ILPP1/443-1062/09-3/AW

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 listopada 2009 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1062/09-3/AW

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2009 r. (data wpływu 8 września 2009 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 listopada 2009 r. (data wpływu 17 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zwartego w fakturze VAT dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 września 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego zwartego w fakturze VAT dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na prowadzenie działalności gospodarczej. Powyższy wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 listopada 2009 r. o doprecyzowanie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Zainteresowana jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT i prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług księgowych - biuro rachunkowe. Wnioskodawczyni ma zamiar dokonać zakupu lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku bezpośrednio od dewelopera z przeznaczeniem w całości dla potrzeb prowadzenia ww. działalności gospodarczej. w akcie notarialnym zakupu lokalu mieszkalnego Kupującym będzie osoba fizyczna - Zainteresowana. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od dewelopera, faktura VAT dokumentująca zakup lokalu mieszkalnego na podstawie aktu notarialnego zostanie wystawiona z podatkiem VAT w wysokości 7% na Wnioskodawczynię.

W uzupełnieniu złożonym w dniu 17 listopada 2009 r. Wnioskodawczyni informuje, iż zakupiony lokal zostanie zaliczony do środków trwałych i będzie podlegał amortyzacji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Ww. działalność gospodarcza jest w całości opodatkowana 22% podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Podatnik ma prawo do zakupu mieszkania i przeznaczenia go wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

2.

Czy Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 7% podatku VAT naliczonego na fakturze dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, w myśl postanowień art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy, stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Art. 86 ust. 10 ustawy określa, kiedy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje. Przepisy art. 88 ustawy o podatku VAT przewidują sytuacje, w których podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, pomimo tego, ze spełnione są generalnie przesłanki upoważniające go do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. w przypadku, gdy występują okoliczności określone brzmieniem powołanej normy, podatnik w zasadzie nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Ponieważ prawo do odliczenia podatku naliczonego jest podstawowym prawem podatnika, a także fundamentalnym elementem systemu VAT, który umożliwia zachowanie zasady neutralności tego podatku, stad regulacje prawne zawarte w art. 88 ustawy, należy uznać za przepisy szczególne i muszą one być interpretowane ściśle. Tylko wystąpienie okoliczności określonych w tym przepisie uprawniałoby do stwierdzenia, iż wyłączenie z prawa do odliczenia jest tu zasadne. Brak takiej regulacji powoduje, że Zainteresowana, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku VAT, może skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego w wysokości 7% z faktury VAT dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego, który będzie przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Wskazać należy, iż Wnioskodawczyni spełnia warunki do skorzystania z prawa określonego w ww. przepisie prawa - jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT (art. 96 ust. 1). Fakturę VAT wystawioną na imię i nazwisko Zainteresowanej uznać należy za wystawioną (art. 106).

Podstawowe znaczenie dla prawa do odliczenia VAT ma nie fakt nabycia nieruchomości mieszkalnej przez osobę fizyczną i wystawienie faktury VAT na imię i nazwisko Podatnika, ale przede wszystkim to, że Kupujący jest czynnym podatnikiem VAT i w związku z tym ma prawo do odliczenia podatku VAT zawartego w cenie nabywanych towarów i usług w związku z ich wykorzystaniem na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach której realizowane są czynności opodatkowane podatkiem VAT.

Reasumując:

1.

Podatnik ma prawo do zakupu mieszkania i przeznaczenia go wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej,

2.

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia 7% podatku VAT naliczonego na fakturze dokumentującej zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem warunkiem umożliwiającym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi nabywcy towarów i usług. Ponadto elementem umożliwiającym odliczenie jest posiadanie przez podatnika faktur VAT, z których wynika, iż to on jest nabywcą towarów i usług.

Należy zaznaczyć, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

I tak na przykład w świetle art. 88 ust. 1 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

1.

importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy,

2.

(uchylony)

3.

paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych i innych pojazdów samochodowych, o których mowa w art. 86 ust. 3,

4.

usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

a.

(uchylona)

b.

nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób,

5.

towarów i usług, których nabycie:

a.

zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7,

b.

nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni zamierza dokonać transakcji zakupu lokalu mieszkalnego na potrzeby prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej - biura rachunkowego. Powyższa działalność polegająca na świadczeniu usług księgowych będzie w całości opodatkowana - jak wskazuje Zainteresowana - 22% stawką podatku od towarów i usług, czyli przedmiotowy lokal będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych. Ww. lokal zaliczony zostanie do środków trwałych w ramach prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej i będzie podlegał amortyzacji zgodnie z przepisami o podatku dochodowego.

Przepisy dotyczące podatku od towarów i usług - a przede wszystkim powołany wyżej art. 88 ust. 1 ustawy o VAT - nie przewidują ograniczenia prawa podatników do nabywania lokali i przeznaczania ich na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem z punku widzenia podatku VAT, podatnik ma prawo nabyć przedmiotowy lokal i przeznaczyć go wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

W sytuacji gdy lokal będzie wykorzystywany wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, Wnioskodawczyni będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

Reasumując, w oparciu o przepisy dotyczące podatku od towarów i usług Zainteresowanej będzie przysługiwało prawo nabycia lokalu mieszkalnego i przeznaczenia go wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT, tym samym zostanie spełniony podstawowy warunek wskazany w art. 86 ust. 1 ustawy - przedmiotowy zakup będzie służył czynnościom opodatkowanym podatkiem od towarów i usług. Zatem Wnioskodawczyni będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup ww. lokalu, pod warunkiem niezaistnienia pozostałych przesłanek zawartych w art. 88 ustawy.

Podkreślić jednak należy, iż przepisy prawa podatkowego nie regulują obowiązków podatników w odniesieniu do zmiany przeznaczenia lokalu, zatem kwestia ta z uwagi na treść art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - nie może być w niniejszej interpretacji rozstrzygana.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl