ILPP1/443-1057/12-5/AI

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 18 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Poznaniu ILPP1/443-1057/12-5/AI

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 października 2012 r. (data wpływu 15 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 stycznia 2013 r. (data wpływu 23 stycznia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej na obojga małżonków - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej na obojga małżonków. Wniosek uzupełniono w dniu 23 stycznia 2013 r. o doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem na początku lat 90-tych nabyli prawo własności całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym, objętej wspólnością majątkową małżeńską. Prawo własności całej przedmiotowej nieruchomości Zainteresowana nabyła z małżonkiem częściowo na podstawie umowy darowizny w roku 1991 częściowo na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej w roku 1993 oraz częściowo w drodze dziedziczenia po zmarłym w roku 1984 teściu, a częściowo w drodze dziedziczenia po zmarłym w roku 1991 bracie małżonka. Z uwagi na zły stan techniczny budynku Zainteresowana wraz z małżonkiem w roku 2007 podjęła decyzję o rozbiórce tegoż budynku. W miejsce rozebranego budynku Wnioskodawczyni postanowiła wybudować nowy budynek wielorodzinny z przeznaczeniem na cele prywatne. Celem realizacji powyższego (budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze) Zainteresowana wraz z małżonkiem zawarła umowę o roboty budowlane, której przedmiotem było kompleksowe wykonanie przez wykonawcę wszelkich prac mających na celu wzniesienie budynku. W budynku tym mieścić się będzie 8 lokali mieszkalnych oraz 2 lokale użytkowe, jak również części wspólne takie jak np. klatka schodowa.

W trakcie realizacji budowy przez wykonawcę pogorszeniu uległa sytuacja majątkowa Wnioskodawczyni i jej małżonka. Z uwagi na powyższe, chcąc wywiązać się finansowo wobec wykonawcy, Zainteresowana z małżonkiem zaproponowała wykonawcy, iż w zamian za należne wynagrodzenie z tytułu realizacji przedmiotu umowy (wzniesienia budynku) przeniesie (poprzez sprzedaż) na jego rzecz własność 7 lokali mieszkalnych wybudowanych przezeń, w ramach przedmiotu umowy.

Tym samym, umową przedwstępną Wnioskodawczyni z małżonkiem zobligowali się do ustanowienia w nowo wybudowanym budynku odrębnej własności lokali mieszkalnych oraz ich sprzedaży wykonawcy (wraz z udziałem w gruncie), zaś ten wyraził zgodę na możliwość potrącenia wzajemnych wierzytelności jakie w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej będą posiadać wobec siebie strony.

Zainteresowana jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prywatnego wynajmu nieruchomości na cele niemieszkalne. Nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Małżonek jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Podobnie jak małżonek, nie dokonywała uprzednio sprzedaży nieruchomości, jak również podobnych czynności nie zamierza wykonywać w przyszłości. Jednak, jak wynika z uzyskanej interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 września 2012 r. o nr (...) przenosząc własność (poprzez sprzedaż) lokali mieszkalnych na rzecz Wykonawcy Zainteresowana występować będzie w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a tym samym sprzedaż rzeczonych lokali mieszkalnych na rzecz wykonawcy będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z tytułu kompleksowego wykonania wszelkich prac mających na celu wzniesienie budynku Wykonawca wystawi fakturę VAT. Spośród znajdujących się w budynku 8 lokali mieszkalnych, 7 lokali mieszkalnych - jako że objęte są wspólnością majątkową małżeńską, zostanie przeniesionych przez Zainteresowaną oraz małżonka na wykonawcę, zaś pozostały 1 lokal mieszkalny służyć będzie Wnioskodawczyni i małżonkowi do celów prywatnych. Natomiast znajdujące się w parterze budynku 2 lokale użytkowe zostaną przez Zainteresowaną wynajęte w ramach tzw. najmu prywatnego.

Ponadto, z pisma z dnia 20 stycznia 2013 r. (data wpływu 23 stycznia 2013 r.) stanowiącego uzupełnienie do wniosku wynika, iż Wnioskodawczyni jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedaż przedmiotowych 7 lokali mieszkalnych nie jest zwolniona od podatku od towarów i usług, a tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W jakiej części przysługiwać będzie Wnioskodawczyni prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej wykonanie prac mających na celu wzniesienie przedmiotowego budynku.

Zdaniem Wnioskodawczyni, naliczony podatek od towarów i usług, wynikający z wystawionej przez wykonawcę faktury VAT z tytułu wzniesienia budynku, Zainteresowana odliczy częściowo w takim zakresie, w jakim wzniesiony budynek posłuży do wykonania przez nią czynności opodatkowanych. Przez wzgląd na to, że nieruchomość objęta jest wspólnością majątkową małżeńską, tzn. że zarówno małżonek, jak i Wnioskodawczyni przenosić będzie na wykonawcę własność 7 lokali mieszkalnych (z tytułu sprzedaży każdy z małżonków wystawi fakturę VAT na kwotę odpowiadającą 50% ceny sprzedaży lokali). Zainteresowanej przysługiwać będzie prawo do odliczenia 50% kwoty podatku naliczonego dotyczącego 7 lokali mieszkalnych. Nadto, z uwagi na fakt, że 2 lokale użytkowe zostaną przez Wnioskodawczynię wynajęte, przysługiwać jej będzie prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego dotyczącego 2 lokali użytkowych. Przy czym, kwota podatku naliczonego podlegająca przez Zainteresowaną odliczeniu, a dotycząca 7 lokali mieszkalnych oraz 2 lokali użytkowych stanowić będzie procent całej kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturze wyliczony w oparciu o stosunek łącznej powierzchni tychże lokali do powierzchni wszystkich lokali znajdujących się w budynku.

Zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, z zastrzeżeniem art. 114 art. 119 ust. 4 art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Zatem, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego uzależnione zostało od wskazania związku zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Zauważyć należy, iż jak wynika z przywołanego na wstępie art. 86 ustawy podatnik może obniżyć kwotę podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w sytuacji, gdy występuje związek pomiędzy poniesionym wydatkiem a wykonywanymi następnie czynnościami opodatkowanymi.

W przedmiotowej sprawie warunek ten zostanie spełniony, bowiem 7 lokali mieszkalnych znajdujących się w wybudowanym budynku zostanie przeniesionych przez Wnioskodawczynię i jej małżonka na wykonawcę, które to przeniesienie stanowić będzie czynność opodatkowaną, natomiast 2 lokale użytkowe oddane zostaną przez Wnioskodawczynię w najem, który to najem również będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zatem, wzniesiony budynek służyć będzie wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

I tak, występując jako odrębny od małżonka podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy, Wnioskodawczyni przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającej z faktury, w zakresie, w jakim towary i usługi zostaną wykorzystane przez Zainteresowaną do wykonywania czynności opodatkowanych, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, tj. w części odpowiadającej 50% wartości kwoty podatku naliczonego dotyczącego 7 lokali mieszkalnych oraz w całości kwoty podatku naliczonego dotyczącego wybudowania 2 lokali użytkowych.

Fakt, iż usługa polegająca na wzniesieniu budynku, w którym znajdować się będzie 8 lokali mieszkalnych oraz 2 lokale użytkowe, nabywana przez oboje małżonków pozostających we wspólności majątkowej nie może stanowić przeszkody dla proporcjonalnego odliczenia przez Zainteresowaną kwoty podatku naliczonego zawartego w fakturze sprzedaży. Warunkiem odliczenia podatku naliczonego, zgodnie z powołanym wyżej przepisem art. 86 ust. 1 ustawy, jest bowiem jedynie wykorzystywanie towaru/usługi do wykonywania czynności opodatkowanych, co w niniejszej sprawie będzie miało miejsce.

Powyższe stanowisko zyskało aprobatę w linii orzeczniczej Naczelnego Sądu Administracyjnego znajdującej odzwierciedlenie m.in. w wyrokach z dnia 30 marca 2004 r. sygn. akt I FSK 83/04 z dnia 21 kwietnia 2004 r. I FSK 69/04 oraz z dnia 8 czerwca 2004 r. I FSK 157/04.

Reasumując, faktura dokumentująca kompleksowe wykonanie prac mających na celu wzniesienie budynku winna zostać wystawiona na obojga małżonków jako osobnych nabywców, z których każdy zidentyfikowany zostanie oprócz imienia i nazwiska, odrębnym numerem identyfikacji podatkowej. Oryginały przedmiotowych faktur będą mogły być przechowywane przez któregokolwiek z małżonków.

Każdemu z małżonków, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą równowartość 50% kwoty podatku wynikającej z faktury, a dotyczącej wybudowania 7 lokali mieszkalnych. Dodatkowo Wnioskodawczyni - z racji tego, że to ona będzie wynajmować 2 lokale użytkowe, który to najem będzie opodatkowany podatkiem od towarów i usług - przysługiwać będzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego dotyczącego wybudowania 2 lokali użytkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Kwestie dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały uregulowane w Dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Przy czym, na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,

c.

od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Na podstawie art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

W myśl natomiast art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z treści cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Zauważyć należy, iż istnieje grupa zakupów, które nie mogą być uznane za związane z działalnością gospodarczą, gdyż ponoszą je osoby fizyczne niezależnie od tego, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też takiej działalności nie prowadzą. Są to typowe zakupy osobiste, konsumpcyjne np. dotyczące zapewnienia sobie, na własne potrzeby, odpowiednich warunków mieszkaniowych. Zakupy o charakterze osobistym w szczególności mogą dotyczyć funkcjonowania, eksploatacji i utrzymania własnego lub wynajmowanego mieszkania bądź wydzielonych w nim pomieszczeń na cele prywatne. Prywatnego charakteru tego rodzaju zakupów nie zmienia również fakt, iż podatnik może sporadycznie korzystać z pomieszczenia lub znajdujących się w nim rzeczy, przeznaczonego na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, prowadząc jednocześnie w odrębnym pomieszczeniu działalność gospodarczą.

W świetle powyższego, nie można uznać jako podatku naliczonego związanego z działalnością gospodarczą od zakupów, które dotyczą pomieszczeń w lokalu wykorzystywanym w głównej mierze na własne cele mieszkaniowe. Są to typowe zakupy (wydatki) o charakterze osobistym, są one bowiem ponoszone przede wszystkim w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Wydatki te nie mają ścisłego związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, nie występuje więc ścisły i nie budzący wątpliwości związek podatku naliczonego z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W rezultacie nie przysługuje odliczenie w takiej sytuacji, gdyż nie są spełnione wymogi, o których mowa w ww. art. 86 ust. 1 ustawy, tj. związek z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

Jedynie w przypadku, gdy posiadany przez podatnika lokal jako całość lub wyodrębnione w tym lokalu pomieszczenie służy tylko i wyłącznie dla celów prowadzonej działalności gospodarczej i jednocześnie nie służy celom osobistym, nie ma przeszkód do odliczenia podatku naliczonego od zakupów związanych z jego utrzymaniem i eksploatacją.

Jednocześnie należy odnieść się do treści art. 86 ust. 7b ustawy, w myśl którego, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Powyższy przepis art. 86 ust. 7b ustawy wprowadza szczególny tryb odliczeń podatku naliczonego w przypadku nieruchomości i nakłada obowiązek określenia wysokości udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość została lub zostanie wykorzystana do celów prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej.

Unormowanie to ma charakter doprecyzowujący ogólną zasadę w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT i znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy nabyta, bądź wytworzona nieruchomość stanowi majątek przedsiębiorstwa podatnika, i jest wykorzystywana przez niego zarówno do działalności gospodarczej, jak również np. do celów osobistych (mieszkaniowych). Wówczas w odniesieniu do tej części nieruchomości, w stosunku do której podatnik nie jest w stanie przypisać w całości do działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się przy zastosowaniu udziału procentowego.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni wraz z małżonkiem na początku lat 90-tych nabyli prawo własności całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i gospodarczym, objętej wspólnością majątkową małżeńską. Prawo własności całej przedmiotowej nieruchomości Zainteresowana nabyła z małżonkiem częściowo na podstawie umowy darowizny w roku 1991, częściowo na podstawie umowy majątkowej małżeńskiej w roku 1993 oraz częściowo w drodze dziedziczenia po zmarłym w roku 1984 teściu, a częściowo w drodze dziedziczenia po zmarłym w roku 1991 bracie małżonka. Z uwagi na zły stan techniczny budynku Zainteresowana wraz z małżonkiem w roku 2007 podjęła decyzję o rozbiórce tegoż budynku. W miejsce rozebranego budynku Wnioskodawczyni postanowiła wybudować nowy budynek wielorodzinny z przeznaczeniem na cele prywatne. Celem realizacji powyższego (budowy budynku mieszkalnego wielorodzinnego z usługami w parterze) Zainteresowana wraz z małżonkiem zawarła umowę o roboty budowlane, której przedmiotem było kompleksowe wykonanie przez wykonawcę wszelkich prac mających na celu wzniesienie budynku. W budynku tym mieścić się będzie 8 lokali mieszkalnych oraz 2 lokale użytkowe, jak również części wspólne takie jak np. klatka schodowa. W trakcie realizacji budowy przez wykonawcę pogorszeniu uległa sytuacja majątkowa Wnioskodawczyni i jej małżonka. Z uwagi na powyższe, chcąc wywiązać się finansowo wobec wykonawcy, Zainteresowana z małżonkiem zaproponowała wykonawcy, iż w zamian za należne wynagrodzenie z tytułu realizacji przedmiotu umowy (wzniesienia budynku) przeniesie (poprzez sprzedaż) na jego rzecz własność 7 lokali mieszkalnych wybudowanych przezeń, w ramach przedmiotu umowy. Tym samym, umową przedwstępną Wnioskodawczyni z małżonkiem zobligowali się do ustanowienia w nowo wybudowanym budynku odrębnej własności lokali mieszkalnych oraz ich sprzedaży wykonawcy (wraz z udziałem w gruncie), zaś ten wyraził zgodę na możliwość potrącenia wzajemnych wierzytelności jakie w dniu zawarcia umowy przyrzeczonej będą posiadać wobec siebie strony. Zainteresowana jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prywatnego wynajmu nieruchomości na cele niemieszkalne. Nie jest przedsiębiorcą i nie prowadzi jakiejkolwiek działalności gospodarczej. Małżonek jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Podobnie jak małżonek, Wnioskodawczyni nie dokonywała uprzednio sprzedaży nieruchomości, jak również podobnych czynności nie zamierza wykonywać w przyszłości. Jednak, jak wynika z uzyskanej interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 17 września 2012 r. o nr ILPP1/443-584/12-4/PG, przenosząc własność (poprzez sprzedaż) lokali mieszkalnych na rzecz wykonawcy Zainteresowana występować będzie w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, a tym samym sprzedaż rzeczonych lokali mieszkalnych na rzecz wykonawcy będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Z tytułu kompleksowego wykonania wszelkich prac mających na celu wzniesienie budynku wykonawca wystawi fakturę VAT. Spośród znajdujących się w budynku 8 lokali mieszkalnych, 7 lokali mieszkalnych zostanie, jako że objęte są wspólnością majątkową małżeńską, przeniesionych przez Zainteresowaną oraz jej małżonka na wykonawcę, zaś pozostały 1 lokal mieszkalny służyć będzie Wnioskodawczyni i małżonkowi do celów prywatnych. Natomiast znajdujące się w parterze budynku 2 lokale użytkowe zostaną przez Zainteresowaną wynajęte w ramach tzw. najmu prywatnego. Wnioskodawczyni jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Sprzedaż przedmiotowych 7 lokali mieszkalnych nie jest zwolniona od podatku od towarów i usług, a tym samym podlega opodatkowaniu tym podatkiem.

Wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury wystawionej na obojga małżonków.

W wydanej w dniu 18 lutego 2013 r. interpretacji indywidualnej nr ILPP1/443-1057/12-4/AI stwierdzono, iż faktury VAT dokumentujące kompleksowe wykonanie przez wykonawcę wszelkich prac związanych z wzniesieniem budynku winny być wystawione na obojga małżonków. Oryginały tych faktur mogą być przechowywane przez któregokolwiek z małżonków. Ponadto, jak wynika z uzupełnienia do wniosku, sprzedaż przedmiotowych 7 lokali mieszkalnych nie jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Jak wskazano wyżej, podstawową zasadą obowiązującą w podatku od towarów i usług, określoną w powołanym art. 86 ust. 1 ustawy, jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Ponadto art. 86 ust. 7b ustawy nakłada obowiązek dokonania odpowiedniego przyporządkowania podatku naliczonego do działalności gospodarczej wg udziału procentowego w jakim wytworzona nieruchomość będzie wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.

Zatem, nie jest możliwe obniżenie kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od zakupów dotyczących lokalu wykorzystywanego na cele mieszkaniowe (prywatne), gdyż są to wydatki o charakterze osobistym i nie mają związku z prowadzoną działalności gospodarczą. W przedmiotowej sprawie więc, jak słusznie wskazuje Wnioskodawczyni, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego będzie przysługiwać w odniesieniu do 7 lokali mieszkalnych oraz 2 lokali użytkowych.

Reasumując, Wnioskodawczyni, występując odrębnie jako podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy i dokonując wraz z mężem opodatkowanej sprzedaży 7 lokali mieszkalnych - w przypadku braku odmiennych postanowień wynikających z umowy majątkowej - będzie miała prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą równowartość 50% kwoty podatku z faktury dokumentującej kompleksowe wykonanie przez wykonawcę wszelkich prac związanych z wzniesieniem budynku na podstawie art. 86 ust. 1 w zw. z art. 86 ust. 7b ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wskazanych w art. 88 ustawy.

Informuje się ponadto, iż w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów usług w zakresie prawa do odliczenia wynikającego z faktur wystawionych na obojga małżonków. Natomiast kwestia dotycząca wystawiania faktur VAT na obojga małżonków oraz ich przechowywania została załatwiona wydaną w dniu 18 lutego 2013 r. interpretacją nr ILPP1/443-1057/12-4/AI.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tut. Organ informuje ponadto, że stosownie do art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, minister właściwy do spraw finansów publicznych na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Podkreślić zatem należy, że w przedmiotowej sprawie powyższa interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla męża Wnioskodawczyni.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl