłków i innych artykułów spożywczych podczas spotkań integracyjnych i motywacyjnych, na których omawiane są związane z działalnością Spółki zagadnienia dotyczące bieżących problemów powstających w ramach współpracy zespołów pracowniczych, udzielane pochwały bądź wskazywane błędy i niedociągnięcia, mające wpływ na poprawę jakości pracy zespołów, a także na których istnieje możliwość bliższego poznania się członków zespołu, procentujących później lepszą współpracą, jest niewątpliwie zużyciem związanym z potrzebami prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej. Stąd też nie należy przekazania (zużycia) posiłków i artykułów spożywczych utożsamiać z przekazaniem na cele osobiste pracowników, dla którego prawo do odliczenia podatku VAT związane jest z jednoczesnym obowiązkiem opodatkowania nieodpłatnego przekazania - uznanego za dostawę towaru (art. 7 ust. 2 ustawy).

W związku z powyższym tut. Organ stwierdza, iż w omawianym przypadku, nie dochodzi do indywidualnego przekazania lub zużycia towarów na cele osobiste pracowników, jak i pracowników agencji tymczasowej wykonujących pracę pod kierownictwem i na rzecz Spółki, wobec tego art. 7 ust. 2 ustawy nie będzie miał zastosowania. Zatem, nieodpłatne przekazanie wyżywienia podczas przeprowadzanych w zakładzie pracy szkoleń i warsztatów oraz spotkań integracyjnych i motywacyjnych nie rodzi obowiązku opodatkowania przekazanych towarów podatkiem VAT.

Reasumując, nieodpłatne przekazanie pracownikom oraz pracownikom agencji tymczasowej wykonującym pracę pod kierownictwem i na rzecz Spółki posiłków oraz innych artykułów spożywczych w trakcie szkoleń i warsztatów oraz spotkań integracyjnych i motywacyjnych nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W niniejszej interpretacji indywidualnej został załatwiony wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania posiłków oraz innych artykułów spożywczych w trakcie szkoleń i warsztatów oraz spotkań integracyjnych i motywacyjnych. Natomiast wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów został załatwiony odrębną interpretacją z dnia 4 grudnia 2009 r., znak sygn. ILPB3/423-775/09-2/MC.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl